Onko kukaan tuonut tai tuottanut suoraan Kiinasta tyhjiöputkikeräimiä tai vastaavia veden laurinkolämmittimiä? Kiinalaisten nettisivuja löytyy mutta eihän ne ymmärrä muuta kuin kiinaa ja kukas sitä osaisi. Vois tilata vaikka yhteistilauksena.
Aurinkokeräin
6
545
Vastaukset
- minävaantaas99
jep, eu alueelle ei kelpaa kuin varaosina tilata, minimierät ovat yleensä kontti tai hyvässä tapauksessa lava. kannattaa ostaa suosilla valmis tasokeräin, ei maksa vaivaa säätää kaikkea itse ;)
Löysin toisista keskusteluketjuista hyvän vihjeen osoitteesta, josta oli apua. (alibaba.com). Tilasin jo yhden keräimen ja pumput, säätimet sun muut releet eräältä kiinalaisfirmalta. Palvelu oli hyvin yksityiskohtaista ja ystävällistä ja englanniksi. Hintakin, veroineen rahteineen, ym. tulee olemaan vain alle puolet täällä pyydettävistä vastaavan paketin hinnoista. Tulee laivarahtina Helsinkiin puulaatikossa. Toimitusajaksi luvattiin pari viikkoa. Suomesta olen niitä paketteja kysellyt puoleltatusinaa firmaa ja vain kaksi on viitsinyt edes vastata. Täällä menee niin hyvin ilmeisesti.
- Muistithan?
Toi rahtiaika kiinasta helsinkiin on ainakin 30 päivää. Kai otit huomioon myös satamamaksut (200-500€) ja tullin sekä verot?
- muistan/tiedän
Muistithan? kirjoitti:
Toi rahtiaika kiinasta helsinkiin on ainakin 30 päivää. Kai otit huomioon myös satamamaksut (200-500€) ja tullin sekä verot?
30pv ei riitä mutta so what. Ulkomailstessa kaupankäynnissä kannattaa tutustua kauppatapalausekkeisiin niin tietää kuka maksaa kuluja mihin pisteeseen asti
muistan/tiedän kirjoitti:
30pv ei riitä mutta so what. Ulkomailstessa kaupankäynnissä kannattaa tutustua kauppatapalausekkeisiin niin tietää kuka maksaa kuluja mihin pisteeseen asti
40 päivää se matka kesti, mutta ei tässä mikään kiire olekaan. Se tuli todettua, että kyllä Suomi on kallis maa, kun tavara maksoi 560 euroa Helsinkiin toimitettuna ja sitten maksat satamakuluja, alvia ja tullia vähän enemmän kuin tuo summa. Vielä oli kuitenkin kannattava hankinta verrattuna täällä pyydettäviin hintoihin.
- aurinkomies_naatalis
OPC tyhjiöputkikeräimet
OPC - markkinoiden tehokkain ja luotettavin aurinkokeräin
Testien mukaan OPC15 tuottaa jopa 818 kWh/m2 vuodessa
OPC-tyhjiöputkikeräimillä voit kerätä aurinkoenergiaa tehokkaasti aamusta iltaan, vuoden ympäri. Tyhjiöputkitekniikka pystyy hyödyntämään auringon hajasäteilyä tehokkaammin kuin tavallinen tasokeräin. Erityisesti kevättalvella ja syksyllä, vuodenaikoina, jolloin aurinko paistaa vähemmän ja jolloin energiaa tarvitaan enemmän.
http://www.aurinkovoima.fi/fi/tuotteet/opc-tyhjioputkikeraimet
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1147293
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h985233Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163486Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333412Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352524Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191856Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961501Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3411451Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311346Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?481290
