Mulla lasku jonka eräpäivä on 8.8.2011. Sain tänään uuden laskun jossa lukee että saatava eräännytettt ja oikeudellinen toimenpide alkaa 5 päivän kuluttua.
Mitä tämä niinkuin nyt tarkoittaa? Tuleeko tästä nyt häiriömerkintä vaikka velka ei ole edes 60 päivää myöhässä
Payex
6
4983
Vastaukset
- 3+10
60päivää kun kuluu niin perintätoimisto/lainan antaja voi ilmoittaa pienen maksuhäiriö merkinnän, joka poistuu 2vuoden kuluessa. Ja kun 60päivää on kulunut lasku lähtee käräjäoikeudelle ja sieltä tulee Tiedoksianto lappu kotiin, siinä tulee lappuja mukana että ketä on laittanut asian käräjille ja kuinka paljon on maksettavaa sekä mitä hän vaatii. Tiedoksiantolapun tulemisesta kotiin pitäisi ilmoittaa käräjille siinä mukana tulleella lapulla taikka ihan soittamalla jos on riidattomasta asiasta kyse. Asia kyllä etenee vaikkei siihen reagoisikaan, tällöin asia menee käräjille ja siellä asia katsotaan automaattisesti velkojan hyväksi.
Tiedoksianto lapussa lukee Vireille pano päivämäärä, tästä kun on kulunut 14päivää asia menee käräjille ja sieltä tulee suht äkkiä päätös. Sinulla on tässäkin vaiheessa vielä mahdollisuus soittaa perijälle ja ehdottaa että he vetävät asian pois ja tekevät maksusuunnitelman, ennenkuin tuo 14päivää on kulunut siis. Sinulle on tosin tässä vaiheessa tullut ainakin 60-80 euroa lisälaskua, riippuen miten perijä on laittanut asian eteenpäin, jos sähköisesti 60€, jos paperilla 80€. Nuo on siis velkojan oikeudenkäyntikulut. Sitä sitten en tiedä että tuleeko edes maksettavaksi omia oikeiden käyntikuluja joka n.240 miinus velkojan summa 80€, eli ainakin 160€, jos asia ei edes sinne oikeuteen asti edes mene. - 15+11
eli tuo payexin juttu on nyt joku virhelasku. ei olisi eka kerta. ei ole 60 päivää mennyt vielä pitkään aikaan ja laskussakin eräpäivään vielä aikaa ja nyt tuli tuollainen kirje sitten että luotto eräännytetty ja alkaa oikeudelliset toimenpiteet.
tarttee heti aamusta sinne soittaa koska kyllähän tossa joku virhe on. - 4+7
Jep.. kannattaa olla tarkkana noitten kanssa. Tarinoita on että ihmiset on saaneet aiheettomia laskuja, jopa silloinkin vaikka eivät ole edes koskaan vippiä ottaneet.
- kohtuus?
Saimme Pay Ex perinnästä Fonectan antaman saatavan 664 e
koskien ilmoitusta luettelossa.
PayEx on lisännyt toimeksiantajan kuluja 10,00 e ja korkokuluja 5,88 e ja paras "perintäkulut" 117 e
Sen verran kovat ovat "perintäkulut", että saman tien sanoudun irti
kaikista Fonectan yhteistyöstä, kun käyttävät tuollaista perintätoimistoa
Kohtuusw kerjätessäkin!!.- sikamainen
Sanoudumme irti kaikesta yhteistyöstä Fonectan kanssa,
kiitos Teidän 117,00 e perintäkuluista 664 e laskusta, joka
on aivan "sikamainen" yhden kirjeen lähettämisestä.
Ilmoitimme myös Fonectalle syyn, ilmoitustemme lopettamiselle.
Rauli Tuomi
- 3+8
Onko linja-auton ajaminen niin huonoa bisnestä että täytyy laskut perinnän kautta maksaa? Onko se Fonectan vai sinun vika?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊921413Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1841380Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?761165- 891106
- 82971
- 81965
- 39942
Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa
Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa66885Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v61845Korjaamo Kiesifix
Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/5841