Onnistuuko hometalojen remontit yleensä

Julkiset rakennukset tuntuvat olevan suurimmaksi osaksi kosteusvaurioisia.
Niitä sitten remontoidaan mitä milläkin lailla. Usein tehdään vain pintaremonttia, maalataan ym.
Onko kenelläkään tietoa, että miten ne oikein onnistuvat. Minulla on tietoa ainakin sellaisista remonteista, esim. sairaaloissa, toimistorakennuksissa, että aikaisemmin niissä oireilevat oireilevat edelleen remontin jälkeenkin ja sairauslomakierre jatkuu.
.
Onko yleensäkään mahdollista, että pahasti herkistynyt voisi olla remontoiduissa hometiloissa ?
Työpaikkani on siirtymässä virastotaloon, joka on ollut hometalo. Sitä on remontoitu nyt jollain lailla. Olen entisissä paikoissa pahoin herkistynyt kosteusvauriomikrobeille, ja pelkään, että sama oireilu toistuu taas. Pelottaa miten tässä taas käy.
8101
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

"Onnistuuko hometalojen remontit yleensä". Osaako niitä kuinka moni edes remontoida maassamme? Mattoremontteja meillä tehty. Matot lähti myrkyt jäi.

Äänestä

Korjataan, Korjataan, Korjataan, .................

................ Pihtiputaalle on iskenyt Jkl.n poliisitalosyndrooma!
Viittaus Kotiseudun Sanomissa olevaan kosteusvauriohomeisen hammashoitolan juttuun-25.8.2010
Tässä on puolueeton tutkijan näkemys po asioista:

Ajattelemisen aihetta: Meillä Suomessa on noin 80% rakennuksista(=n.960 000 rakennusta!) eriasteisesti KosteusVaurioHomeisia, eli pyöreästi se määrä mikä on rakennettu 1970-luvun jälkeen silloisten virheellisten-jopa päättömien rakennusmääräysten mukaan! Surullista on ollut seurata tämä kv-homerakennusten korjausrumba, jossa jo tehdyt virheet toistetaan kerta-toisensa jälkeen, josta surullisenkuuluisin on Jyväskylän poliisitalo jossa virheet toistettiin kuusi(6) kertaa ja seitsemännen korjauskerran jälkeen tiedotusvälineet kyllästyivät tiedottamasta poliisitalon korjauksista.
Arvtkaapa kuinka paljon rahaa paloi tuohon päättömään korjausrumbaan.

Herää kysymys: Onko todellakin pakko tehdä samat virheet kerta-toisensa jälkeen noudattaen orjallisesti järettömiä rakennus määräyksiä ja päättäjien määräyksiä!?
-Meillä ei todellakaan ole varaa tähän päättömyyteen, jossa leikitään surutta meidän ihmisten terveydellä ja kuolonkoreisen luontoäidin myrkyttämisellä!
-Meillä Pihtiputaalla on tarvittava tietotaito kv-homeiden syistä ja seurauksista, niin rakennusten kuin ihmisten terveyden suhteen. Mutta löytyykö meiltä haluja käyttää tätä tietotaitoa, vai noudatammeko orjallisesti päättömiä rakennusmääräyksiä? Haluammeko olla edelläkävijöitä, vai kuulummeko ikuisiin perässähiihtäjiin?

Huomioi tämä:
-Pinnoite/pintaverhous on rakentamisen kallein "turhake"! Mitä enemmän käytät myrkyllisiä pinnoitteita rakentamisessa, sitä enemmän sinä itse niitä hengität!

Pihtiputaan kunnan omissa rakennuksissa on tietääkseni kaikki vesivuotoja aiheuttaneet kiertovesipumput vaihdettu paluu-linjasta lähtevään-linjaan. Mutta valitettavasti ennen pumppujen vaihtoa olleet vesivuodot rakenteisiin ovat jo aiheuttaneet kv-homevauriot, jolloin jatka ongelmien ratkomista alla olevan tekstin kohdasta-2: ..............

http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Suomessa_sananvapaus-Ala_naurata.html

Äänestä

Kyllä onnisttuu jos myös asukkaat vaihtuvat.

Äänestä

Jos asukkaat vaihtuvat, niin miksi rempata? Eiku uutta suoleen.

Äänestä
  • Entä jos uudetkin asukkaat tulevat hometalosta paremman toivossa ???

    Äänestä

Kannattikohan tuota kysymystä edes "heittää" tänne.
Vituksihan se menee. Kokemusta on.

Äänestä

Ei ole minulla tieteellista faktaa eikä tilastoja. Teetin yhden kosteusremontin terveystarkastajan vinkkien mukaan.
Tulos oli juuri sellainen kuin hän ennusti: Sinä (teettäjä), joka olet jo altistunut haistat ja kärsit rakennuksen päästöistä edelleen. Muut eivät niitä huomaa.

Mielipiteeni on: Homeremontti ei koskaan onnistu täydellisesti. Korjauksen jälkeen homeen kasvu jatkuu ja on jossakin vaiheessa kenelle tahansa sietämätöntä.

Äänestä

Just noin, ei ole lisättävää. Yrittäähän ne pojat mutta kun "ei ole työkaluja nykymyrkyille, ehkä vasta kymmenen vuoden kuluttua" sanoi kaveri, (munters kaveri levitteli käsiään). Näin yksinkertaista se vaan on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oliivi. kirjoitti:

Julkiset rakennukset tuntuvat olevan suurimmaksi osaksi kosteusvaurioisia.
Niitä sitten remontoidaan mitä milläkin lailla. Usein tehdään vain pintaremonttia, maalataan ym.
Onko kenelläkään tietoa, että miten ne oikein onnistuvat. Minulla on tietoa ainakin sellaisista remonteista, esim. sairaaloissa, toimistorakennuksissa, että aikaisemmin niissä oireilevat oireilevat edelleen remontin jälkeenkin ja sairauslomakierre jatkuu.
.
Onko yleensäkään mahdollista, että pahasti herkistynyt voisi olla remontoiduissa hometiloissa ?
Työpaikkani on siirtymässä virastotaloon, joka on ollut hometalo. Sitä on remontoitu nyt jollain lailla. Olen entisissä paikoissa pahoin herkistynyt kosteusvauriomikrobeille, ja pelkään, että sama oireilu toistuu taas. Pelottaa miten tässä taas käy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu