Taas on itkua piisannut

Kiihkoton faktisti

Ilmeisesti ääri-vl:t ovat vinkuneet bannin joukolle Elisan IP-osoitteita. Kokeilin äsken sarjaa 84.230.193.2xx eikä sieltä pääse mistään kommentoimaan palstan älyttömyyksiä.

Kannattaa käyttää sopivaa IP-väärennintä. Hyvä vaihtoehto aloittelijalle on esim.
http://dr.bluehornet.com/ct/4170452:5233824058:m:3:257382790:1360730FF8557BF1B3D060E9E8AC6807

Tuo toimii kahden anonyymipalvelimen läpi. Itse käytän monimutkaisempaa, johon voi syöttää valitsemansa IP:n. On ihan lystiä antaa esim. oikeusministeriön tai poliisin IP Suoli24:n bannattavaksi. Tai sitten operaattorin vaihtuva IP, jolloin banniongelma kolahtaa kenties jollekin kiihko-vl:lle.

Tämänkin viestin itkee joku kiihko-vl pois, joten kannattaa ottaa talteen palautusta varten.

7

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Now IP spoofer

      Tuohon voi vielä lisätä, että Bluehornetilla on tarjouskampanja, olikohan jotain 15-20 euroa. Hyvin muuten pelittää!

    • suomi24-asiakas

      Olen saunalahden asiakkaan huomannut saman asian jo viikon ajan. Syynä tähän ei voi olla oma henkilökohtainen kirjoitteluni, koska en ole kirjoittanut tälle palstalle vielä monta viestiä, ja kirjoittamanikaan eivät sisällä asiattomuuksia.

      Eli kyseessä täytyy todellakin olla IP-osoitteisiin perustuva rajoitus. Ilmeisesti banni koskee kohdallani myös muita suomi24-palstoja ja rekisteröityä nimimerkkiäni. En ole kokeillut.

      Tämän viestin kirjoitin Tor-selaimen kautta. Suomi24:n Tor-bannaus ei pure, koska Tor uudistaa jatkuvasti palvelimiaan, niin että kyllä sieltä aina joku viesti läpi tulee, täytyy vain jaksaa vähän klikkailla.

      lainaus:
      "On ihan lystiä antaa esim. oikeusministeriön tai poliisin IP Suoli24:n bannattavaksi. Tai sitten operaattorin vaihtuva IP, jolloin banniongelma kolahtaa kenties jollekin kiihko-vl:lle."

      No tähän en voi yhtyä. Kehottaisin jokaista mieluiten lainkuuliaisuuteen ja asiallisuuteen.

      • Pykälät esiin

        "Kehottaisin jokaista mieluiten lainkuuliaisuuteen"

        Onko omaehtoinen IP-osoitteen valinta jonkun lain vastaista?


      • suomi24-asiakas
        Pykälät esiin kirjoitti:

        "Kehottaisin jokaista mieluiten lainkuuliaisuuteen"

        Onko omaehtoinen IP-osoitteen valinta jonkun lain vastaista?

        No enpä käy kanssasi kiistelemään. Täällähän voi kirjoittaa niin eri-ikäistä ja eri lähtökohdista tulevaa ihmistä. Monilla on kirjoittamiseensa myös monet vaikuttimet. Tulkitsin niin, että kehotat esiintymään viranomaisena ja harhauttamaan ja vaikeuttamaan lainlaatijan ja viranomaisen (oikeusministeriön ja poliisin) työtä. Sellaisen kieltävät pykälät varmaankin laista löytyy. Mutta eipä sen enempää, kun en ole juridiikan asiantuntija. Enkä tullut tähän ketjuun riitelemään kenenkään kanssa, en myöskään sinun kanssasi.

        Vahingon toivominen toiselle, olipa tämä yksityishenkilö tai jokin instanssi ei ole myöskään moraalini mukaista, vaikkei asiasta lakipykäliä löytyisikään.


    • gggggggggggggggggggg

      On vain hyvä, että tärkeät toisten ihmisoikeutta loukkaavat tekstit poistetaan.

      • EI passiiville

        Kirjoittaja poistakoot omansa, rikkovat ne sitten ihmis- tai eläinoikeuksia. Epämääräinen 'poistetaan' viittaa kyllä turhan voimallisesti johonkin totalitaariseen neuvostosysteemiin.


      • ei nillitystä!!!!!!
        EI passiiville kirjoitti:

        Kirjoittaja poistakoot omansa, rikkovat ne sitten ihmis- tai eläinoikeuksia. Epämääräinen 'poistetaan' viittaa kyllä turhan voimallisesti johonkin totalitaariseen neuvostosysteemiin.

        Netti pitäis kieltää vl-liikkeessä, koska NETIN IDEA ON VAPAA TIEDON LIIKKUVUUS, SANANVAPAUS, MIELIPITEENVAPAUS, DEMOKRAATTISET OIKEUDET ETC. Kaikki nuo ovat kiellettyjä vl-liikkeen sisällä! eI VL:T VOI VAATIA, ETTÄ netti toimisi heidän fasismiin ja totalitarismiin perustuvien sääntöjen mukaan.

        Jos nettiä ei virallisesti kielletä, miksei vl:t käytä sitä paljon käyttämäänsä "me emme halua"-tapaa. Jos koko ajan pitää täällä valittaa ja pahastua, ottakaa se "ME EMME HALUA KÄYTTÄÄ NETTIÄ" samalla tavalla kuin te "ette halua katsoa" telkkaria. Samalla tavalla niinkuin te selitätte, että "jokainen tekee itse sen valinnan, ettei katso telkkaria", tehkää itse valinta "emme käytä nettiä". YKSINKERTAISTA!

        Muu maailma on jotakuinkin 100v kehityksestä edellä vanhoillislestadiolaisia asenteissa, kuten tasa-arvo, ihmisoikeudet, sananvapaus jne, tavassa kommunikoida ja ilmaista mielipiteitä ja kritiikiä yms.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      277
      17688
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5676
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      123
      2642
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2162
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1795
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1047
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      973
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      941
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      941
    Aihe