Sairaslomalle?

ei jaksa

Olen projektissa töissä, vielä pari kuukautta jäljellä. Olen ainoa työntekijä, joten projektin onnistuminen on minusta kiinni. On jo parin kuukauden ajan tuntunut, etten aamulla jaksa mennä töihin. Asiaan vaikuttaa sekin, että hoidan työpäivän jälkeen vielä pari tuntia oman yrityksen tilauksia, myös lauantaisin ja sunnuntaisin parin tunnin ajan päivittäin. En muista milloin minulla olisi viimeksi ollut koko päivä lomaa. Tai vaikka olisikin, seuraavana päivänä joutuu tekemään senkin päivät työt.

Yleensä sunnuntaisin on perinteisesti tullut sellainen ahdistus ja tuntuu, ettei maanantaina halua mennä töihin. Tämä viikonloppu oli erilainen, ahdistus alkoi jo perjantai-iltana. Eilen illalla sitten romahdin ja itkin reilun tunnin. Tänään ei voinut mennä töihin, kun koko naama oli itkemisestä turvonnut melkein tunnistamattomaksi.

Burn out? Kannattaisiko jäädä projektista sairaslomalle vähäksi aikaa? Raha-asiat on tosi huonolla tolalla (palkka tulee perjantaina ja tällä hetkellä tilillä on rahaa alle 10e ja palkasta menee heti 500e luottokorttilaskuun..), joten sairasloman ajalta olisi pakko saada palkkaa.

5

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei noin.......

      Miten sä oikein asioitas hoidat, teet paljon töitä ja palkkaa maksetaan, kuitenkin tilillä alle kymppi ja 500 velkaa. Mulla on vähän sama tilanne, mutta mulla on pankis 37500 euroa jotka olen palkoistani säästänyt.

    • aloittanut

      Olen vuosi sitten vasta valmistunut, joten eipä ole paljon ehtinyt tulla palkkaa mistä saisi säästettyä. Ja nyt pitänyt ostaa huonekaluja ja mm. pyykinpesukone, kun erosin just viiden vuoden suhteesta ja muutin omaan asuntoon.

    • JK

      JÄÄ VAN SAIRAUSLOMALE

    • burnis

      Sulla on ihan liikaa kuormaa, ero ja paljon töitä. Ei ihme, jos pää poksahtaa ja burnis iskee. Kannattaa käydä lääkärillä juttelemassa ja lisäks selvittää, saatko sairauslomalta palkkaa. Kelasta saa ainakin sairauspäivärahaa, onhan sekin jotain, vaikkei sillä kuuhun mennä. Ei tässä maailmassa kannata persettään repiä, ei minkään takia. Ja väsymyksellä on tapana vaan kasaantua ja pahentua, jos sitä ei joskus hoida pois. Toivottavasti saat asiat järjestymään, tsemppiä!

    • ZzzzzzZzzzzzzzzzz

      Lääkäriin mars ja katsothan etteivät kirjoita pelkästään Z- koodia jos muutakin onkelmaa aidosti on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      191
      3105
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      65
      2653
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2240
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      74
      1886
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1803
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1691
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      104
      1519
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      219
      1176
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1130
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1089
    Aihe