Onnellisuus -kun sen tavoittaa, se muuttuu pysähtyneisyydeksi, ja niin se jo pakenee. Ehkä onkin parempi vain uneksia onnesta. Onni näyttäytyy matkalla sitä kohti. Joskus luulin, että haluan olla onnnellinen. Kun olin onnellinen, janosin villiä elämää. Kun lähdin seikkailulle, tulin surulliseksi. Nyt kun olen surullinen, ymmärrän, mitä on onnellisuus, se näyttäytyy minulle poissaolonsa kautta paljaana ja kirkkaana.
Mitä se
2
127
Vastaukset
- nainen 26
Onnellisuus mulle on sitä, että lakkaan kaipaamasta mitä en voi saada. Hieman realistisesti hyväksyn nykytilanteeni ja olen siihen tyytyväinen. En tule yhtään onnellisemmaksi, jos omistaisin enempi rahaa, olisin kauniimpi tai kuollut mummoni eläisi. Kaikella on aikansa ja sitä ei tiedä milloin omanikin loppuu. Elän niin kuin tämä päivä olisi viimmeiseni, enkä kadu tekemiäni virheitä jossittelemalla. Elämässä pitää mennä eteenpäin eikä kaikkea ole vain mahdollista saada. Tämä on tieni onneen.
- 3
Jep, onnellisuus on sitä mitä on tässä ja nyt, juuri nyt.
Ei menneisyyttä, ei tulevaisuutta, ei suunnitelmia, ei huolia, on vain tässä ja nyt täusin tietoinen nykyisyydestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774672- 1801977
- 1311686
- 1481265
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161161- 351066
- 78963
- 52926
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78892- 4858