Emmekö me voisi saada Huittisiin edes viikonloppuisin poliiseja partioimaan katuja, on täällä sen verran levotonta.
Vähenisikö keskustassa kaahaaminen ja ilkivalta?
Oikeesti?
14212
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Levotonta ? Huittisissa ? Oikeasti ?
Menepä käymään jossain oikeassa kaupungissa, niin vähän edes tiedät mitä on levoton.
Sitä paitsi kun poliisin virkoja on vähennetty, vain suurimmissa kaupungeissa riittää enää poliiseja katupartiointiin.
Maaseudulla ei riitä.
Varsinkin kesälomakaudella voi olla sellainenkin tilanne, että koko poliisipiirin alueella on vain 1-2 partiota ja ne ramppaa hälytystehtävien perässä.
Itse tarvitsin poliisia alkukesästä kesämökkipaikkakunnallani Savossa. Poliisipartio soitti minulle, että he ovat yli 100 kilometrin päässä, mutta tulossa ovat, paitsi jos matkalla tulee tärkeämpi tehtävä. Ja tulihan se...
Lisäksi olihan tuossa viikko sitten lehdessä, kun ne sakemannit olivat leiriytyneet jonkun mökkirantaan, niin poliisi oli vaan kylmästi sanonut ilmoittajalle, että ei riitä resurssit tulla paikalle kun on vaan yksi partio töissä...
No, Huittisten seudulla voi olla parempikin tilanne, mutta epäilen.
Poliiseja vaan eio enää ole tarpeeksi.
Mutta kuinka moni meistä olisi valmis siihen, että veroja korotettaisiin... se on eri kysymys se....
Vai onko ?
Jos asut keskustassa, en usko että kysyisit "oikeesti, Huittisissa?". Nyt varsinkin kesäaikaan meteli on välillä aika kaameeta. Kerrostaloja on jokapuolella, ihmisillä ikkunat auki, joten kyllä meteli häiritsee.
Ensinnäkin, moottoripyörät/autot kaahaa ympäri kylää pitkin yötä, niitä on aika monta ja usein aamuyöhön asti mennään oikein porukalla pitkin teitä ja kovilla nopeuksilla varsinkin Risto Ryti - ja Lauttakylänkadulla, näillä teillä kiihdytetään oikein kunnolla, harrastavatko kilpailuja? En tiedä sinusta, mutta minusta se on häiritsevää ja eikös sillanen turha ympäriajo näin keskellä kaupunkia ole laitontakin?
Vaikka ärsyttää, vällillä pelottaa ajajien puolesta, toivottavasti ovat selvin päin. Jos silloin tällöin olisi poliisit jossain lähellä ja muutama kaveri saisi sakot ylinopeudesta tms. voi olla, että sekin vähän rauhoittaisi tilanetta? Nyt voi vapaasti kaahata ja järjestää kiihdytyskilpailuja kun kukaan ei valvo... paitsi lähitalon asukas, sillä voin kertoa, että kun oikein mopolla/autolla kiihdyttää, se kaikuu tyhjillä kaduilla sen verran lujaa että ainakin minä herään siihen. Ei ole kivaa.
Mutta niin se on aina, ne jotka ei joudu kokemaan jotain kurjaa omassa nahassaan, ei heiltä tipu sääliä niille, jotka sitä joutuu kestämään. Mutta kiva kun sinä saat nukkua yösi rauhassa. Elämä on ihmeellistä, kaikkea voi tapahtua.
En käsitä levottomana sitä, jos nuoriso ajaa p*llurallia mopoilla tai autoilla.
Joitakin kymmeniä tuhansia kertoja tuli parikymmentä vuotta sitten itsekin ensin Tunturilla ja sitten DX-Corollalla ajeltua kylää ympäriämpäri.
Ei siihen poliisit silloinkaan puuttuneet, vaikka lähes aina oli maija parkissa joko torilla tai seurahuoneen pihalla.
P*lluralli nyt vaan kuuluu nuoruuteen ja parempi että ajelevat, kuin että alkoholisoituisivat tai sotkeutuisivat huumeisiin.
Kuuluuko vanhuuteen sitten nuorien touhuista valittaminen ? Ei vielä ainakaan tuntuisi omaan keski-ikääni kuuluvan.
Ehdottomasti olen sitä mieltä, että jos ei keskustan ääniä kestä on virhe asua keskustassa.
Huittisissahan on yllin kyllin asuntoja ja taloja sekä myytävänä että vuokrattavana keskustan ulkopuolella.
