ennen raskaaksi tuloa:,(
Eli, join alkoholia runsasti 3vuotta, viikossa 1-5kerta, välillä toki vko tai 2 juomatta. Aina juhlimassa ja aina hauska vain alkoholi kanssa.
Tulin raskaaksi, viikoja nyt 7.
Ennen Rv4, join runsasti, koska olimme lomalla miehen kanssa, tuli juottua 6kerta ja joka kerta kovasti kännissä. Neuvolan mukaan, ei ole hätä.
Silti masentaa, itkettää ja mietin jopa abortti, vaikka en halua, mut tuntu, mitä jos...?
Onko teillä kokemuksia, miten alkoholi voi vaikuttaa alkuraskaudessa jos se oli runsas, sekä ennen raskautta, että join paljon, varma tuhosin itselle soluja ja nyt se vaikuttaa vauvaan?:(
Alkoholi alkuraskaudessa, sekä runsas käyttö ....
9
548
Vastaukset
- rv24+5
moi..
ei se nui alkuraskaudessa haittaa vaikka on juonut.. kuhan nyt ymmärrät olla juomatta.. elä siitä stressiä ota ei se oo vaikuttanut sikiöön.. ja tuosta abortista vielä että jos on sellainen elämän tilanne että vauva ei haittaa, nii elä missää nimessä tee sitä.. ite tein sillonkun olin 16v ja on kyllä kaduttanut vaikka nii nuori olin sillo ja en oisi voinut elättää lasta koska silloinen poikakaverini ei todellakaa halunnut lasta.. nyt olen avoliitossa ja onnellisesti raskaana ja rv 24 5 ja todella onnellinen.. tsemppiä sulle sinne.. :) - voimia raittiuteen
Alkoholi ei ole vaikuttanut VIELÄ haitallisesti alkioon, sillä alkoholi ei istukan kautta vielä pääse sikiöön. Mutta rv 6 eteenpäin tilanne alkaa jo olla täydin eri. Eli nyt sinun pitää ehdottomasti olla loppuraskaus täysin juomatta. Lämpimästi onnea raskaudesta.
- voimia raittiuteen
vielä kommenttia: ei tiedetä, että ennen raskautta runsas alkon käyttö olisi erityisesti vauvalle haitallista. Tokihan alkoholi voi haitata munasolun kypsymistä (ja heikentää miehellä siemennesteen laatua) jne ja siten huomattavastikin vaikeuttaa raskaaksi tuloa. Mutta koska olet jo raskautunut (eli luonnonvalinta on toiminut niin, että munasolu on hedelmöittynyt ja jakautunut normaalisti ja kiinnittynyt kohtuun jne) sinulla on samat mahdollisuudet saada terve lapsi kuin kenellä tahansa muullakin :) Eli Ei muuta kun hyvillä mielin nyt alkoholittomia kesäjuomia nauttimaan :)
- huolestunut 85
Mun sisko vaan huuta että jos ennen raskautta joit niin voi vaikka minkälaisia sairauksia vauvalle tulla. Mulla tämän takia kauhea syllisyyden tunne:,(
T. ap- Hyvinsemenee
Siskosi on ylihysteerinen eikä tiedä mistä puhuu.
Asia on juuri noin kun "voimia raittiuteen" kirjoitti. Eli jos olet tullut raskaaksi, kaikki on yhtä varmasti ihan hyvin kuin kenellä tahansa, kunhan nyt lopetat juomisen.
Eli nyt huolet ja stressi pois ja nauti odotuksestasi!
Onnea! :)
- huolestunut 85
nostan vielä kerran:(
- ----pirrrrre----
En asiasta sen tarkemmin kyllä tiedä, mutta en kyllä usko että alkoholin käytöllä ENNEN raskautta olisi mitään merkitystä raskauden / tulevan lapsen terveyden kannalta. Eri juttu sitten alkoholin käyttö raskauden aikana. Ja eiköhän aika moni kuitenkin ole käyttänyt alkoholia silloin kun ei ole vielä tiennyt että on raskaana, eli ihan alussa.
Joten en kyllä usko että olet mitään aiheuttanut tulevalle vauvallesi. Kunhan nyt pysyt raittiina niin kaikki on varmasti ok! - werwer
Itse join ennen lapsia viikottain ja esikoisen alkuraskaudestakin join ehkä 4 annosta kun en vielä tiennyt olevani raskaana. Kun plussasin, loppui alkoholin käyttö kokonaan ja täysin terveet lapset olen saanut. Ennen raskautta olevalla alkon käytöllä ei ole väliä ja muistaakseni siihen asti kun raskaus ei vielä näy raskaustestissä, ei ole hätää, vasta joskus rv 6 eteenpäin se on vaarallista (eli kun se plussakin näkee sitten jo istukka muodostunut). Nyt elät vain terveellisesti, niin ei ole mitään hätää, onnea raskaudesta!
- raskaus tytsi
Heippa
Itse join 3kertaa viikossa runsaasti alkoholia, jopa sillon kun en vielä tienyt olevani raskaana, muutamia viikkoja eteempäin tein testin ja positiivista näytti, siihen loppu mun juominen, juon vasta kun vauva on jo sen verran vanha :)
Ei se "vauva" sielä mahassa vielä niin vahingoitu alussa, se on vasta sillon niin pieni.. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26917423Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245602- 1182622
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172122Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361786Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111028- 59966
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32924Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45920