insuliinien säilytys 3-4vk matkalla

autolla eurooppaan

Oon 18 vuotta ja olisin kiinnostunut lähtemään kavereiden kanssa ulkomaille, 3-4 viikon autoreissulle kiertelemään Eurooppaa. Miten säilyttää insuliinit kuumalla säällä, autossa pitkiä aikoja ja muutenkin hellesäällä? Mulla on käytössä Novorapid ja Levemir kynät. Paljonko kannattaa varata insuliineja mukaan? Jostain luin et tupla määrä, toisessa paikasta sanottiin jopa kolminkertainen määrä. Miten ne saa säilymään alle 30 asteen, ja entäs jos en käytäkään kaikkia ja huoneenlämmössä säilyvyys 4 viikkoa? Viime kesänä jäi insuliinikynä autoon kauppareissun ajaksi noin tunniksi ja oli selkeästi teho heikentynyt.

Ehdotuksia, vai luovunko suosiolla koko ideasta?

13

2892

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • D1-matkailija

      Nimenomaan autoon ei inskoja kannata jättää hetkeksikään, kun auto on pysäytettynä aurinkoisella säällä. Vaikka olisi millainen ilmastointi, niin seistessä auto kuumenee tosi kovasti.

      Toki on olemassa sellaisia säilytyspussukoita (Frio), joihin mahtuu kyniä muutama. Vesi toimii jäähdyttäjänä ja säilyttävät inskat viileinä pari päivää (sitten taas veteen ja latautuvat uudelleen).

      Liikkuvassa autossa ei ainakaan itselleni ole ongelömia tullut, toki auringonpaisteeseen ei inskat sisältävää veskaa kannata jättää, kuumeneee siinäkin.

      Mukaan tosiaan inskoja vähintään tuplamäärä, kuten myös neuloja, lansetteja, verensokerimittareita ja kaikkea muutakin D-kamaa. Itse olen käyttänyt varakynän kyllä vielä 4 viikon jälkeenkin eli se tehohan ei hetkessä katoa tuon ajan ylityttyä. Tärkeintä on se, ettei pääse tosi kuumaksi, pieni ylitys lämpötiloissakaan ei vielä haittaa. Ainakin itselläni on inska ollut hyvää tuollaisilla 35 asteen lomillakin, mutta tarkempi saa silloin olla eli verensokerimittauksia tarpeeksi.

      Yhteenvetona inskat kyllä kestävät normaalit Euroopan helteet, mutta pysähtyneessä autossa kuumuus on jo liikaa. samoin suora auringonpaiste inskareppuun voi lämmittää reppua/kassia liikaa, siis varjo kunniaan...

      Antoisaa reissua sinulle toivottelee paljon reissaillut

      • Pussista yllättynyt

        Sain tuollaisen Frion kylmäpussin sopivasti ennen kun piti lähteä muutaman päivän reissuun ja mukana piti saada kuljetettua helteessä varakynä kylmässä. Tuo Frion pussi yllätti minut. Sille luvataan että pysyy kylmänä pari vuorokautta mutta pysyi ainakin viileänä vielä sen jälkeenkin useamman päivän. Tuohon large-kokoiseen pussiini sopii hyvin insuliinikyniä aika moni ja tarvittaessa muitakin lämmönarkoja lääkkeitä. Jäähtyminen pelkästään kastamalla kylmään veteen ensin epäilytti mutta toimi hienosti.

        Olen joskus saanut lääketehtaan mainosrepun jossa on foliolla vuorattu tasku insuliineja varten, joten se torjuu ainakin hetken auringonpaisteen lämpöä ulkona liikkuessa. En tiedä kenen valmistama tuo reppu on kun näkyvillä on vain lääketehtaan logot.


