Terassi vai pelkkä laatoitettu alue?

Terassivaiei

Haukkukaas nyt olan takaa, näistä kahdesta vaihtoehdosta sitä, mistä ette tykkää:

Terassi:
Kattamaton terassi, jonka lattia noin puolen metrin korkeudessa. Lähes samassa tasossa kuin lattia sisälläkin.

Pelkkä laatoitus:
Terassin kokoinen tai vähän isompi alue laatoitettuna esim. betonilaatoilla - vaatii portaat sisältä ulos.

6

638

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saituri eläkeläinen

      Kattamaton terssikin vaatii kunnon pilarit, eristeet ja rakenteet allensa ja siinä lähinnä kohoaa oma mieli kun nosta lattiaa korkeammalla mitä maanpinta on. Siinä sitten hoidat terassia sateita syksyä ja talvea vastaan.

      Maanpinnalla puolestaan voit toimia luonnon ehdoilla ja nauttia ympärillä olevasta kauneudesta jos sitä sattuu olemaan. Itse laittaisin ensin laatoituksen mutta silti eristeet alle talvea ja kevättä ajatellen. Hieman naurattaa nuo korotetut aluksi hienot terassit joka tehdään ohikulkijoita varten ja sitten niissä ei näy ihmisiä juuri ollenkaan.

      Itse päädyin lasitettuun korotettuun terassiin, ensin pilarit ja eristeet pohjan alle, liimapalkeista kannakkeet, harvalauta päälle ja sitten päätylasit kierrätyksestä ja etuseinä uusista liukulaseista ja kattoon hieman eristävat muovikennolevyt.
      Hieno ja hyvä tuli ja hintaakin, mutta tavarat saa olla siellä ympäri vuoden ja käyttöaika piteni samalla mitalla.

    • Terassivaiei

      Tuo ajatus että laittaa ensin laatoituksen kuulostaa hyvältä.
      Sitten jos myöhemmin oikeasti kaipaa terassia, niin laittaa sen sitten vasta.

    • Terassilasi 1
    • puuterassi

      Meillä terassi on tehty puusta ja on irti maan pinnasta n. 40 cm, pieni korkeusero on oven kynnykselle, ei haittaa. Siellä voi hyvin tassutella talvellakin kesken saunomisen, jalat ei jäädy kiinni laattoihin. Tuskin tulis betonilaatoilla käveltyä talvella, puulaatoilta sulaa lumikin melkein itsestään pois. Samasta syystä on betoniparvekkeellakin puulaatat, sielläkin voi piipahtaa talvella vaikka paljain jaloin sytyttämässä kynttilöitä.

    • m .n knöjkn

      Terassin kun rakentaa lattiatasoon, pitää sitten rakentaa kuitenkin portaat, että pääsee terassilta nurtsille :DDDD

      Ite suosin kiveä noin muutenkin, jotenkin nuot kyllästetystä laudasta kyhätyt "terassit" muistuttaa enenpi laitureita, kuin pihalle kuuluvaa piharakentamista. Lahoo se kyllästettykin, kivi ei. Kivestä kyllä vähän hankalampi tehdä, terassin teossa riittää, kun osaa pitää akkuporakonetta oikein päin kädessä.

    • Mielikuvitus rajana

      Tuossa katselin pari viikkoa sitten yhtä 85 vuotiasta nuorekasta eläkeläismummoa, joka oli laittanut maanpintaan etupihalleen neulehuopamaton, mistä lie löytänyt käytettynä. Sanoi, että on mukavampi mennä sukkasillaan kukkia hoitamaan, eikä tarvitse kenkiä laittaa. Ja mitä noista pienistä sateista, aurinko ne kuivaa ja syksyllä sitten johonkin varastoon.
      Vaan kyllä oli mummolla viihtyisä ja kaunis piha yksiönsä edessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      301
      1065
    2. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      61
      887
    3. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      76
      865
    4. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      71
      755
    5. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      701
    6. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      40
      685
    7. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      34
      597
    8. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      44
      597
    9. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      42
      531
    10. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      49
      529
    Aihe