Soini palaa Suomeen tänään

pol.informer

Saapas nähdä miten Soini suhtautuu kun toimittajat ryntäävät hänen kimppuunsa tänään lentokentällä kun hän palaa lomamatkalta Irlannista. Tuleeko sieltä joviaaleja sutkauksia kun toimittajat kyselevät tähän tyyliin:


1. Mitä ajatuksia Norjan ampumatapaus on teissä herättänyt?

2. Onko mielestänne Suomessa äärioikeistolaisen väkivallan uhka olemassa?

3. Ampujaksi epäilty Anders Behring Breivik oli aiemmin Norjan edistyspuolueen jäsen. Millainen edistyspuolue on luonteeltaan verrattuna perussuomalaisiin?



Ottaako Soini jutun yhtä vakavasti kuin Britannian pääministeri David Cameron - onhan perussuomalaisilla (ainakin osalla heistä) selvä yhteys Breivikin suorittaman hirvittävän massamurhan ideologiseen taustaan?

Vai luikkiiko Soini vähin äänin toiomittajia pakoon?


STT–HS

OSLO. Norjan joukkosurmaajalla on vahvat siteet äärioikeistoon Britanniassa, kertoo The Telegraph -lehti.

Brittilehden mukaan Anders Behring Breivik tapasi English Defence League -ryhmän johtoa Lontoossa viime vuoden maaliskuussa. Hän vieraili Britanniassa tuolloin tapaamassa hollantilaista oikeistopoliitikkoa Geert Wildersiä.

Ääriryhmän johto kertoo Behring Breivikin pitäneen ryhmän jäseniin säännöllisesti yhteyttä Facebookin kautta. Ääriryhmä itse kiisti kotisivuillaan jo aiemmin yhteydet Breivikiin.

Scotland Yard tutkii Breivikin väitteitä siitä, että häntä opasti englantilainen tukija. Britannian pääministeri David Cameron kertoi lehdelle että Breivikin väitteet otetaan äärimmäisen vakavasti.

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4+2

      Mikä tarkoittaa toiomittajia?

    • nuija vai tosinuija?

      eikö sulla muuta tullut mieleen ääliö?

      • ei voi

        Olen roikkunut palstalla kuukausia. Jahdaten Soinia, syömättä ja nukkumata. Housuun aina lirahtelee.
        Olen rähmällään makaavan puolueeni älyllisin!


    • puskapelle?

      Mikä Soinissa sinua niin kiinnostaa? Eikö sinun olisi huolestuttava rähmällään makaavan puolueesi kanatuksen syöksykierteestä?
      Puolueesi kassa on tyhjä? Lähe kerää pulloja täältä vikisemästä. Munaat tas vain itsesi!

      • Oletko kaikista..?

        älykkäin persu?

        Siinä tapauksessa onnittelut ja osanottoni puolueelle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      94
      4233
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3213
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      949
    6. 136
      936
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe