Tulehduksen parantumisnopeus Enbrelillä?

Huono tuuri

Terve!

Olen käyttänyt Enbreliä 3 vuotta ja ollut sen ajan täysin oireeton ja senkka matalalla. Nyt kesälomamatkalla rasitin polveani portaissa niin, että se (Enbrel ei ole vaikuttanut toimintakykyyn niin paljon, että pystyisin käyttämään portaita ongelmitta). Tästä on aikaa nyt kaksi viikkoa. Onko jollakin kokemusta, kuinka kauan aikaa kuluu, että tulehdus parantuu itsekseen ilman lääkityksen vahvistamista vai onko se edes mahdollista? Opettajan seisomatyön aloitan ensi viikon maanantaina, joten lepoa ei ole ainakaan enää luvassa.

Olen syönyt vanhoja kortisonitabletteja nyt kaksi viikkoa. Aion lopettaa ne ennen maanantaita (koska en mahdu työvaatteisiini nesteturvotuksen takia). Tietääkö joku, estääkö nesteenpoistolääkityksen käyttö kortisonin tehoa?

Kiitoksia!

2

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mr Man

      Toivottavasti olet ottanut kortisonit käyttöön lääkärin luvalla. Omin päin ei kannattaisi alkaa lääkekokeiluja tekemään. Käythän Enbrelin vaatimassa verikontrollissa säännöllisesti? Siitähän ne tulehdusarvot aina näkee miten tauti jyllää. Sinuna lähestyisin reumalääkäriä, ellei lääkkeet auta kipuihin.

      Itsekin olen Enbrelillä ollut jo muutaman vuoden ja hyvä lääke se on ollut. Käytän lisäksi satunnaisesti Celebraa, siis särkylääkettä, kun siltä tuntuu.

      Toivottavasti saat avun ennen töihin lähtöä!

    • ei ole ilmaistu

      Nesteenpoistolääkitys ja kortisoni ovat olleet rinnaan 4 vuotta. Kortisoni on ollut käytössä 16 vuotta.
      Ei ole tullut esille, että nesteenpoistolääkitys olisi jotenkin haitallinen kortisonin rinnalla, ei ole mulle ainakaan sitä ilmaistu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      70
      4505
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3759
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      127
      3426
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      35
      1958
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1209
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      94
      979
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      922
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      905
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      827
    Aihe