Payex

15+11

Mulla lasku jonka eräpäivä on 8.8.2011. Sain tänään uuden laskun jossa lukee että saatava eräännytettt ja oikeudellinen toimenpide alkaa 5 päivän kuluttua.

Mitä tämä niinkuin nyt tarkoittaa? Tuleeko tästä nyt häiriömerkintä vaikka velka ei ole edes 60 päivää myöhässä

6

5152

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3+10

      60päivää kun kuluu niin perintätoimisto/lainan antaja voi ilmoittaa pienen maksuhäiriö merkinnän, joka poistuu 2vuoden kuluessa. Ja kun 60päivää on kulunut lasku lähtee käräjäoikeudelle ja sieltä tulee Tiedoksianto lappu kotiin, siinä tulee lappuja mukana että ketä on laittanut asian käräjille ja kuinka paljon on maksettavaa sekä mitä hän vaatii. Tiedoksiantolapun tulemisesta kotiin pitäisi ilmoittaa käräjille siinä mukana tulleella lapulla taikka ihan soittamalla jos on riidattomasta asiasta kyse. Asia kyllä etenee vaikkei siihen reagoisikaan, tällöin asia menee käräjille ja siellä asia katsotaan automaattisesti velkojan hyväksi.

      Tiedoksianto lapussa lukee Vireille pano päivämäärä, tästä kun on kulunut 14päivää asia menee käräjille ja sieltä tulee suht äkkiä päätös. Sinulla on tässäkin vaiheessa vielä mahdollisuus soittaa perijälle ja ehdottaa että he vetävät asian pois ja tekevät maksusuunnitelman, ennenkuin tuo 14päivää on kulunut siis. Sinulle on tosin tässä vaiheessa tullut ainakin 60-80 euroa lisälaskua, riippuen miten perijä on laittanut asian eteenpäin, jos sähköisesti 60€, jos paperilla 80€. Nuo on siis velkojan oikeudenkäyntikulut. Sitä sitten en tiedä että tuleeko edes maksettavaksi omia oikeiden käyntikuluja joka n.240 miinus velkojan summa 80€, eli ainakin 160€, jos asia ei edes sinne oikeuteen asti edes mene.

    • 15+11

      eli tuo payexin juttu on nyt joku virhelasku. ei olisi eka kerta. ei ole 60 päivää mennyt vielä pitkään aikaan ja laskussakin eräpäivään vielä aikaa ja nyt tuli tuollainen kirje sitten että luotto eräännytetty ja alkaa oikeudelliset toimenpiteet.

      tarttee heti aamusta sinne soittaa koska kyllähän tossa joku virhe on.

    • 4+7

      Jep.. kannattaa olla tarkkana noitten kanssa. Tarinoita on että ihmiset on saaneet aiheettomia laskuja, jopa silloinkin vaikka eivät ole edes koskaan vippiä ottaneet.

    • kohtuus?

      Saimme Pay Ex perinnästä Fonectan antaman saatavan 664 e
      koskien ilmoitusta luettelossa.
      PayEx on lisännyt toimeksiantajan kuluja 10,00 e ja korkokuluja 5,88 e ja paras "perintäkulut" 117 e
      Sen verran kovat ovat "perintäkulut", että saman tien sanoudun irti
      kaikista Fonectan yhteistyöstä, kun käyttävät tuollaista perintätoimistoa
      Kohtuusw kerjätessäkin!!.

      • sikamainen

        Sanoudumme irti kaikesta yhteistyöstä Fonectan kanssa,
        kiitos Teidän 117,00 e perintäkuluista 664 e laskusta, joka
        on aivan "sikamainen" yhden kirjeen lähettämisestä.
        Ilmoitimme myös Fonectalle syyn, ilmoitustemme lopettamiselle.

        Rauli Tuomi


    • 3+8

      Onko linja-auton ajaminen niin huonoa bisnestä että täytyy laskut perinnän kautta maksaa? Onko se Fonectan vai sinun vika?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      170
      22195
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      68
      9392
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      27
      7397
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      65
      6240
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      180
      5864
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      321
      5840
    7. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      32
      4898
    8. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      89
      4526
    9. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      93
      4298
    10. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3770
    Aihe