jotain reseptejä?

pohjaanpalanut

Mitä leipomuksia on helppo ja nopea valmistaa? Haen nyt pääasiassa makeampia reseptejä. Jotain yksinkertaista, johon ei tarvi hirveää määrää ihmeaineita kaupasta ostaa?
Oon huono keittiössä, enkä yleensä tee mitään herkkuja itse. Haluaisi säästää edes vähän rahaa. Tulee kalliimmaksi ostaa kaikki valmiina/puolivalmiina kaupasta. Pannukakkua oon vaan yleensä tehny, mutta jotain muuta? En osaa sitäkään ihan kunnolla tehdä. Aina saa miettiä mitä sieltä uunista tulee, kun sinne jotain pistää.

5

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • leila.e

      Nopea marjapiirakka.
      3 kananmunaa
      3dl sokeria
      sekoita
      2dl sulatettua margariinia
      sekoita edellisiin
      5dl vehnäjauhoa
      2tl leivinjauhetta
      1tl vaniljasokeria
      1,5dl maitoa
      sekoita edellisiin ei tarvitse vatkata,vaan sekoita
      ripottele marjoja tai raparperia pinnalle
      paista 200 ast. noin puoli tuntia
      tosi helppo ja nopea,olen tehnyt useasti:)

      • pelle....

        varmasti antoisaa antaa sairaille bulimikoille ''helposti valmistettavaa makeaa herkkua'' kun tietenkin kyseessä on AHMIMISherkku.


    • tapojensa vanki

      Jos yhtään pystyy vähentämään ahmimiskertojaan sillä, että pitää kaapit tyhjillään (lukuunottamatta kaikkea vähäkalorista terveellistä), on se sen arvoista, vaikka maksaisikin enemmän.

      Itsekään en tehnyt mitään itse ennen, mutta sitten kun aloin niitä tekemään, ahmimiskerrat vain lisääntyivät. On liian helppoa tehdä jotain yksinkertaista ja edullista ahmittavaa jauhoista, maidosta ja sokerista, jos niitä löytyy aina kaapista.

      Herkkujen tekoni alkoi yksinkertaisilla resepteillä..ohukaisilla ja pannukakulla, joihin jäin koukkuu ja joita tein ja ahmin pelkästä tottumuksesta lähes päivittäin.. Kun olin tehnyt niitä, oli pakko ahmia, vaikkei olisi tehnyt silloin juurikaan mieli koko ohukaisia.. En osannut olla tekemättä, heittää roskiinkaan.. ehkä yhden tai kaksi korkeintaan, jos tein vähintään 0,8L taikinan..
      Siitä sitten siirryin tekemään erilaisia piirakoita ja kakkuja.. huoh..
      Siitä asti kun aloin leipomaan, olen yrittänyt kovasti välttää ostamasta jauhoja ja sokeria kaappiini.

    • leileileivo

      mustakin se tuntuu lähinnä helpotukselta, kun on kaapista leivonta-aineet loppu. Se oikeasti vaan pahensi mun bulimiaa. Harmi, kun leipominen on niin kivaa ja terapeuttistakin puuhaa, aina siihen asti kunnes tulee uunista.
      Nykyään en oikein enää uskalla ostella leivonta-aineita.

    • leipurihiiva23

      Täällä on kanssa sama. Omilla kämpillä ei uskalla leipoa, vaikka se on juurikin terapeuttista, rauhoittavaa ja kivaa, siihen asti että se tulee uunista. Hetken pystyn olemaan sen kanssa samassa asunnossa kaksin, sitten iskee ahistus ja pistelen yleensä kaiken kerralta poskeen. Ei välttämättä kannata opetella leipomaan, kyllä siihenkin saa rahaa palamaan.. ja bulimia pahenee..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      42
      4955
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      18
      3666
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3453
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2818
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      86
      2690
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2640
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      16
      1743
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1586
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      201
      1458
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      152
      1331
    Aihe