Olen mm. suomi24.fi-keskustelussa kritisoinut asiassa noussutta keskustelua siltä osin kun se koskee Kotkan Perussuomalaisten kaupunginvaltuuston kokouksessa 26.1.2009 jättämän aloitteen viimeistä kappaletta: "Kotkan Perussuomalaiset vaativat, että Kotkan kaupungin on tunnustettava pitkäaikainen väärien ja valheellisten asiakirjatietojen käyttö ja ylläpito sekä mielivaltainen kohtelu Kervistä kohtaan ja korvattava vahingon tuottaminen Kerviselle sen vaatimuksen mukaisesti, kuten Kervinen on kaupunginhallitukselle 12.1.2009 päivätyssä vahingonkorvausvaatimuksessaan esittänyt."
Perustuslain 12 §:n (Sananvapaus ja julkisuus) mukaan: Jokaisella on sananvapaus. Sananvapauteen sisältyy oikeus ilmaista, julkistaa ja vastaanottaa tietoja, mielipiteitä ja muita viestejä kenenkään ennakolta estämättä. Tarkempia säännöksiä sananvapauden käyttämisestä annetaan lailla. Lailla voidaan säätää kuvaohjelmia koskevia lasten suojelemiseksi välttämättömiä rajoituksia.
Viranomaisen hallussa olevat asiakirjat ja muut tallenteet ovat julkisia, jollei niiden julkisuutta ole välttämättömien syiden vuoksi lailla erikseen rajoitettu. Jokaisella on oikeus saada tieto julkisesta asiakirjasta ja tallenteesta.
Asko Kervisellä on näin ollen perustuslain takaama oikeus saada kaupungilta kaikki itseään koskevat paperit. Mikäli hän ei niitä saisi, syntyisi hänelle vasta peruste vaatia asian hoitamisesta korvausta.
Koko keskustelu on juridisesti ajateltuna kuin kolmevuotiaiden kakaroiden puuhastelua. Mitähän järkeä Lindelöfin, Koiviston, ja Ruonalan tutkintapyynnössä Kotkan Perussuomalaisten valtuustoryhmää vastaan on? Mahtaa asiassa ainakin syyttäjä olla ihmeissään?
Jukka Sinivaara tiesi ja kirjoitti faktat jo 17.2.2009
13
197
Vastaukset
- Mono Mono
Monomania (kreik. mono, yksi ja mania, pakkomielle) on itsepintaista yhden asian ajattelemista tai tavoittelua. Monomaniaa poteva ajattelee vain yhdenlaisia ajatuksia päiväkausia.
- jjpp66
hoh hoijaa
- Ajatuksen puute
Täältähän se todellinen häirikkö taas löytyi takaan, että tämä häiriköltä ole viimeinen isku. Hänellä ei ole yhtään omaa ajatusta Suomi24 palstalle.
- Hyvä Asko
Epäitsekkäästi Asko antaa myönteistä palautetta silloin kun pitää. Olen samaa mieltä Askon kanssa, Jukka Sinivaara veikkasi oikein syyttäjän suhteen.
- Huomioin
Oletteko huomanneet. Kervisen kirjoitus jonka otsikossa Sinivaaran älykkyydestä on poistettu. Paklsan häirikkö ei suvainnut tunnustaa Askon havaintoa Sinivaarasta..
- Valvonta
Valheelliset viestit poistetaan.
T- Ylläpito.
- Voisko joku
Voisko joku selittää miksi persut laitettiin rikostutkintaan ja miksi jutun karahtaessa kiville ei sitä anteeksipyyntöä mustan kasin ja virkamiesten puolelta tule?
- Ylimielisyys esteenä
Ei mitään nöyryyttä virkamiehillä eikä kaupunginhallituksen enemmistöllä.
Ylimielisyys taitaa olla ainoa pätevyyttä osoittava kriteeri. Luulisi hävettävän. - Niinpä....
Ylimielisyys esteenä kirjoitti:
Ei mitään nöyryyttä virkamiehillä eikä kaupunginhallituksen enemmistöllä.
Ylimielisyys taitaa olla ainoa pätevyyttä osoittava kriteeri. Luulisi hävettävän.Kuka viitsiikin toimia samalla tavalla kuin esim. Pasi Hirvonen. jolla olis luullu olevan edes hitussen järkeä nähdä tosiasiat, mutta eikös mitä, Pasi kertaheitolla käskyläiseksi.
- Vastaus....
.....on annettu ja varmaan tulee lähiaikona asiasta tietoa lisää.
- Paras Fiilari
Kyllähän se nyt päivän selvää oli, ettei Kotkan persujen ko valtuustoaloitteessa mitään problematiikkaa ollut! Käsittämätöntä oli, että poliisi aloitti sen johdosta esitutkinnan! Kun käräjäoikeuden lainvastaisista päätöksistä minulla jo tuolloin oli riittävästi kokemusta, niin tietenkin huolestuin! Siinä vaiheessa minulla oli todella syytäkin vaikuttaa asiaan! Olisihan sekin nyt ollut päätöntä, että persujan vastaan olisi pamahtanut vielä langettava päätös!
Nyt kun kuntavaaleihin on vielä runsaat toista vuotta aikaa, niin ei minulla kovin suurta mielenkiintoa ole Kotkan persujen takana olla! Asia on hyvin hoidettavissa ilman heitäkin!
Askon asia on taas kuntademokratian kannalta hyvin merkittävä, joten siitä asiasta minä en kyllä vetäydy! Heti kun apuani asiassa kaivataan, niin heti tulee! - Paras Fiilari
Pysyn edellä kirjoittamani takana!
- injsnööri
Paras Fiilari. lähde:suomi24.fi
Itse itseäni viihdyttäen ja arvostaen totesin olevani oikeilla jäljillä!
Sinivaara Jukka Tapani (040752-021A)
Kallionsivu 1 D 32, 48310 Kotka
Puh. 040 850 8674
Sähköposti: [email protected]
minä itse:
Rakennusinsinööri Jukka Tapani Sinivaara (040752-021A) Kallionsivu 1 D 32, 48310 Kotka Puh. 040 850 8674 Sähköposti: [email protected]
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964764Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133912Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2083804Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1042210Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801336- 1321248
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1621236- 531105
En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???4851038