Hintakin halpenee mitä kauemmas menee. Ja Huhtamossa, Suttilassa, Palojoella, Rutavalla tai muilla kylillä on taatusti hiljaista ja rauhallista.
Mutta siitä levottomuudesta, käsittäisin levottomaksi sen, jos kylällä sattuisi varkauksia, ryöstöjä ja pahoinpitelyjä.
Noita kumminkin sattui varmaankin enemmän silloin parikymmentävuotta sitten, kun torigrilli olli vielä auki ja Huittisten vähäiset vakihullukriminaalit eivät istuneet linnassa / olleet hengiltä.
Minusta Huittinen on nykyisin hyvin unelias ja rauhallinen pikkukaupunki, ajoittain jopa tylsä.
Keskustelun aloittaja voisi oikeasti tehdä loppuiltaisen / aamuöisen matkan vaikkapa Itä-Helsinkiin tai edes Turkkuseen niin oppisi arvostamaan Huittislaista turvallisuutta ja rauhallisuutta.
Huittinen on unelias ehkä keskustan liepeillä ja siellä jossain kaukana mettän reunoilla, ei ydikeskustassa... lähde joskus kotipihalta käymään?
Mikä ihme pakottaa asumaan keskustassa, jos se tuntuu pahalta ?
Juu täällä on ihan pakko asua, kun kaikki on mustavalkoista vaan, eix nii?
nää on näitä jotka muuttaa siihen kerrostaloon seurahuonee nurkil tai sit torin kulmal ja sit itkee ku terassilla on mekkalaa ja ääntä ja toril käydää autol kääntymäs. usein nää o vanhoi mummoi, vanhapiikoi tai yksihuoltajii jokka paheksuu kaikkee ja kanavoi puuttees oloo ja muuta pahaa oloo valittamal millo mistäki, ei näist tartte välittää ei seurahuonekan välitä ja just tän takii yksihuoltajii ja vanhoi piikoi voi hoidella mut ei niitten kans kannat suhteesee ruveta ku ei ne sit pitkäl tähtäimel vaa osaa ku valittaa mut hyvät kyydit voi kyl saada jos kerran kaks terottaa suoroa
:DDDDDDDD
...voi poika-parka! Taidat olla yksinhuoltajan poika kun niin "hyvin" olet perillä asioista?
Ymmärrätkö häiriökäyttäytymisen ja hauskapidon eron? Kysy äidiltäsi jos et itse erota näitä keskenään. Aikuiset on ehkä tylsiä, mutta niillä on kokemusta näistä asioista.
se koira älähtää mihin kalikka kalahtaa
Huittinen (ja huittislaiset erityisesti) on ja on aina ollut aivan syvältä. Laitumella sen sijaan on rauhallista ja kaunista keskustassakin.
Mitä nyt torin kulmilla on torstaiaamuisin häiriötä, kun kauppiaat ja mummot kälättävät leipä-, kala- ja palvilihaostostensa kanssa.
Ydinpommilla olis käyttöä... Ratkeis monta ongelmaa kerralla
Tietääkö joku jonkun keskustelupalstan jossa olis aikuisia tervejärkisiä keskustelijoita, jossa vois kertoa mielipiteensä ilman että saa kauheeta vihapostia niskaansa? Missä vois keskustella asioista vaikka oltaiskin niistä eri mieltä?
Ois kivaa kans jos siellä ei alettais heittelemään pommeja tai muuten yllytetä tappamaan ketään, kun se on minusta aika mautonta ja sasirasta puhetta.
Huittisissa on aina ollut jonkun verran mielisairautta jo ihan perimässään ja sen huomaa kunhan vähän kattelee ympärilleen. Ei voi muuta kuin todeta tämänläisen epidemiam olevan läsnä jatkuvasti noin ulko paikkakuntalaisena sen huomaa hyvin..
Ei siinä vihasta oo kysymys.
Huittislaisuuten kun vaan kuuluu sen, että valittajia ei piretä juur minään paitsi omaan pesään kusijoina.
Täällä suomen viljavimmalla ja sikaisimmalla alueella kun on aina ollut asiat kumminkin aika lailla hyvin.
Siksi meistä useemman polven huittislaisista valittajat on aika pikkumaista porukkaa jotka ansaitsevatkin pientä nälvintää.
Ja niistä jotka täällä ei viihdy ollaan aina ajateltu että saavat sitten lähteä.
Meinaan me uskotaan että kun sellanen lähtee niin taso paranee molemmissa paikoissa.