Tippasti vanha volkkari vähän öljyä taloyhtiön pihalle, läntti on nyt n 50 cm halkaisijaltaan. Miten ton saisi pois helposti, fairy ainakin normaaliin rasvaan tehoaa, irrottaisiko asfaltista?
öljy pois asfaltilta?
8
22579
Vastaukset
- proffa
Muistinkin että tästä on ollut juttua, joku on joskus onnistunutkin operaatiossaan:
"Kaada bensiiniä läikän päälle ja tuikkaa tuleen, myöhemmin hienoksi jauhettua kivimurskaa päälle. Omassa asfaltissani ei näy enää mitään."- mikko
En taida uskaltaa pistää tulta läikkään, on naapurin C180-mersu vieressä, toisella puolella ei nyt ole kuin vanha 9000-saab, se kai saisi vaikka palaakin...
- proffa
mikko kirjoitti:
En taida uskaltaa pistää tulta läikkään, on naapurin C180-mersu vieressä, toisella puolella ei nyt ole kuin vanha 9000-saab, se kai saisi vaikka palaakin...
Jos autossa on uudenkiiltävät litkut niin ne eivät edes pahemmin näy / lähtevätkin helposti.
Jäteöljyn noki ei vissiin sitten lähde millään?
- Juha
Kannattaa kokeilla wanhaa hyvää konstia, Fairy astianpesuainetta. Ruiskuttelet vaan reilusti läikän päälle ja vähän katuharjalla rapsuttelet, yleensä seuraavan vesisateen jälkeen ei näy mitään.
- Sepe susi
Osta autotarvikeliikkeestä moottorinpesuainetta, suihkuta sitä öljyläikän päälle, anna vaikuttaa pari minuuttia ja huuhtele sen jälkeen lämpimällä vedellä.
- ei-toyotisti
Jos läntti on jo kuivahtanut niin hankalampi homma ilman kunnon imeytystä ja pesua. Muista että kyseessä on ongelmajäte jota ei saa laittaa roskapönttöön tai pesuvesiä päästää sadevesiiemäriin. Kysäiseppä paloasemalta josko heillä olisi apua ongelmaan, tietävät kyllä miten öljyvahinkoja käsitelläään. Läntin saa pois ainakin höyrypesulla ja sitten nopsaan imeytysturvetta päälle ja jätteet kaatopaikan ongelamjätteisiin.
Tuoreeltaan öljyn voi imeyttää joko sahanpuruun tai turpeeseen, myös sanomalehti on ensihätään hyvä konsti. - Jape
Otat yhteyden teollisuuspuhdistusfirmaan, pyydät raskaan polttoöljyn liotinta, mahdollisimman tiukkaa sellaista, kyllä lähtee, asfalttikin puhdistuu bitumista ja jäljelle jää soraa..
- Öljynvaihtaja
Minä öljysin jäteöljyllä koko pihan niin naapurikin luuli että on laitettu uusi pinnoite. Kyllä se öljy siihen ajan saatossa imeenty mut pihaan aina tultaessa auto meinasi mennä usein seinnän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2123916Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii632485Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3922326- 472243
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321531Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5151295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931271- 561257
- 721186
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251136