Mitä nuo paineet pitäsi olla 195/ 65 renkaissa ettei auoton käytös olisi "hermostunutta" esim jarrutuksissa ja töyssyissä. Tai siis tuntuu melk kuin jarrulevyt olisi kierot kun jarruttaa, auto siis nyökyttelee kun vauhti hidastuu vaikka käyttää jarruja iisisti ja auto siis tasan vuoden vanha....
Rengaspaineet
26
6922
Vastaukset
- octy
Ilmeisesti puhutaan Octaviasta? Minulla oli 2,6 sekä edessä että takana. Tosin rengaspaineilla minusta on suurempi vaikutus sivuttaiseen vakavuuteen kuin että se jotain vaikuttaisi jarruttaessa.
- kg¨bk¨pfgkkobgfgkkg
Kyllä, tarkoitin juuri Octaviaa.
- tiedä häntä
No, tuntuu aika suurilta nuo paineet. Huollossa mulle on sanottu suositeltaviksi paineiksi 2.4 bar, autona Superb ja renkaat 205/55/16.
- näillä mennään
hyvin vedät, eri auto ja eri rengaskoko. Mitkät paineet on sun polkupyörässä ja kottikärryssä?
- .-
Hei vetäjä, kyllä painavemmassa autossa ja isommissa renkaissa nyt sattuu vaan tarvitsemaan enemmän paineita, vai oletko hieman yksinkertainen?
- mulki mopossa juu
niin menikö lukemasi viesti yli tajunnan. Siinä tarkoitettiin ettei kannata kertoa sellaisen rengaskoon ja eri mallin auton rengaspaineista mitään jos kysytään ihan jotain muuta.
- .-
mulki mopossa juu kirjoitti:
niin menikö lukemasi viesti yli tajunnan. Siinä tarkoitettiin ettei kannata kertoa sellaisen rengaskoon ja eri mallin auton rengaspaineista mitään jos kysytään ihan jotain muuta.
Ei todellakaan mennyt yli tajunnan, mutta sulla meni ja pitkälle. Jos et osaa seurata kirjoituksien etenemistä, suosittelen jättämään kommentoinnin. Sen kyllä uskon, että sulki on mopossa juu tehoputki.
- niskahiessä
Mun fillari painaa 12 kiloa ja paineita suositellaan 4-6 bar
- Älä kommentoi !
.- kirjoitti:
Ei todellakaan mennyt yli tajunnan, mutta sulla meni ja pitkälle. Jos et osaa seurata kirjoituksien etenemistä, suosittelen jättämään kommentoinnin. Sen kyllä uskon, että sulki on mopossa juu tehoputki.
Jos kysyjä haluaa tietää 195/65/15 Octavian renkaiden painesuosituksia
niin TURHAA on tarjota Superbin 205/55/16 vastaavia tietoja.
Poistu sinä takavasemmalle kiukuttelemasta. - eiks je?
Älä kommentoi ! kirjoitti:
Jos kysyjä haluaa tietää 195/65/15 Octavian renkaiden painesuosituksia
niin TURHAA on tarjota Superbin 205/55/16 vastaavia tietoja.
Poistu sinä takavasemmalle kiukuttelemasta.Nyt loppuu "älä kommentoi" kaverin kiukuttelu, älä osoita typeryyttäsi täällä vaan häivy ja mee vaikka terojen sivuille.
- Hihdä hillasuolle!
eiks je? kirjoitti:
Nyt loppuu "älä kommentoi" kaverin kiukuttelu, älä osoita typeryyttäsi täällä vaan häivy ja mee vaikka terojen sivuille.
Mitä ne terot tähän kuuluu? Minä kirjoitin asiaa ja sinä vaan herne nenässä typeryyksiä kirjoittelet.
- Skodalla ajeleva
Poltoaineluukun sisäpuolella painesuositukset. Omassa 3 takana ja 2.4 edessä, koska kuormaa usein runsaasti ja moottoritieajoa paljon.
Mutta kuten tuossa joku totesi, ei tuo nyökkiminen rengaspaineista johdu, jos ne on edes sinnepäin. Suosittelen huoltoon viemistä, tuossahan on vielä takuukin.- Arvuuttelen vaan
Iskarit puhki, pomppii jarruttaessa. VAG:n vehkeissä muutenkin helposti nyökkii etupää. Takuu tuskin korvaa, koska iskarit kuluvia osia.
