Terassi vai pelkkä laatoitettu alue?

Terassivaiei

Haukkukaas nyt olan takaa, näistä kahdesta vaihtoehdosta sitä, mistä ette tykkää:

Terassi:
Kattamaton terassi, jonka lattia noin puolen metrin korkeudessa. Lähes samassa tasossa kuin lattia sisälläkin.

Pelkkä laatoitus:
Terassin kokoinen tai vähän isompi alue laatoitettuna esim. betonilaatoilla - vaatii portaat sisältä ulos.

6

568

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saituri eläkeläinen

      Kattamaton terssikin vaatii kunnon pilarit, eristeet ja rakenteet allensa ja siinä lähinnä kohoaa oma mieli kun nosta lattiaa korkeammalla mitä maanpinta on. Siinä sitten hoidat terassia sateita syksyä ja talvea vastaan.

      Maanpinnalla puolestaan voit toimia luonnon ehdoilla ja nauttia ympärillä olevasta kauneudesta jos sitä sattuu olemaan. Itse laittaisin ensin laatoituksen mutta silti eristeet alle talvea ja kevättä ajatellen. Hieman naurattaa nuo korotetut aluksi hienot terassit joka tehdään ohikulkijoita varten ja sitten niissä ei näy ihmisiä juuri ollenkaan.

      Itse päädyin lasitettuun korotettuun terassiin, ensin pilarit ja eristeet pohjan alle, liimapalkeista kannakkeet, harvalauta päälle ja sitten päätylasit kierrätyksestä ja etuseinä uusista liukulaseista ja kattoon hieman eristävat muovikennolevyt.
      Hieno ja hyvä tuli ja hintaakin, mutta tavarat saa olla siellä ympäri vuoden ja käyttöaika piteni samalla mitalla.

    • Terassivaiei

      Tuo ajatus että laittaa ensin laatoituksen kuulostaa hyvältä.
      Sitten jos myöhemmin oikeasti kaipaa terassia, niin laittaa sen sitten vasta.

    • Terassilasi 1
    • puuterassi

      Meillä terassi on tehty puusta ja on irti maan pinnasta n. 40 cm, pieni korkeusero on oven kynnykselle, ei haittaa. Siellä voi hyvin tassutella talvellakin kesken saunomisen, jalat ei jäädy kiinni laattoihin. Tuskin tulis betonilaatoilla käveltyä talvella, puulaatoilta sulaa lumikin melkein itsestään pois. Samasta syystä on betoniparvekkeellakin puulaatat, sielläkin voi piipahtaa talvella vaikka paljain jaloin sytyttämässä kynttilöitä.

    • m .n knöjkn

      Terassin kun rakentaa lattiatasoon, pitää sitten rakentaa kuitenkin portaat, että pääsee terassilta nurtsille :DDDD

      Ite suosin kiveä noin muutenkin, jotenkin nuot kyllästetystä laudasta kyhätyt "terassit" muistuttaa enenpi laitureita, kuin pihalle kuuluvaa piharakentamista. Lahoo se kyllästettykin, kivi ei. Kivestä kyllä vähän hankalampi tehdä, terassin teossa riittää, kun osaa pitää akkuporakonetta oikein päin kädessä.

    • Mielikuvitus rajana

      Tuossa katselin pari viikkoa sitten yhtä 85 vuotiasta nuorekasta eläkeläismummoa, joka oli laittanut maanpintaan etupihalleen neulehuopamaton, mistä lie löytänyt käytettynä. Sanoi, että on mukavampi mennä sukkasillaan kukkia hoitamaan, eikä tarvitse kenkiä laittaa. Ja mitä noista pienistä sateista, aurinko ne kuivaa ja syksyllä sitten johonkin varastoon.
      Vaan kyllä oli mummolla viihtyisä ja kaunis piha yksiönsä edessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      94
      8201
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3942
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1916
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1400
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      35
      1282
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      32
      1132
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1030
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      857
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      832
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      797
    Aihe