Hei!
Olen tämän kevään abi, joka opiskeli lukiossa pitkän matikan, kemian, fysiikan ja biologian, koska tiesin jo yläasteella haluavani lääkikseen. Lukiossa kuitenkin muu sosiaalinen elämä ja laiskuus johtivat siihen, että arvosanani olivat lähinnä vain 7-8 pintaajn ja että en loppujen lopuksi kirjoittanut kyseisistä aineista kuin pitkän matikan(lukematta pisteen päästä C). Keväällä minulle nimittäin iski totaalinen laiskuus ja kun oli seurannut kolme vuotta hyvän ystäväni menestystä näissä opinnoissa, en uskonut pääseväni lääkikseen, koska hänkin(haki nyt keväällä Turkuun, muttei päässyt vaikka luki paljon) oli niin hyvä ja tuntui ymmärtävän asiat aina paremmin.
En pyrkinyt harmikseni tänä keväänä lääkikseen ja edessäni on nyt välivuosi. Kesän aikan olen kuitenkin löytänyt kadonneet opiskelumotivaationi ja uskonkin, että kovalla puurtamisella saattaisin päästä lääkikseen. Ongelmani koko jutussa on nyt se, että olen muuttamassa mitä suurimmalla todennäköisyydellä Helsinkiin syksyllä ja Helsingin korkean vuokratason takia joudun aloittamaan siellä työt(kokoaikaista tai 30h/vk kahvilatyötä, missä myös iltavuoroja).
Bilsan, kemian ja fysiikan lukion kurssien itsenäisen kertaamisen olen jo aloittanut, mutta itseni kohdalla tiedän, että minun pitää mennä valmennuskurssille, mielellään jo jollekkin, joka alkaa syyskuussa(valmennuskeskuksen pitkäkurssi) tai marraskuussa(Kandidaattikustannuksen valmistava pitkä kurssi). Olisin oikein iloinen, jos täällä olisi kohtalo tovereita, jotka ovat pystyneet käymään parina iltana viikossa valmennuskursseilla työn ohessa ja pystyisivät kertomaan, miten tämä on onnistunut. Entä miten keväällä onnistui täyspäiväinen lukeminen?? Otan myös mielelläni vastaan kokemuksia kaikista Helsingissä järjestetyistä valmennuskursseista : )
Valmennuskurssi ja lukeminen työn ohessa?
0
182
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045241Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325996SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32515677Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011203Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17110805Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369681Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858478Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236491