Autolla ajettu vesi lätäköstä ja kone leikannut kiinni. Onko mahdollista? 1999 vuonna valmistettu bwv 530
Kysymys kaikille bwv:n tietäjille
toivoton33
16336
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
jos siellä lätäkössä oli lisäksi iso kivi, joka rikkoi syylärin tai öljypohjan ja ajo senkuin jatkui, muuten ei.
ei se kiinni oo leikannu mutta jos vettä on ollu tarpeeksi niin on voinut imasta imusarjankautta sylinterit täyteen vettä -> hydraulilukossa
kone ei siis pyöri startatessa? jos näin niin hehkutulpat tai sytytystulpat irti ja starttaamaan. pääsee vesi pois sylintereistä ja kone pyörii jälleen, kuulee myös onko kiertokankia mennyt poikki. jos ei tulppien irrottamisella ala pyörimään niin sitten on vakavampaa vikaa.
koko autp ei edes ala startata. imusarja kyllä oli imaissu vettä kun oli märkä täytyy purkaa hieman lisää autoa.
BMW on vain kuivan kelin auto.On tosi noloa että näinkin arvostetun peltilehmän meno katkeaa heti ensimmäiseen lätäkköön,kun samaan aikaan joku vanha tojo menee siitä yli ongelmitta :)
Oma tietämykseni ei ole sillä tasolla, että voisin kertoa minkälainen auto BMW on verrattuna muihin, mutta ainakin täällä suomi24:lla on vuodesta toiseen "osaavat autotekniikan asiantuntijat" sekä "yritystalouden huippuekonomistit" kirjoitelleet BMW:n huonoudesta autona ja BMW AG:n konkurssikypsyydestä. Täällä kirjoittelevien mukaan BMW:t eivät myy maailmalla ja kukaan ei kehtaa niillä ajaa.
Nyt hämmesty aiheuttaa jälleen tieto, kun tämän päivän Kauppalehdessä kirjoitetaan todellisiin lukuihin ja faktoihin perustuen, että BMW -konsernilla menee loistavasti ja että BMW tekee aivan uskomatonta voittoa omistajilleen.
Tämä on todella ihmettelyn arvoista, että kuinka BMW voi tällä tavoin menestyä, koska kyllä suomi24:n palstoilla kirjoittavilla on pakko olla parempi käsitys asioista. Ei kai muuten täällä kannata useita vuosia käydä BMW:tä haukkumassa?
Luin muuten tän päivän Kauppalehdestä juuri saman jutun.
Täälläpä niitä haukkujia todella on. En sitten tiedä mitä ne kaikki Kian ja Toyotan omistajat koko palstalla edes tekee..? Mulla on baijerilainen itsellä ja tänne joskus eksyn jos tulee jotain mieleen mikä askarruttaa. Asiallista vastausta tosin harvoin saa..
Epäilen että ne haukkujat on oikeasti kateellisia.. Ehkä niille on kotona isi sanonut että "Pappa INTE betalar!"
Tojota kannattaa ajaa mereen niin ongelmat vähenevät.
mutta kyllä autolla kuin autolla nyt pitäs vesilätäköstä pystyä ajamaan yli ilman pelkoa että moottori on heti täynnä vettä.
Itse e39 530d-99 OMISTANEENA olen ajanut ko. autolla lukemattomista vesilätäköistä ilman ongelmia, ilman omia kokemuksia autosta, on äärimmäisen typerää huudella ns. puskista sinun tapaan...
Teillä "hevosmiesten tietotoimiston" äänitorvilla on ihmeellinen tapa muokata äärimmäisen harvinaiset vikatapaukset(jotka eivät välttämättä ole edes totta) tyyppivioiksi, jotka ilman muuta ovat kaikissa ikinä valmistuneissa autoissa... Motiivia moiselle toiminnalle on vaikeaa keksiä, onko takana äärimmäinen tyhmyys, kateus....?
Vesilätäkkö on yhdyssana.
Jos omistaa BMW:n, on syytä olla muutenkin tyylikäs ja huoliteltu.
Kannattiko ajaa se vesi lätäköstä? Olisit ajanut edes niin, että lätäkköön olisi jäänyt osa vedestä, kuten muut ihmiset tekevät.
Asiasta toiseen, itselläni ei ole mitään vaikeuksia ajaa vesilätäköiden ylitse.
Voi kuule kyl sinne lätäkköön jäi hyvästi vettä ettei se auto sitä kokonaan imaissut :D Se vesilätäkkö oli kyl koko tien levyinen ettei olisi autolla päässyt muuta kautta kyseistä asuin alueelta pois :D
Aja se bemari järveen ja osta itsellesi AUTO
siinä olla vanhalla tojotalla ajavalla naapurilla viihdykettä kun naapurin trendikäs meikkikundi lähtee uudella metallihohtovärisellä bemulla liikenteeseen,mutta meno tyssääkin siihen isoon lätäkköön johon on bimmeripojun harmiksi suora näköyhteys tojotamiehen keittiön ikkunasta.Ja luonnollisestihan bimmeripoju on mollannut naapurinsa vanhaa ja ruosteistakin tojoa tälle...
Ei se mitään jos bemmi vähä lätäköstä suuttu, itke isilles ja sano sille, että meni oikein ruokahalut järkytyksestä ja nalle- puurokaan ei enään maistu, niin eiköhän isi osta toisen bemmin tilalle ja tietty vielä isomman.
Onhan tänne saatu mahtava keskustelut aikaiseksi! Mahtavaa :)