Mulla lasku jonka eräpäivä on 8.8.2011. Sain tänään uuden laskun jossa lukee että saatava eräännytettt ja oikeudellinen toimenpide alkaa 5 päivän kuluttua.
Mitä tämä niinkuin nyt tarkoittaa? Tuleeko tästä nyt häiriömerkintä vaikka velka ei ole edes 60 päivää myöhässä
Payex
6
5324
Vastaukset
- 3+10
60päivää kun kuluu niin perintätoimisto/lainan antaja voi ilmoittaa pienen maksuhäiriö merkinnän, joka poistuu 2vuoden kuluessa. Ja kun 60päivää on kulunut lasku lähtee käräjäoikeudelle ja sieltä tulee Tiedoksianto lappu kotiin, siinä tulee lappuja mukana että ketä on laittanut asian käräjille ja kuinka paljon on maksettavaa sekä mitä hän vaatii. Tiedoksiantolapun tulemisesta kotiin pitäisi ilmoittaa käräjille siinä mukana tulleella lapulla taikka ihan soittamalla jos on riidattomasta asiasta kyse. Asia kyllä etenee vaikkei siihen reagoisikaan, tällöin asia menee käräjille ja siellä asia katsotaan automaattisesti velkojan hyväksi.
Tiedoksianto lapussa lukee Vireille pano päivämäärä, tästä kun on kulunut 14päivää asia menee käräjille ja sieltä tulee suht äkkiä päätös. Sinulla on tässäkin vaiheessa vielä mahdollisuus soittaa perijälle ja ehdottaa että he vetävät asian pois ja tekevät maksusuunnitelman, ennenkuin tuo 14päivää on kulunut siis. Sinulle on tosin tässä vaiheessa tullut ainakin 60-80 euroa lisälaskua, riippuen miten perijä on laittanut asian eteenpäin, jos sähköisesti 60€, jos paperilla 80€. Nuo on siis velkojan oikeudenkäyntikulut. Sitä sitten en tiedä että tuleeko edes maksettavaksi omia oikeiden käyntikuluja joka n.240 miinus velkojan summa 80€, eli ainakin 160€, jos asia ei edes sinne oikeuteen asti edes mene. - 15+11
eli tuo payexin juttu on nyt joku virhelasku. ei olisi eka kerta. ei ole 60 päivää mennyt vielä pitkään aikaan ja laskussakin eräpäivään vielä aikaa ja nyt tuli tuollainen kirje sitten että luotto eräännytetty ja alkaa oikeudelliset toimenpiteet.
tarttee heti aamusta sinne soittaa koska kyllähän tossa joku virhe on. - 4+7
Jep.. kannattaa olla tarkkana noitten kanssa. Tarinoita on että ihmiset on saaneet aiheettomia laskuja, jopa silloinkin vaikka eivät ole edes koskaan vippiä ottaneet.
- kohtuus?
Saimme Pay Ex perinnästä Fonectan antaman saatavan 664 e
koskien ilmoitusta luettelossa.
PayEx on lisännyt toimeksiantajan kuluja 10,00 e ja korkokuluja 5,88 e ja paras "perintäkulut" 117 e
Sen verran kovat ovat "perintäkulut", että saman tien sanoudun irti
kaikista Fonectan yhteistyöstä, kun käyttävät tuollaista perintätoimistoa
Kohtuusw kerjätessäkin!!.- sikamainen
Sanoudumme irti kaikesta yhteistyöstä Fonectan kanssa,
kiitos Teidän 117,00 e perintäkuluista 664 e laskusta, joka
on aivan "sikamainen" yhden kirjeen lähettämisestä.
Ilmoitimme myös Fonectalle syyn, ilmoitustemme lopettamiselle.
Rauli Tuomi
- 3+8
Onko linja-auton ajaminen niin huonoa bisnestä että täytyy laskut perinnän kautta maksaa? Onko se Fonectan vai sinun vika?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä902723IPCC romahtaa
Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl551947Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri1151945Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al331616- 931560
Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle
Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t271530- 1411274
Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä4161103Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet
Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa254997Pelolla pakottaminen
Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha624976