Kuntatyöntekijät terveinä eläkkeelle

Homeherkkä#

Maakuntalehtemme otsikoi 29.6.2011: Kunta-alan eläkeläisillä hyvä työkyky (STT)..

-Kunta-alan työntekijät arvioivat työkykynsä hyväksi vielä eläkkeelläkin. Suurella osalla työkyky säilyy korkeana vielä yli 70-vuotiaana, kertoo tuore tutkimus.
Työkyky heikkenee selvästi keski-iästä alkaen, mutta hitaasti. Näin toteaa tutkimusryhmä, johon kuuluu Jyväskylän ja Tampereen yliopiston sekä Työterveyslaitoksen tutkijoita.
Joukossa on silti niitäkin, joiden työkyky romahtaa. Samat ihmiset kokivat myös keski-iässä työnsä raskaaksi keski-iän vaikeudet ovatkin varoitus heikentyvästä toimintakyvystä vanhuudessa.
Materiaalina tutkijaryhmä käytti Työterveyslaitoksen aineistoa. Siinä seurattiin lähes 6000 ihmisen työkykyä vuosina 1981-2009.

Tutkimusten mukaan kuntien 1960 ja 1970 luvuilla rakennuttamat rakennukset ovat 1990-luvulla alkaneiden mikrobimittauusten mukaan todettu suurimmaksi osaksi kosteusvaurioMIKROBIsaasteisiksi (HUOM! ei siis mikrobimyrkkysaasteisiksi).

Kun kunta-alan työntekijät arvioivat työkykynsä hyväksi vielä 70-vuotiaanakin, niin eipä ptikäaikaisessa altistuksessa olleina sen paremmin homeet kuin tällä palstalla hehkutellut mikrobimyrkytkään ole tuhonneet heidän terveyttään saati veineet heitä jonkun myrkkysairauden takia edes ennenaikaiseen hautaan.

7

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vertti-eetu

      Lumettoman ajan paskajauhantaa tuo juttusi. Menehän ulos tuulettuun, MENE vaikka viinimarjoja poimimaan Homeherkkä#.
      "KosteusvaurioMIKROBIsaasteisiksi" = kosteusvauriorakennuksen toksista myrkyllisyyttä. (TOXIC MOLD).
      Pysyhän nyt vaan rauhallisena, kolmen kuukauden päästä tupruaa jo luntakin sitä valkoista "snögee"
      .
      http://www.google.fi/search?q=toxic mold&hl=fi&sa=X&rlz=1W1GGLL_en&biw=1240&bih=686&prmd=ivnsl&tbm=isch&tbo=u&source=univ&ei=KGEuTq3sJ43LtAaalMAr&ved=0CEgQsAQ

      No mutta Homeherkkä# mihin olet unohtanut ne "KOSTEUSVAURIOMAAPERÄMIKROBIHOMEALLERGIASAIRAAT ja niistä sen "vähemmistön" jotka loparit otti liian hätäisesti työpaikalta missä ei enää viihtyneet huonon "sisäilmapiirin vuoksi". Paha moga vai "pätkiikö" muistisi.

      "Itse pystyn käyttämään ainaikin vielä Pepsodenttia ilman ongelmia homeallergisoitumisen aiheuttamasta moniallergisoitumisestani huolimatta".
      Kirjoitti Homeherkkä#.

      Oli muuten hyvä kirjoitus Homepakolaisilla r.y
      Hesarissa. Asiallinen.
      Että "ainaikin" nyt passaa vaikka "pepsodentti hymyillä" vai mitä.

      • "Oli muuten hyvä kirjoitus Homepakolaisilla r.y
        Hesarissa. Asiallinen."