- ei kia/Huntai
Arvuuttelen vaan kirjoitti:
Iskarit puhki, pomppii jarruttaessa. VAG:n vehkeissä muutenkin helposti nyökkii etupää. Takuu tuskin korvaa, koska iskarit kuluvia osia.
Näissä oikeissa takuissa vuoden vanhat iskarit menee takuuseen. Iskareissa on iskaritehtaan takuukin yleensä vähintäin 2 vuotta.
- vie huoltoon
"auto siis nyökyttelee kun vauhti hidastuu vaikka käyttää jarruja iisisti ja auto siis tasan vuoden vanha"
No siinähän on sitten levyt kierot tai jarrut jumissa. Ei korjaannu pelkillä rengaspaineiden muutoksilla.- takuuauto vie huolto
kierot jarrulevyt täristää jarrutuksessa, ei kait sentään aiheuta nyökkimistä.
- hyundai i40
takuuauto vie huolto kirjoitti:
kierot jarrulevyt täristää jarrutuksessa, ei kait sentään aiheuta nyökkimistä.
Sulla ei sit oo tietoo kieroista jarrulevyistä. No samapa tuo, kyseessä kuitenkin vain paska skoda.
- Anonyymi
hyundai i40 kirjoitti:
Sulla ei sit oo tietoo kieroista jarrulevyistä. No samapa tuo, kyseessä kuitenkin vain paska skoda.
Onpa ollut autoinani volkkaria, Rellua,Opelia,peugeotia,Fordia, Hondaa,Audia...
Mutta uusin autoni Octavia ylivoimaisesti paras mitä on ollut. Ei mitään vikoja , päinvastoin kuin muissa, huonoimpia olivat Rellu, Fordi ja Audi.
- Itärenkaissa
on käytetty sellaistakin kuminkorvikeseosta joka on pidemmän pysähdyksen aikana litistynyt suoraksi maata vasten olevalta kohdalta ja piti sitten ajamalla "sorvata" taas renkaan muotoon.
- G5J7S3K9
Eiköhän ne ajaessa ole jo "sorvaantuneet" kun kerran kysyjällä on jarruttamisen tarve. Eikä mitään kuminkorvikeseosta näissä autoissa käytetä. Heh heh mikä ilpo.
- ni
Nyökytteleehän se, kun automaatti lykkää pienempää sisään, en tiedä muista tomaateista, mutta dsg7 ja s-asennolla ainakin potkii rajusti kun jarruttaa.
- Just ni mee pois
Ei liity aiheeseen tämäkään, kysyjä kysyy JARRUILLA jarruttaessa tapahtuvasta nyökkimisestä, DSG:lää ei tässä ole mitään tekemistä. Tuskin kysyjän autossa sellaista onkaan.
- eruigkjhfdertiogkjgh
Ap vastaa. ei ole dsg vaihteistoa vaan manuaali ja tottakai erotan jos on liian iso vaihde vauhtiin nähden. Sen verran täsmennän, että se tunne mikä alustasta välittyy on siis lievä huojuminen ja minusta kyysin pitäisi olla tasaisempaa mutta ehkä odotan liikoja. Voihan olla, että tuo asia johtuu itse renkaista jotka ovat Continentalin ecocontactit eli liian pehmeät tuolle autolle?....Jos vertaa talvirenkaisiin niin ne tais olla jopa tarkemmat mutta asianhan pitäisi olla toisin päin...
- Anonyymi
laita 2.5 bar painetta. suoraan et saa skodaa kulkemaan, sen verran on ratissa klappia. mutta hyvän rengaskoon olet valinnut, noilla venkuroiminen on vähäisintä.
- Anonyymi
Skodissa on sellainen veltto alusta, tehty huonoille teille mitä itänaapurissa riittää.
Ei siihen oikein mikään rengasvalinta ole hyvä. Voisit kokeilla 3,5"/16" Zetorin eturengasta.
0,7 bar riittänee kuoppateille. Mä laitoin 2.2 kesärenkaat 205/55/16, octavia A7 2017 style 1.0tsi..
valmistaja suosittelee 2.1 eteen ja taakse, jos 3hlö ja ilman kuormaa;
2.4 ja 2.4 3hlö laukut joku eco merkki;
ja jos 5hlö paljon painoa 2.5 ja 3.2
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1056358
- 2223575
Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!183405Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j663328Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po332721Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi162555Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242524Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.282373- 2742181
Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441786