Ei oo tullut asuttu Riksun suunnalla enää vähiin aikoihin, joten mitäs Peltosaaresta nykyään kuuluu, onko alue vielä niin levoton, kuin on ollut aiemin?.
Ei tullu itse asuttua sillä, mutta muutama tuttu asuivat ja valittavat sen levottomuudesta, kai juuri sen takia muuttivat sielä muualle.
Kuulemma Riksun kaupunki olisi tekemässä jotain alueelle.
Ei tullu itse asuttua sillä, mutta muutama tuttu asuivat ja valittavat sen levottomuudesta, kai juuri sen takia muuttivat sielä muualle.
Kuulemma Riksun kaupunki olisi tekemässä jotain alueelle.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Oliko sinulla muuta?
Voih, mä loukkaannuin...
Panee pommin alle!
Lue keskusteluista!
nyt heti tästä!
Kiitos kysymästä! Peltosaareen kuuluu ihan hyvää. Peltosaari-projekti porskuttaa eteenpäin.
Suunnittelukilpailun pohjalta Peltosaareen ollaan laatimassa yleiskaavaa.
Kaupungin vuokrataloista muistaakseni Saturnuksenkatu 2 voitti Innova-kilpailun. Talosta tehdään passiivitalo. Tietääkseni urakkatarjouksia on jo pyydetty. Remontin aikana asukkaat voivat asua talossaan. Remontin alkamisajankohta on avoin.
Kaupungin vuokrataloa Uranuksenkatu 1a peruskorjataan. Koko ulkovaippa ja parvekkeet on uusitu, samoin katto. Sisätöitäkin on tehty, sillä vanhusten Uranuskotia laajennetaan, jolloin se toimii neljässä kerroksessa ja saa hiukan pihatilaakin. Remontin pitäisi valmistua syyskuun loppuun mennessä.
Projektin myötä Peltosaareen on perustettu asumisklinikka, josta saa monenlaista tietoa, mm. energianeuvontaa, projektin assistentti on tavattavissa, samoin sosiaaliohjaaja.
Uusinta uutta on se, että entisen Ärrän tilat on otettu projektin käyttöön. Ärrällä on erilaista toimintaa useana päivänä viikossa. Lisäksi info-TV:stä Ärrän ikkunassa voi lukea Peltosaaren tapahtumista ja projektin etenemisestä.
On perustettu Peltosaari Parlamentti, jossa toimii muutamia työryhmiä periaatteella aktiivinen kansalaistoiminta. On esim. asukastyöryhmä, johon kuuluu vuokratalojen ja asunto-osakeyhtiötalojen asukkaita jäseninä, on asunto-osakeyhtiöitten puheenjohtajien ryhmä. Ryhmiä syntynee lisää.
Projekti on antanut runsaasti tietoa myös asunto-osakeyhtiöitten väelle. Projekti on järjestänyt koulutusta ja tiedotusta peruskorjausasioista. Tulossa on syksyllä energiaeksperttikoulutus, joka on tähdätty sekä vuokratalojen että asunto-osakeyhtiötalojen asukkaille.
Asunto-osakeyhtiötaloja on myös peruskorjattu: vesikatto, julkisivu, parvekkeet, kivijalka. Mm. Saturnuksenkatu 1 - 3, Otavankatu 1, Saturnuksenkatu 5b, Otavankatu 3 (?) ja Saturnuksenkatu 4 ovat muistaakseni näitä korjattuja taloja. Lisäksi joissakin taloissa on tehty vesikattoremontit: Uranuksenkatu 4, Uranuksenkatu 3, Jupiterinkatu 1. Lisäksi Jupiterinkatu 2:ssa on tehty parvekeremontti ja lasitettu parvekkeet, lämpöeristetty parvekeseinä sekä uusittu parvekeovet ja parvekeikkunat. Jupiterinkatu 5a:ssa on menossa vesikattoremontti, kivijalan lämpö- ja vesieristys sekä salaojaremontti.
Peltosaari elää siis muutoksessa!
meillä valmistui just uudet roska alueet nyt peltosaari projekti suunittelee jopa
kuutta uutta asuntoa tälle marsinkadun alueelle jos se voittajan arkkitehdin ehdotus toteutuu me tulemme vastuttamaan näitä ajatuksia kyllä se niin kunnan asunnoissa on varaa tehdä kalliita remonttia ei omistus asunnoissa jää tekemättä
Ja kiitos myös V.I.T.:lle. Öllertävät päissään
11130 olis oikeempi !!!
Siis peltosaari..sen puoleiset puiston penkit täys öykkääviä spukuja ja kaikenlaisia pummeja ja juoppoja täys!!!
Mitkä tulee keskustasta
Peltosaari on matalaa aluetta.
Jotenki tuntuu, että täällä on enemmän meteliä kuin ennnen. Ei taida projektit onnistua ja ajattelin 6-12kk sisällä muuttaa helvettiin täältä kun on duuni pääkaupunkiseudulla. Eilenkin joku valopää huusi pitkin yötä "voi jumalauta!" ja jotkut työttömät pulsut istuu tossa yhellä mattotelineellä iltasin, pitävät vitunmoista meteliä, yhellä ei ole edes toista jalkaa. Että näin täällä, saa kyllä aika vitunmoinen projekti olla jos tän alueen saa ees jotenkin siedettäväksi. Kesät on nimittäin aika helvetin perseestä, talvella ne juopot sentään yleensä vetää jossain kellarissa sitä pirtua eivätkä sekoile kadulla.