        - Juu oli, asiallinen. Mutta kun sitä väänneltiin täällä tunnistamattomaan muotoon, päätin laittaa jutun alkuperäisessä muodossa tänne:

        http://www.sanasinko.net/viewtopic.php?p=4520#4520


      • Mikä ihmeen

        älämölö-purkaus tuo oli?
        No, mene sitten kuin "pässi narussa" kaikenlaisien uusien muotivillitysten perässä, mutta yritä kuitenkin käyttäytyä kuin aikuisen pitää, vai onko se liian vaikeaa?
        Milloinkahan huomaat kuinka homesairaita jallitetaan ja pelataan aikaa kaikenlaisilla idi... uusilla jutuilla, joita kyllä sikiää tuolta "Louhen padasta".


      • ei takaisin vanhaan
        Mikä ihmeen kirjoitti:

        älämölö-purkaus tuo oli?
        No, mene sitten kuin "pässi narussa" kaikenlaisien uusien muotivillitysten perässä, mutta yritä kuitenkin käyttäytyä kuin aikuisen pitää, vai onko se liian vaikeaa?
        Milloinkahan huomaat kuinka homesairaita jallitetaan ja pelataan aikaa kaikenlaisilla idi... uusilla jutuilla, joita kyllä sikiää tuolta "Louhen padasta".

        KYLLÄ! Lisää rahaa myrkkytutkimuksiin. Ei kosteusmittauksiin.


      • Aika on rahaa
        Mikä ihmeen kirjoitti:

        älämölö-purkaus tuo oli?
        No, mene sitten kuin "pässi narussa" kaikenlaisien uusien muotivillitysten perässä, mutta yritä kuitenkin käyttäytyä kuin aikuisen pitää, vai onko se liian vaikeaa?
        Milloinkahan huomaat kuinka homesairaita jallitetaan ja pelataan aikaa kaikenlaisilla idi... uusilla jutuilla, joita kyllä sikiää tuolta "Louhen padasta".

        ##pelataan aikaa ##.


      • mitä tämä
        Aika on rahaa kirjoitti:

        ##pelataan aikaa ##.

        "Mykotoksiinit
        Mykotoksiinit ovat sienten myrkyllisiä aineenvaihduntatuotteita. Mikrobien välillä on eroja, toiset muodostavat myrkyllisiä yhdisteitä kasvun aikana ja toiset eivät. Toksiineja voi syntyä, kun lämpötila ja kosteus ovat lähellä kunkin lajin optimaalisia kasvuolosuhteita. Myös kasvualusta, happi ja hiilidioksidi vaikuttavat toksiinin tuotantoon.

        Varmuudella ei tiedetä, minne mykotoksiini joutuu sienessä valmistuttuaan. Se voi olla itiöissä, rihmastossa, kasvualustalla tai -alustassa. Näin ollen altistuminen itiöille, rihmastonkappaleille tai muille rakennusmateriaalin homekasvustosta irronneille hiukkasille on terveysriski. Tavallisimmin kuvattuja terveyshaittoja ovat iho- ja hengitystieoireet sekä yleisoireet.

        Mykotoksiinien esiintymisestä pilaantuneissa elintarvikkeissa ja eläinten homehtuneissa rehuissa on runsaasti tutkimustietoa, mutta niiden esiintymisestä rakennusmateriaaleissa tutkittua tietoa on hyvin vähän".

        Pelaavat "aikaa"?


    • Poison, toxin MYRKKY

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      13
      2980
    2. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      46
      1961
    3. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      101
      1753
    4. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      141
      1743
    5. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      82
      1473
    6. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      71
      1016
    7. Martina Aitolehti murtui Erikoisjoukoissa Matias Petäistön käsittelyssä - Tästä oli kyse

      Yksi Erikoisjoukot-kauden julkkiskisaajista on yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti. Aitolehti on pärjän
      Tv-sarjat
      11
      938
    8. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      189
      934
    9. Tiedätkö hänen pituuden??

      Et tiedä!!
      Ikävä
      58
      840
    10. Poliisioperaatio

      Pääsiäisenä...... ja sit kahvila suljettu???
      Somero
      18
      804
    Aihe