Näin voi käydä ja sen vuoksi tiedustelisin että minkälaisia paikkoja ovat Majakkaranta, Martti ja Laivurinkadun, Verkatehtaankadun sekä yleensä keskustan ympäristö?
Olen 50 ja haluaisin vuokralle keskustan lähistölle, max. 3 km.
Kiitokset asiallisista vastauksista etukäteen.
Olen 50 ja haluaisin vuokralle keskustan lähistölle, max. 3 km.
Kiitokset asiallisista vastauksista etukäteen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Verkatehtaankatu on oikeen rauhallinen ja sijainniltaan loistava asuinpaikka. Martti on hieman kauempana mutta mahdollisesti hieman edullisempi hintatasoltaan, myöskin melko rauhallista aluetta. Majakkaranta on jo keskustasta selkeästi kauempana sekä joinakin kevättulvina piha on lainehtinut, alueesta en muuta tiedä. Laivurinkadun tuntumassa on kaupungin vuokraasuntoja. Alue on kiva, mutta keskutaan menevät sillat selkeästi jo kauempana kuin Martissa.
Martissa on ainakin Kupittaanpuisto ihan lähellä. Minusta keskustassa vain vilkkaimmin liikennöidyt kadut (esim. Aninkaistenkatu) sekä kävely/ juopottelukadut ovat vältettäviä alueita. Ja palolaitoksen naapuri ulinan takia. Muuten riippuu aika paljon taloyhtiöstä ja naapureista. Vuokrat ovat hiukan kalliimmat keskustassa kuin lähiöissä, mutta ei paljon.
Martti Ok, Majakkarannassa sikin sokin kaupungin ym. vuokraluukkuja ja omistusasuntoja, joten so so. Laivurinkadulla sama tilanne. Verkatehtaankadulla tilanne kaiketi ok, poislukien Helsingintien saaste ja meteli.
Martti ja Majakkaranta. Martti ehkä paras vaihtoehto.