On arvailtu onko persuilla kytkentöjä ääriliikkeisiin. Linkki, kiitos.
Onko se kytkentä jos joku kajahtanut lähettelee epätoivoista pumaskaansa ympäri Eurooppaa?
Kuka on vastuussa Norjan tapahtumista? Tekijä itse vai Suomen persut?
Maailman sivu on ihmisiä kilahtanut kammottavin seurauksin mutta eihän persuja voi kaikesta syyttää vaikka mieli tekisikin sillä ukson vakaasti, että suurin osa persuista on kuitenkin jos ei nyt ihan, niin ainakin melkein kunnon kansalaisia.
Norjassa tapahtuneen tragedian jälkeen itse kukin on hyvin ymmällään ja on luonnollista hakea tapahtuneeseen syyllistä. Uskon ja tiedän ettei syyllinen löydy tältä palstalta, syitä ei ole yksi vaan tapahtumiin on johtanut asioiden summa, jonka psykologi-raukka joutuu kaivamaan esille tekijän pääkopasta.
Otetaan järkivähä käyttöön
3
<50
Vastaukset
- Joksu_
Miksi persujen piirijohtaja on välittänyt sähköpostitse manifestia eteenpäin? Miksi kaksi Halla-ahon tukijärjestöä: Hommaforum ja Suomen Sisu sulkivat kiireellä nettisivustonsa kun tekijä paljastui? Halla-aho on vastuussa omista kirjoitteluistaan ja jos tekijällä kerta oli yli 7000 maahanmuuttokriittistä nimeä omalla postituslistallaan, niin on se kertakaikkiaan absurdia että hänen profiilillaan hän ei muka olisi listalle joutunut.
- kysyjä.
minä en ole väittänyt että perSSuilla olisi aktiivisia suhteita terroriporukaa. sen sijaan olen sanonut että ajatuksissa on yhteneväisyyttä. tämä näkyy tekijä breivikin viittaa omassa tekstissään halla-ahoon ja hänen tekstiinsä. tämä on aivan kiistämätön todiste, josta ei mustaa ei valkoiseksi sitten millään.
lisäksi tältä palstalta löytyy useita tekstejä, joissa "vastustajia" uhkaillaan epäsuoralla ja jopa suoralla väkivallalla. kaikkein hirvittävintä on se, että jotkut jopa ymmärsivät tekijää ja jopa liputtivat hänen puolestaan. nimittäin perjantai-iltana täältä löytyi tekstejä, jossa sanottiin suurin piirtein näin:
"nythän on sitten 80 mokuttajaa vähemmän"
"tämän siitä saa kun yrittää monikulttuurillistaa."
mutta sitten kysymys:
miksi teorritekoon syyllistyvä kristitty on kahjo mutta jos muslimiterroristi tekee tämän niin silloin kaikki muslimit ovat syyllisiä? voisitko vastata tähän?- hunni
Aina käy niin, että ääriaineksen mukaan luodaan stereotypiat.
Nyt on käymässä siten, että kaikki maahanmuuttokriittiset ovat osallisina Norjan tapahtumiin. halla-aho kommenteilla leimaa koko persuporukan kuten myös hakkarainen.
Romani varastaa - kaikki romanit ovat varkaita.
Islamisti räjäyttää itsensä mukana muita - kaikki muslimit ovat terroristeja.
Mieskampaaja on homo - kaikki mieskampaajat ovat homoja.
Norjan terroritekoon syyllistynyt ei voi olla terve mieleltään - kukaan, joka tekee moista, on kajahtanut psykopaatti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717688Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245676- 1232642
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172162Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361795Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111047- 59973
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32941Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45941