3vuotias ei mennyt 1. katsastuksesta läpi. Liikaa saastuttaa. Katsastusmies tuumi...onko näissä jokin itsensäpuhdistava suodatin...ja autolla pitäisi ajaa kovemmilla kierroksilla...hetki.
Taitaa olla asiaa dieselhuoltoon? Autolla ajettu n. 80.000 km.
Taitaa olla asiaa dieselhuoltoon? Autolla ajettu n. 80.000 km.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Katsuri oikeassa. Jos ajettu vain lyhyttä ajoa, ettei ole FAP suodatin ehtinyt polttaa kunnolla nokihiukkasia, minkä tekee automaattisesti, noin 500km välein. Pitäisi ajaa välillä pidempää matkaa että ehtii polttaa sen suodattimen puhtaaksi. Sama juttu, kuten esim mersuissa. Sitä polttotapahtumaa et itse huomaa. Aja myös välillä kovilla kierroksilla, että se puhdistus pääsee tapahtumaan, ettei suodatin mene tukkoon. On kallis uusia. Mutta syy on juuri siinä, kun vlillä ei anna enemmän kierroksia koneelle.
sillä se helpoimmin hoituu. Aja vaikka 10 km motarilla 3. vaihteella kaasu pohjassa ennen leimalle menoa. Lähtee pakoputkesta noet irti.