Akaattikotiloista.

höpöläinen

Minä saatan lähiaikoina saada akaattikotiloita. Haluaisin tietää niistä muutamia asioita.

1. Kuinka ison terraarion 5 akaattikotiloa tarvitsee? Sain vähän aikaa sitten syntymäpäivälahjaksi rahaa ja rahani riittäisivät viiteen akaattikotiloon, jos ostan ne eräästä lähistölläni olevasta eläinkaupasta.

2. Jos terraariossa on 5 akaattikotiloa, niin pitääkö siellä olla useampi kuin 1 seepiansuomu? Kotilothat tarvitsevat akvaarioonsa seepiansuomun, että ne saavat siitä kalkkia. Entä voiko kotiloille antaa kalkkia millään muulla tavalla kuin antamalla niille seepiansuomun terraarion? Voiko kotiloille antaa esimerkiksi maustamatonta jugurttia`tai muita maitotuotteita, josta ne saisivat kalkkia?

3. Vanhempani ovat kovin ennakkoluuloisia sen suhteen, että kotilot ja niiden terraario haisee. Miten saan heidät uskomaan, että asia ei ole niin, jos terraarion ja kotilot pitää puhtaana. Vai haisevatko kotilo? Sen lisäksi heitä inhottaa ajatus, että terraariossa olisi kotiloiden kakkaa, mutta minähän sen pitäisin puhtaana.

4. Mitä kaikkea kotiloille EI saa syöttää? Onko niille pakko syöttää lihaa, kalaa, munia tai muuta eläinperäistä ruokaa, vai tulevatko ne toimeen pelkällä kasvisruoalla?

5. Voivatko kotilot syödä omia poikasiaan? Luin netistä, että että ne voivat syödä omia muniaan, jos niitä on samassa terraariossa kuin aikuiset kotilot ovat.

2

386

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aksujen ystävä

      Ihanaa, että kotilo harrastajia tulee lisää!!!

      Ja vastaukset :)):

      1. 5 kotiloa tarvivat n. 90-100 litraisen terraarion. (Vähintään 70 litranen!!!)
      Ja muistathan, että kotiloille tulee aika varmasti munia, ni ne pitää sitte murskata.

      2. Kotiloille paras kalkin lähde on seepiansuomu, ja 1 riittää, mutta kun se loppuu, tai on tosi sotkusen näkönen, pitää se vaihtaa uuteen!!! ja seepian suomun voit vaikka halkaista 2 osaan, ja laittaa ne eri puolillee terraariota. Muita keinoja ovat esim. Liitujauho (apteekista). Juoksevia maitotuotteita kotiloille ei saa antaa, etteivät ne huku, mutta esim. Normaalia juustoa kotiloille voi tarjota pieniä määriä (ei siis joka päivä! :)). Mutta siis seepiansuomu pitää AINA olla!!!

      3. Kotilot ovat siitä hyvä lemmikki, etteivät ne haise!!! Ja terraariostahan siivotaan päivittäin kakat, ja vaihdetaan ruoat! Jos laitat turvetta, ni se kannattaa vaihtaa kahen viikon välein, turvetta löydät halvalla puutarhakaupoista (Luonnonturve) mutta tarkista ettei sitä ole lannoitettu!!!

      4. Kasvisruoalla pärjäävät!! Mausteisia ruokia niille EI saa antaa, eikä myöskään sipuleita, sitrus hedelmiä yms. Lisätietoa löydät netistä!

      5. Mun kotilot ei ainakaan oo syöny niitä, mutta muista murskata osa munista!!! muuten kotiloita tulee liikaa, etkä saa niitä hävitettyä, muulla kun murskaamalla jo kuoriutuneet poikaset!!! Mut voihan munia aina 1-10 jättää, jos kuoriutuneista poikasista voi huolehtia:)

    • aksujen ystävä

      Vielä pieni lisäys. Mulle voit laittaa sähköpostia kotiloihin liittyen!!! [email protected]

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      47
      5495
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      61
      2396
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      18
      1890
    4. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      146
      1773
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      1615
    6. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      34
      1575
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      5
      1408
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1125
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1088
    10. Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?

      Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se
      Maailman menoa
      228
      1059
    Aihe