Nostin kasvini pois ruukusta ja osa sen juurista katkesi, multapaakun murennettua. Voiko kasvin vielä saada pysymään hengissä?!
Juuri katki, kuoleeko kasvi?
2
3665
Vastaukset
- onnea kasvatukseen
Ei mikään kasvi kuole kovin helposti, jos on vähänkin juuria tallessa, istuta ja kastele hyvin.
- Terv. Hortonomi
Mullanvaihdon yhteydessä vanhoja, pitkiksi kasvaneita juuria on edullista leikellä. Se rohkaisee kasvia nopeuttamaan juurtumista haaroittumaan niistä. On haitallisempaa antaa kasvin kasvattaa ruukkunsa ahtaaksi juurista, jolloin kasvin veden ja ravinteidenotto heikentyy. Kasvin hengitys vaikeutuu myös. Vanhoihin juuriin iskee helpommin myös kasvitaudit.
Jotta kasvisi tuskin kuolee. Riippuu tosin paljon myös kasvisi iästä ja lajista, mitä se juurikäsittelystä tuumaa. Vanhemmat kasvit sietävät käsittelyn paremmin, kuin nuoret taimet. Nuoret taimet saattaa kopeloinnista kuolla.
Sinuna kuitenkin istuttaisin kasvin rohkeasti uudelleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2442165- 1891644
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461302Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501005- 41816
- 14800
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30771Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21760Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25746Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647