Koska teidän vatsanne alko kasvaa? Eli koska huomasit itse vatsan kummun? TURVOTUSMAHAA ei lasketa....
Itsellä todella pieni kumpu ilmestyi viikolla 14. Nyt ole viikolla 18, ja muut ovat kyllä huomanneet raskauteni.
Koska raskautenne näkyi?
12
267
Vastaukset
- kia794
Vikkolla 16 näkyi ekasta. Toisesta viikolla 15.
- tosi myöhään
Mulla näkyi edes jotenkuten pikku kumpu vasta viikolla 25. Vielä vko:lla 30 ei asiaa huomanneet kun ne, jotka tiesivät et olen melko hoikka. Masuni oliki kyl tosi pieni vielä lopussakin. Ei ollut turvotuksia ja kilojakin tuli vaan 7. Neiti oli kyllä vaan 2,7kg :) Ainut lapsi kyseessä..
- ---emma---
Sama täällä, rv 25 menossa, ja vieläkään ei huomaa, jos on löysä paita päällä :D yksilöllistä, NIIN yksilöllistä!!!
- alise88
huh. mulla viikot 13 5 eikä mitää näy, turhaan varmaa miettiny et miks ei :D
- yksilöllistä juu
Ekassa raskaudessa alkoi näkymään joskus viikolla 16 niin että ulkopuolisetkin jo vähän huomasivat (jos tiesivät raskaudesta). Nyt tokalla kerralla nopeammin, äitiyshousutkin piti kaivaa esille jo joskus rv 12 tienoilla... Yhdellä ystävälläni on nyt rv 25 ja hädintuskin huomaa mitään.
- koushen
Mulla nyt viikkoja 12 4, ja silleen maha, että tunnen että se on kovempi ( tämä "kovettuminen " alkoi tapahtumaan 11 3 viikolta) mutta muut ei sitä vielä nää.
En tiä yhtään että millon tulee pullahtaa, ja tosi hassua että se että on raskaana näkyy kun katsoo itseään suoraan peiliin, ei sivulta. Sit huomaa että siihen on tullut sellasen alkavan mahan "rajat ".
Mutta se on varmaan silleen että turvotus lisää sitä vielä mutta se perus kovuus siinä mahassa pysyy.
Jännä nähdä millon sen oikeesti muutkin huomaa.
Ku itelläni jos lihoo ni se ei läski tulee kylkiin ja maha ei tosiaan ole kova. - ellef
Viikolla 15 tuli vatsankumpu esille. Nyt olen viikolla 17, ja näkyy selvästi :)
- wdsdf
Mites teillä joilla on ollut ylipainoa? Milloin maha näkyy silloin?
- tammimamma
Mulla alkaa nyt olla tunnistettava raskausmasu. Rv 21 täynnä tänään. Ja ylipainoa on.
- liilah
Kaikissa raskauksissa masu on alkanut näkyä kunnolla vasta 6-7 kuulla.
- Eimasua
Mä olen nyt viikolla 14 5 eikä näkyvissä tai edes tunnettavissa ole mitään mahaa. Olen toki ylipainoinen, mutta nyt jo pahoinvointien seurauksena laihtunut 12kg ja silti en edes itse tunne kädellä kokeillessani mahassani mitään normaalista poikkeavaa; siellä ei siis tunnu olevan mitään muuta kuin löysää ihoa laihtumisen seurauksena :D Kuitenkin ultrassa siellä näkyi aktiivinen pikkuinen ja sydänäänet olivat hyvät, joten kyllä siellä joku on.... Farkut tippuvat jalasta (pitää varmaan ostaa henkselit :D ) ja löysät paidat ovat nyt niin löysiä, että mahtuisin niiden sisään kaksinkerroin... Eipähän tarvitse äitiysvaatteita harkita ihan heti ;) Pahoinvointia on edelleenkin, mutta nyt onneks välillä on parempiakin päiviä :)
- bhbhb
Mulla ensimmäinen osas katsoa joskus viikolla 22 kun oli kuullut juoruja, että joku on töissä raskaana. Muuten sitten viikolta 25 ylöspäin taisivat kyselyt alkaa.
Minä myös normaalisti tosi hoikka, niin eivät uudet työntekijät huommanneet ennekun kuulivat asiasta ja ihmettelivät ääneen, että olenko muka raskaana, kaipa näytin vain tuhdisti normaalipainoiselta:D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p525612Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "682661Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181960Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1541796No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol371766- 191733
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5148881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191141Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy801129Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah62935