isyyden tunnustaminen

dfc

En nyt ole ihan varma mihin osioon tämä olis pitänyt laittaa, mut varmaan täältäkin löytyy asiasta tietäviä :)
Eli siis lapsen pitäisi syntyä reilun kuukauden päästä ja yhtäkkiä tuli mieleen, että koska olemme avoliitossa, niin miten tuo isyyden tunnustaminen käytännössä hoituu? Tuleeko jostain automaattisesti kutsu vai pitääkö itse olla yhteydessä johonkin?

3

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fisutt

      Itse muistaakseni otin itse sinne sosiaalitoimistoon yhteyttä ja varasin ajan isyyden tunnustukseen. Meillä ristiäiset oli 3 viikkoa lapsen syntymän jälkeen ja isyys piti olla tunnustettu, jotta lapselle sai isän sukunimen. En tiedä olisiko sieltä muuten tullut automaattisesti joku yhteydenotto, jos ei olisi ollut niin kiire.

    • hibbo81

      Meillä tuli kirje kotiin missä ilmotettiin meille varattu aika lastensuojeluvalvojalle. Aika oli n kk synnytyksen jälkeen. Siellä kysyttiin mistä asti ollaan oltu yhdessä ja koska muutettiin yhteen. Sit molempien nimet kolmeen paperiin. Ei muuta.

    • avoliitossa

      Meille tuli kirje kotiin n.2vk lapsen syntymä jälkeen. Siinä oli kutsu saapua tunnustamaan isyys/keskustelemaan mahdollisista isäkanditaateista.

      Itse isyyden tunnustaminen ja huoltajuussopimuksen teko vei n.15minuuttia. Toimitus oli aikalailla koruton ja mutkaton. Siis minulta kysyttiin:onko muita mahdollisuuksia? ja mieheltä: Tunnustako olevasi isä? Sitten kysyttiin halutaanko yhteishuoltajuus? Sitten vaan nimet alle ja kiitos ja hyvää loppuelämää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      3978
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2871
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2292
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1301
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      889
    6. 131
      865
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      824
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      811
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      746
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      740
    Aihe