lastenhoidossa, kodinhoidossa ja työelämässä. Mihin siis isää tarvitaan, muuhun kun lasten tekemisiin?
Noh, tuo ei ollut tärkein, vaan se että isät voisi omasta aloitteestaan osallistua nykyistä enemmän perheen elämään. Kun ottaa vastuuta, niin muiden kiinnostus lakkaa miestä kohtaan.
Isien kuuluu nykypivän osallistua perheesee, ennen he olivat elättäjiä ja vaimo teki kaikki muun. Tänäpäivänä nainen on ottanut vastuuta perheen elättämisestä, ja käy töissä.
Nyt miesten kuuluu vastata haasteeseen ja ottaa enemmän vastuuta perheestään.
Vain näin perhe toimii.
Noh, tuo ei ollut tärkein, vaan se että isät voisi omasta aloitteestaan osallistua nykyistä enemmän perheen elämään. Kun ottaa vastuuta, niin muiden kiinnostus lakkaa miestä kohtaan.
Isien kuuluu nykypivän osallistua perheesee, ennen he olivat elättäjiä ja vaimo teki kaikki muun. Tänäpäivänä nainen on ottanut vastuuta perheen elättämisestä, ja käy töissä.
Nyt miesten kuuluu vastata haasteeseen ja ottaa enemmän vastuuta perheestään.
Vain näin perhe toimii.
Vastaukset 4
Vanhimmat
"lastenhoidossa, kodinhoidossa ja työelämässä. Mihin siis isää tarvitaan, muuhun kun lasten tekemisiin?
Noh, tuo ei ollut tärkein, vaan se että isät voisi omasta aloitteestaan osallistua nykyistä enemmän perheen elämään. Kun ottaa vastuuta, niin muiden kiinnostus lakkaa miestä kohtaan. "
Miksi miehiä kiinnostaisi osallistua enemmän jos perusajatus naisella on että äidit ovat kuitenkin aina pätevämpiä?
Kun lähdetään alusta alkaen siitä että kumpikin on ensimmäisen lapsen synnyttyä ihan yhtä ummikko vauvan hoidossa, myönnetään molemmille oikeus opetella vauan kanssa oloa omista lähtökohdistaan ja löytää oma tapansa olla vanhempia. Silloin myös myöhemmin voidaan olla oikeasti tasa-arvoisia ja yhtä tärkeitä ja hyviä vanhempia ja kummatkin hoitavat luontevasti oman osansa perheen elämästä.
Siis vihdoin kaikki "äitimyytit" romukoppaan ja puhtaalta pöydältä liikkeelle!
Mun kokemus on, että miestä ei tarvita yhtään mihinkään perheessä. Muuta kuin tietysti lapsen alulle saattamiseen.
Ystävinä miehet kyllä ovat ihan mukavia ja tuovat asioihin toisenlaista näkökulmaa. Mutta vastuullisiksi puolisoiksi tai isiksi miehistä ei ole. Se on varmaan se seikkailijan luonne ja tarve olla kahleista vapaa ja tehdä, mitä mieleen pälkähtää.
Kukas ne pojat sellaiseksi on kasvattanut? Pitäisi tosiaan jakaa vastuuta vaikka pakosti miehelle kotona, kyllä ne osaavat vaikka huonomminkin, eikä naisen tehdä kaikkea vain siksi koska on niin paljon parempi ja joutuisampi.
"Mun kokemus on, että miestä ei tarvita yhtään mihinkään perheessä. Muuta kuin tietysti lapsen alulle saattamiseen. "
Tietysti jos on ottanut jo alunperin sen asenteen että mies saa olla vastuuton huithapeli niin miksikäs se muuttusi lapsen syntymän myötä. Mutta jos ei noita isoja lapsia edes päästä lapsen tekoon niin ei sitten tarvitse katsella myöskään vastuutonta isää. Kyllä kunnon vastuullisia miehiä on maailmassa tosi paljon. He eivät ehkä ole ensitapaamisella niitä mahtavia donjuaneita tai maailmanmiehiä jotka saavat sukat naisten jaloissa pyörimään. Ennemminkin niitä vähän hiljaisempia ja usein ujompia miehiä joille tasainen perhe-elämä on ihan tavoiteltava asiantila.
Itse löysin omani jo kauan sitten ja rinnalla on pysynyt jo melkein 20-vuotta. Ruokaa laittaa joka päivä, siivoa ja hoitaa lapsia siinä kuin minäkin ja ihan oma-aloitteisesti. SItä voi kohdella kuin ihan älykästä ihmistä joka osaa ja pystyy. Paljon parempi siis kuin mikään hetken hurmassa otettu renttu. Eikä ole edes mikään ainutkertainen tapaus. Noita samanlaisia osallistuvia miehiä on siunaantunut sukuun ja ystäväpiiriin vaikka kuinka monta. Ehkä se on vain valitsijasta kiinni...