Mikä lemmikki minulle sopii?

Olen kasiluokalle menevä tyttö ja tarvitsisin apua lemmikeihin liittyen.
Minulla on tällähetkellä yksi rotta, koska sen kaveri kuoli vähän aikaa sitten. Elossa oleva höpönassuni on myös huonossa kunnossa ja valitettavasti kuolee kohta. Elämäni aikana minulla on ollut jo seitsemän rottaa hoidettavanani ja haluaisin kokeilla jotain erilaista lemmikkiä.
Äitini on allerginen koirille ja kissoille. Kodissamme on aika vähän tilaa, joten en pysty ottamaan paljoa tilaa vievää lemmikkiä. Haluaisin hellittävän lemmikin (en esim. jotain akvaariossa elävää matelijaa jne), jonka kanssa voisin viettää aikaa esim. leikkimällä sen kanssa. Lisäksi lemmikin elättäminen ei saisi olla hirveän hankalaa, eikä lemmiki saisi maksaa ihan hunajaa.
Olen yrittänyt löytää netistä tietoa sopivasta lemmikistä, mutta en ole löytänyt. Niimpä kysynkin teiltä, kokeneilta eläinihmisiltä, mikä lemmikki sopisi minulle? :)

PS. Ei asiattomia viestejä, kiitos. Jos sinulla on jotain huonoa sanottavaa minusta tai kysymyksestäni, niin voit suosiolla jättää sen sanomatta.

14

1111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • öööö__

      Hmm, mielestäni pikkujyrsijöitä ei sun enää kannattaisi ottaa eli voisit siirtyä hieman "haastavampaan".Suosittelisin sinulle kania,chinchillaa tai lemmikkisiiliä. Tosin nämä eläimet eivät nyt ihan halvimmasta päästä ole.Voisit myös käväistä jossakin eläinliikkeessä kyselemässä mikä heidän mielestään olisi sulle sopivin vaihtoehto, niitä kun on todella monia. Onnea etsintään :)

    • 12+19

      Toivottavasti se elossa oleva rotta lopetetaan eikä anneta kitua kuoliaaksi! Jos se on jo huonossa kunnossa ja kaveristakin aika jätti, niin miksei sitä voida lopettaa?

      Toivon myös, että minkä tahansa eläimen hankitkin, se saa myös kivuttoman kuoleman ennen kuin ehtii kohtuuttomasti kärsiä, eikä vain jätetä kuolemaan omia aikojaan. Jos lopetus eläinlääkärillä ei ole mahdollista, älä ota mitään lemmikkiä.

      • koirankakka

        ööh... tiiätköhän sä lemmikeistä yhtään mitään? :/


      • Veimme rotan lopetettavaksi syykuussa. R.I.P. ♥


      • koirankakka kirjoitti:

        ööh... tiiätköhän sä lemmikeistä yhtään mitään? :/

        Kyllä tiedän...


    • mursunmarsukissa

      Jos rottaan olet tottunut niin ehkä sulle sopisi joku toinen pikkujyrsijä, kuten gerbiili tai hamsteri. Hamsterit nukkuvat päivisin, ettei niiden kanssa voi hirveästi temmeltää, kun taas gerbiilit mielellään haluavat tekemistä päivisin. :)

      Voisit myös kokeilla jotain hieman isompaa eläintä, kuten kania tai marsua, mutta jos kodissasi ei ole paljon tilaa, niin sitten en suosittele. Tosin rotan häkki vie varmasti todella ison tilan, koska rotan häkin täytyy olla hyvin suuri, niin eiköhän sinne jokin marsunhäkki mahtuisi. Onnea etsintään!

      P.S. Inhoan kun ihmiset marisevat, etteivät halua "huonoa sanottavaa" itsestään. Mutta ihan miten vaan.. :)

    • kisulikka

      No sulle vois sopii joku Gerbiili

    • hei jos koiraa tai kissan haluat niin on karvattomia kissoja ja perunkarvatonkoira ja kilpikonna ja villakoirista ei lähde paljon karvaa tai cotton de tulear on koira rotu joka on tarkoitettu allergisille ihmisille.

    • Ihan vain INFOna.

      @tanja244
      Karvattomista eläimistäkin lähtee allergisoivaa hilsettä, sitä vain lähtee hieman vähemmän. Myös koiran ja kissan syljelle voi olla allerginen. Villakoira voi olla siedettävä vaihtoehto, mutta sen koulutus on muistettava aloittaa tarpeeksi aikaisin. Siitäkin lähtee ällergisoivaa hilsettä, mutta suurin osa tarttuu karvoihin. Lisäksi villakoiran turkin trimmaus (jos pitää lyhyenä) on kallista, ja itse opettelu vaikeaa. Coton de tulearissa on samat ongelmat. Eikä sitä ole tarkoitettu allergisille, vaan se on jalostettu alkujaan kuningattarien seurakoiraksi, ja myöhemmin todettu olevan vähä-allergisoivampi kuin muut yleisesti tunnetut rodut.

    • joku random hyyppä??

      voisit kokeilla kania.

    • Maalais tollo :)

      Kokeile Frettiä!!!

      • Elukka hullu♥

        fretit vie paljon tilaa ja tarvitsee mieluiten oman huoneen ja ne ovat lauma eläimiä tietääkseni eivät ole mitään halpoja! Ja fretti ei ole häkkieläin.. Mutta onnea etsintöihin :)


    • kakka8

      hihi! koklaa karvatonta vinttikoiraa ( tosi seuranhalunen ) mut jos ei koiraa niin sitten gerbiili! Tosi vilkkaita ja söpöi! ONNEA :-D

    • Elukka hullu♥

      Suosittelen hamsua itellä on kolmi vuotias kiinankääpiö hamsu ja puoli vuotias kulta hamsteri ja ekana hamsuna oli mulla talvikko ja suosittelen kyllä sitä talvikkoa, ovat mukavan lepposia pikku lyllertäjiä jotka kesyyntyvät nopeasti eivätkä kaipaa kamuksi toista hamsua♥ Eivätkä vie paljon aikaa ja ovat aktiivisimmillaan illalla ja aikaisten aamulla, koska ovat yöeläimiä. Ja maksavat noin 2 - 3 kymppiä jaa elävät saman verran kun rotat. Mutta ennekun teet hätiköinti ostoksia lue paljon eläimestä joka olisi mielestäsi sopiva ja listaa vaikka ylös plussat ja miinukset :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      323
      7075
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      71
      4258
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3155
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2937
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1952
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      149
      1781
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      212
      1746
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      165
      1560
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1548
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1438
    Aihe