    • Diibba

      Frion lisäksi myös terästermari kylmällä vedellä täytettynä toimii ja hotelleissa ym. lavuaari tukkoon ja insut kylmään veteen (kynät siis ensin minigrip-pussiin). Ite otan matkalle aina kertakäyttökyniä, vaikka muuten käytän ampulleja. Noin tuplamäärä hyvä ottaa mukaan. Surutta olen heittänyt matkalla olleet kynät kotona roskiin, kun en halua ottaa turhia riskejä. Suoraa auringossa säilytystä esim. rannalla kannattaa välttää, mutta kyl ne autossa säilyy, jos vähänkään varjossa.

    • 2+1

      Apua voisi olla myös minijääkaapista, joka toimii sekä auton akulla 12 V että verkkojännitteellä 230 V. Voi viedä mukanaan hotelliin tai muuhun majoitustilaan. Kokoja on 5 litrasta ylöspäin. Kuitenkin kannattaa huomioida, että ne eivät ehkä jaksa pitää lämpötilaa tarpeeksi alhaalla, jos auto on jätetty auringonpaisteeseen. Lisäksi nuo vievät sen verran tehoa, että on katsottava, että auton akku ei pääse tyhjenemään, jos jättää vaikka vuorokaudeksi pysäköityyn autoon.

      • 2+1

        On myös vastaavia kylmälaukkuja. Ehkä niissä säilyy lämpötila paremmin.


      • Pussista yllättynyt

        Silloin kun on käytettävissä sähköä ja kylmää vettä, nuo edellä mainitut vaihtoehdot ovat käyttökelpoisia. Kun olen autolla liikkeellä ja on muutenkin ruokia varten käytössä akkusähköllä jäähdytettävä kylmälaukku, insuliinit ovat ruokien joukossa kylmässä. Tuo Frion pussi on todella hyvä, ei tarvita sähköä kunhan löytyy vähän vettä jolla pussin voi kastella parin vuorokauden välein. Kallishan tuo on, Yliopiston apteekissa lähes 40 €, mutta maksaahan nuo minijääkaapit tai kylmälaukutkin.


    • autolla eurooppaan

      Kiitos vinkeistä. Frio-pussiin olen törmännyt itsekin mutta edelleen minua mietityttää tuo insuliinien pidempi aikainen säilytys, en haluaisi heittää pois käyttämättä jääneitä, koska ei kai niiden tilalle apteekista uusia saa Kela-kortilla? Enkä myöskään viitsi huoneenlämmössä yli kuukautta olleita insuliineja käyttää jottei sokerit ala sen vuoksi heittelehtimään, koska valmistajan ohjeen mukaan insuliini säilyy 4-6 viikkoa huoneenlämmössä..
      Auton kylmälaukut ei tietääkseni pidä jääkaappilämpötilassa, enkä muutenkaan haluaisi insuliineja ruokien sekaan kun ollaan kaveriporukalla liikkeellä, ei koskaan tiedä jos joku unohtaa laukun auki tai pois päältä... Frio-pussi voisi olla kätevä käytössä oleville, voiko sitä kuljettaa esim repussa kun ohjeessa sanotaan ettei saa umpinaisessa kassissa kuljettaa?

      • Pussista yllättynyt

        Frio-pussi pitää olle sen verran väljästi pakattuna että kosteus pääsee hiljalleen haihtumaan. Käytössä suojapussin pinta tuntuu käteen kuivalta, joten luulisin että jos pussi on jossain repun ulommaisessa taskussa, se riittäisi ellei repun kangas ole täysin vedenpitävää.


    • lily-d1

      Itse olen ollut erittäin tyytyväinen suomessa vielä uuteen tuotteeseen insuliinin kuljettamisessa.. Löydät googlella insuliinin aktiivinen kuljetuskotelo (IAKK).

