Sijoitusasunto Kotkassa

INoutVest

Moi! Mielestäni Helsingin tuotot ovat liian pieniä, olen nuori ja haluan heti ja paljon. Siksi suuntasin katseeni itään.
Siellä venäläiset ostavat aika paljon nyt, mutta tulevaisuudessa vielä enemmän siksi uskon sekä asuntojen hintojen että vuokrien nousevan.
Olen tämän Kauppalehden jutun ( http://www.kauppalehti.fi/5/i/porssi/omaraha/uutiset.jsp?oid=20110365855&request_ahaa_info=true ) jälkeen
alkanut etsimään sopivaa edullista, mutta laadukasta sijoitusasuntoa ja löysin tämän - http://asunnot.oikotie.fi/myytavat-asunnot/6687855.

Hinta on 65.000 € ja tuotto on yli 7%. Jos päätän ostaa, niin voisin tarjota vaik 62 tai 63 tonnia.
Jos saan sen 62 tonnil niin tuotto olisi jo kohtalaisen hyvä 7,5 - 7,7 %. Helsingissä tämä on jo mahdottomuus.

Kaverit ovat ihan pihalla ja siksi tarviin teidän mielipiteitä ja neuvoja, kiitos.

2

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuokraneiti

      Sen enempää Kotkaa tuntematta,kysyisin että miksi ostaa 70-luvun kolmio? Kun putkiremppa paukahtaa 10v sisään,niin vuokratuotto häviää kummasti.
      Jos itse olisin ostamassa kotkasta niin keskittyisin ennemmin jo rempattuihin yksiöihin ja pieniin kaksioihin keskustassa. Näihin aina saa nuorta väkeä asumaan,eikä ole vaarana että jää tyhjäksi.

    • sijoittaja4

      Kotkassa tuotto on hyvä. Ei ole paljon arvonnousumahdollisuuksia, mutta jos taloudessa oikein jysähtää, niin arvonmenetys ei ole prosentuaalisesti samaa luokkaa kuin Helsingissä tai etenkään sen kantakaupungissa. Rikkidirektiivi voi vaikuttaa satamaan negatiivisesti. Moottoritietä kuitenkin Helsinkiin jo 2015 karvan yli tunnissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3007
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2961
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2367
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1863
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1719
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1674
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1586
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1275
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      37
      1247
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1070
    Aihe