Moi. Ostin tuolta Tikkurilasta Bio Grandin lähettyviltä olevasta lemmikkikaupasta ittelleni neontetroja. Pari päivää ostamisen jälkeen (eilen) mun platyille (kaikille!) tuli kaikkiin eviin sellanen valkonen "rihma", tai sellanen valkonen juttu sen evän päähän. Pyrstössä on ihan sama ongelma. Evät ja pyrstö ovat kuitenkin täydellisen muotoiset, eli ne ei oo lähteneet sulamaan. Ajattelin että tää on eväruton alku ja ostin heti lääkettä.
Tänään huomasin mun kahdella kalalla (toinen tetra ja toinen platy) toisen silmän olevan valkoinen.
Tietääkö kukaan, missä tästä on kyse?
En tunnista tautia - APUA NOPEESTI
3
248
Vastaukset 3
- ;))
Tubi? Tai sitten jokin loinen. Kannattaa kysyä aqua-webistä.
- millamagia1969
Harmillista kun akvaan iskee jokin tauti. Mulla on itellä niin iso allas että jos alkaisin sairaita kaloja lääkitseen niin lääkettä menis litra tolkulla niimpä minä itse toimin niin että poistan sairaat kalat heti altaasta ja tapan ne laittamalla ne kiehuvan kuumaan veteen ja toivon hartaasti ettei sairaus ole päässyt tarttumaan koko akvan kansaan.
- ;))
Sairaus on yleensä koko akvaariossa heti ja kiehuva vesi on laiton lopetuskeino selkärankaiselle. Esimerkiksi loistaudit elävät nimenomaan akvaarion pohjalla, eikä sairaiden kalojen poistaminen auta hevonkakkaa. Bakteeritautien aiheuttaajtkin elävät akvaariossa ja tarttuvat seuraaviin kaloihin, vaikkei akvaariossa olisi uusien kalojen saapuessa kalan kalaa.
Ainut tapa ehkäistä tauteja on karanteenata ne oikein kotona:
http://aquahoito.info/suomi/ohjeita/karante.php
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091320
- 45901
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50726Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r129674- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.93473Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20470Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32458- 34457
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453- 49447
- 51445
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e85441- 5438
- 52403
- 42400