      Se voisi olla avuksi myös sinun matkallasi. Ainakin tietäisit tarkalleen missä lämpötilassa insuliinisi ovat eikä tarvitsisi pitää niitä ruokien joukossa. Akkukäyttöisenä voisit kantaa sitä myös mukana auton ja hotellin ulkopuolella. Tarvittaessa se siis pitää insuliinit jääkaappikylminä, tai sitten käyttölämpötilassa helteellä ja autossa.

      • njdfgfyyf

        Näyttää hyvältä laitteelta mutta 219 euron hinta pistää miettimään onko todella tarvetta noin kalliille laitteelle. Yleensä jääkaappi on käytettävissä niin kotona kuin matkoilla hotellissakin. Kannattaa myös varmistaa saako laitetta kuljettaa käynnissä olevana lentokoneessa. Etuna tuossa laitteessa on myös lämmitysmahdollisuus pakkasessa. Itse kyllä selviän tuolla Frion pussilla (pysyy kylmänä pitkilläkin lentomatkoilla) kun insuliinikynät saa matkan jälkeen yleensä jääkaappiin. Ja voihan Frion kastella uudelleen jolloin se on kylmä taas pari vuorokautta.


      • ami009
        njdfgfyyf kirjoitti:

        Näyttää hyvältä laitteelta mutta 219 euron hinta pistää miettimään onko todella tarvetta noin kalliille laitteelle. Yleensä jääkaappi on käytettävissä niin kotona kuin matkoilla hotellissakin. Kannattaa myös varmistaa saako laitetta kuljettaa käynnissä olevana lentokoneessa. Etuna tuossa laitteessa on myös lämmitysmahdollisuus pakkasessa. Itse kyllä selviän tuolla Frion pussilla (pysyy kylmänä pitkilläkin lentomatkoilla) kun insuliinikynät saa matkan jälkeen yleensä jääkaappiin. Ja voihan Frion kastella uudelleen jolloin se on kylmä taas pari vuorokautta.

        Frion pussi riitti Välimeren rannalle. Tai paremminin 2 pussia: toinen kulki mukana ja varapussi yöpymispaikassa. Kuumalla ilmalla piti kyllä kastella useampia kertoja päivässä.


      • Vialla?
        ami009 kirjoitti:

        Frion pussi riitti Välimeren rannalle. Tai paremminin 2 pussia: toinen kulki mukana ja varapussi yöpymispaikassa. Kuumalla ilmalla piti kyllä kastella useampia kertoja päivässä.

        Onkohan käyttämäsi Frion (?) pussi jo kovin vanha koska kunnossa olevaa pussia ei tarvitse kastella kuin parin vuorokauden välein. Frion pussin kylmeneminen ei perustu veden jäähdyttävään vaikutukseen vaan pussin seinämän sisällä olevan kemikaalin reaktiosta kun se kastellaan (veden ei tarvitse olla edes kylmää). Tietenkin jos pussi on jossain kuumassa auringonpaisteessa paljaana että kosteus haihtuu pois ennen aikojaan, kemikaalin toiminta voi pysähtyä.


    • lily-d1

      Ei ollut ainakaan Euroopan lennoilla ongelmia laitteen kanssa. Turvatarkastuksissa kukaan ei ollut erityisemmin kiinnostunut, laite oli päällä myös läpivalaisussa. Lentokoneessa lentoemäntä pyysi että laitan olkalaukun laitteineen jalkatilaan, jossa se toimi hyvin kyljellä ollessaan. Suomessa kun on ollut lämpimiä päiviä olen pitänyt insuliinini päivittäin mukana laitteen kanssa, koska laitteen kuljetuskassiin mahtuu juuri sopivasti akun ja laturin lisäksi verensokerimittari tarvikkeineen.
      Mielenkiinnolla odotankin talvea kun tykkään lasketella että miten se toimii pakkasella.

      Pitkillä ulkomaanmatkoillahan IAKK ja Frio-pussi täydentävät toisiaan aivan loistavasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17118
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5517
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2592
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2076
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1775
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1007
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      959
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      899
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      897
    Aihe