24h mittaus, paineet pelottaa. Miten se laskee paineet???

pelokas222

Mulla on nytten kasivarressa tuollainen 24h mittari. AAmulla naytti paineita 150/90.. ja pelottaa onko mulla sitten korkea verenpaine. Olen 25v. Stressasin eilen tan koneen kanssa tosi paljon, yollakin sapsahtelin kun mittasi tunnin valein ja sydan hakkasi kun jotenkin ahdistaa toi laite. Paivisin naytti paineita 128..135..140... en kylla tieda miten tuosta mittarista noita paineita pitaisi katsoa, kun ekaksi nousee ylos jonnekin ja sitten laskee jonnekin alas.. eli onko se ylin numero mihin nousee se eka luku, ja mihin laskee toinen? Vai miten se menee?

2

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 120

      Ei kannata itse liikaa tuijotella, niitä mittarin lukemia. Kaikki tallentuu laitteen muistiin, josta tiedot saadaan tulostettua raportiksi. Tietyn osan ajasta paineet voivat olla yli normaalinkin, jos kokonaisuudessaan ollaan suositeltavissa lukemissa.

      Itselleni on jokunen vuosi sitten tehty vuorokausimittaus. Panin aina muistiin, mitä olin tekemässä, kun pumppaus alkoi. Välillä olin kävelemässä ylämäkeäkin jne.

    • os..

      Tavallinen verenpainemittari nostaa ensin paineen ylös ja sitten laskee sen hyvin alas. Oikea lukema on korkean ja matalan lukeman välillä. Se tulee näkyviin vasta kun mittaus on valmis.
      Kysy tietoja mittarista sieltä, mistä olet mittarin saanutkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17118
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5517
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2592
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2076
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1775
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1007
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      959
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      899
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      897
    Aihe