SENSUURI ISKI TAAS ????????????????????....RKP
Mielestäni on:
Pakkoruotsi / Virkamiesruotsi se todistaa.
Suhtautuminen maahanmuuttoon todistaa sen
Ahvenanmaa todistaa sen
Kettoutuminen todistaa sen
Ylen ohjelmapolitiikka todistaa sen ( vain ruotsittajat Ylessä )
Hesarissa vain ruotsittajien mielipide kelpaa ( ja yleensä Mediassa )
Ostetut politikot todistaa sen....ajatelkaa vähän.
KOHTEENA ON SUOMALAISET IHMISET.
Onko RKP rasistinen vihapuolue ?!
16
109
Vastaukset
- suomi suomalaisille
rasistinen kyllä mutta vihan he piilottavat .
- z.o
eikö RKPlaisetkään tykkää neegereistä?
- z.o
z.o kirjoitti:
eikö RKPlaisetkään tykkää neegereistä?
siis 'RKPlaisetkaan'.
- z.o
z.o kirjoitti:
siis 'RKPlaisetkaan'.
mikä tää RKP on?
- suomi suomalaisille
z.o kirjoitti:
mikä tää RKP on?
betrevolk joka joka hyysää muta-sellaisia ja halveksii suomalaisia .
juuja jonka hyysäriministeri käy nukkumassa eduskunnassa .
semmonen on tää meitin rkp .
Eikös vähemmistökieli ruotsin asema ja siihen liittyvät järjestelyt ole Suomen virallisessa päätöksenteossa täysin hyväksyttyjä?
- z.o
oli tai ei, mutta onko urputtaminen sitten kielletty?
- uruputttaja
z.o kirjoitti:
oli tai ei, mutta onko urputtaminen sitten kielletty?
Olet aivan oikeassa. Kyllä siitä täytyy olla oikeus keskustella. Minun mielestäni se ei ole edes urputtamista. Aloittajan kanssa olen kyllä eri mieltä, että kysymys olisi rasismista.
- suomi suomalaisille
suomalaisuuden halveksiminen ei ole ainakaan moraalisesti hyväksyttävää .
nökyy onnistuvan lain puitteissa .
Ei - kunhan se tapahtuu lain sisällä. Siitähän on kysymys juuri tässä RKP:kin "taistelussa" kielensä puolesta.
Epätoivoisessa taistelussa eliittiasemansa säilyttämiseksi. Kieli on vain työkalu sen tavoitteen apuna.
- tuokin laki
on jo aikansa elänyt. Se laadittiin aikoinaan turvaamaan erään yhteiskunnallisen eliitin etuoikeudet rahvaaseen verrattuna.
Se ei ole enää nykyaikaa. - Hoo Moilanen
Suomessa on kaksi kansaa ja siten myös kahdet säännöt ja lajit ?
Joskus tuntuu että pieni porukkaa päättää mistä saa puhua ja mistä ei saa... joten ei aina voi olla kaikille mieliksi ! - Monimutka
Eihän RKP tai suomenruotsalaiset toki harjoita rasismia. He vain harjoittavat rakentavaa ja sananvapauden sallimaa kritiikkiä suomalaisuutta ja sen kulttuurisia lieveilmiöitä kohtaan. Ja kriittinen keskusteluhan on aina ihan sallittua eikä mitään vihapuhetta kuten olemme moneen kertaan täällä kuulleet...
Ai niin mutta suomalaisuuttahan ei sitten saanutkaan arvostella, sananvapaus tai ei, sorry.- Eijaksakirjautua.
Mistä ihmeen vihapuheesta tai kritiikistä suomalaisuutta vastaan te hölötätte?
Kertokaa nyt, missä tällaisia suomalaisuutta vastaan olevia vihapuheita tai edes sen suuntaista kritiikkiä on?
Tuollaista ääliömäistä keskustelua sanotaan olkiukkoiluksi. Keksitte itse itsellenne vihollisen ja tälle mielipiteet, joita sitten pilkkaatte. Vaikuttaa lievästi sanottuna harhaiselta toiminnalta.
Jos jossain esitään vihapuheita suomalaisuutta kohtaan tuomitsen sen tietenkin aivan samoin ja yhtä ankarasti kuin vihapuheet mitä tahansa muuta kansallisuutta kohtaan. - Monimutka
Eijaksakirjautua. kirjoitti:
Mistä ihmeen vihapuheesta tai kritiikistä suomalaisuutta vastaan te hölötätte?
Kertokaa nyt, missä tällaisia suomalaisuutta vastaan olevia vihapuheita tai edes sen suuntaista kritiikkiä on?
Tuollaista ääliömäistä keskustelua sanotaan olkiukkoiluksi. Keksitte itse itsellenne vihollisen ja tälle mielipiteet, joita sitten pilkkaatte. Vaikuttaa lievästi sanottuna harhaiselta toiminnalta.
Jos jossain esitään vihapuheita suomalaisuutta kohtaan tuomitsen sen tietenkin aivan samoin ja yhtä ankarasti kuin vihapuheet mitä tahansa muuta kansallisuutta kohtaan."Mistä ihmeen vihapuheesta tai kritiikistä suomalaisuutta vastaan te hölötätte?"
No sehän on tietysti sitä kun joku suomenruotsalainen sattuu joskus hieman nyrpistämään nokkaansa jollekin suomalaisella tai vain liian avoimesti korostamaan oman ryhmänsä onnellista eloa. Siitä sitten suomalainen heti vetää herneen nenään kun arvostellaan suotta ja mollataan suomalaisuutta. Mutta sehän on toki ihan eri asia kuin se että sanoo "totuuden" vaikka somaleista. Silloin kritiikki on oikeutettua ja vain pelkää sananvapautta eikä toki mitenkään mitään omaa paremmutta korostavaa tai toista mollaavaa... :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512