ympäristöpalveluvirkamiehistö

ei vaan saa siivottua jätteitä kylältä.

haapavetiset syyttää nyt hurjana meitä lajittelemaan oppineita.

miten sitä sais tungettua ne jätteensä siihen täyteen astiaan ? kun on ensin sakon uhalla käsketty vain vestian astioihin tuua ?

haapavetisillä on taas pallo ja roskat hukassa.
1179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

millon Haapaveen jätehuolto alkaa toimia ?

onko niiltä roskikset lopussa ? jäte nimittäin ei lopu.

Äänestä

ois se nolo rakentaa uusi sokkari tommosen avotunkion äärelle :)

Äänestä

EIKÖS MARTINMÄKI VOIS HAKEE SOKKARIN ROSKAT, JOS EI VESTIA NIITÄ KERRAN HAE JA ASTIAT TULVIVAT JO YLI.

Äänestä

merkillistä, että martinmäkeä tässä on kohta avuksi huudettava

onko kaupungilla ja vestialla laskelmat ja organisointi pettäneet, kun aapisen kans

on opetettu meitä lajitteleen ja kun me totellaan, TÖRKY TÄYTTÄÄ KAUPUNGIN ?

Äänestä
  • Voi hyvän tähen. Mikä helvetin pakko on yrittää ahtaa sokkareiden moolokeihin, kun taajamasta löytyy paperi, pienmetallin ja lasin keräyspisteitä ainakin kynttiläkankaalta.Hyttikallion koululta, koulukeskuksen parkkipaikalta, päiväkodin luota,liikuntahallin pihalta.Toisaalta moolokkien viereen kasataan kaikenlaista sinne kuulumatonta rojua. Vastuuta kaivataan ! Pitääköhän taas tässäkin jutussa turvautua valvontakameroihin ja kuvat haapavesi-lehteen sotkijoista.

    Äänestä

mutta ku ajjaa työmatkalla sokkarin ohi ja sieltä ruuat hakkee

ei tommoset kynttiläkankkaat ja hyttiskalliot oo meikäläistä varten

niitten moolokit on niisä asuville

eikö kaupunki ossaa suunnitella palavelua asujaimiston tarpeita vastaavaksi ??

mitä hyötyä on lajittelusta jos vastaavasti kallista pensaa pittää haaskata jätteenkuletukseen ympäri kyllää ??

Äänestä
  • kierrättää niinku vATTULASSA tehhään.

    Äänestä

  • roskat on parasta kirjoitti:

    kierrättää niinku vATTULASSA tehhään.

    Miten kehtaatte valittaa näistä jäte asioista näistähän on selevät säännöt ja pönttöjä on tyhyjänä ei kyllä tarvi sinne sokkarin kulumille heitellä. Tuntuu siltä että teiltä on äiti pyyhkinyt pyllyn turhan pitkään ei ole oppinut ite tekemään määrättyjä asioita.

    Äänestä

kyllä täsä elätettään työllä koko haapevettä eikä oo tarkotus eikä aikaa

rueta roskapönttyä suurennuslasin kans hakeen.

kyllä suuren virkanmieskunnan pitäs hoitaa hommasa näissä

ympäristö ja jäteasioissaki , siitähän niille palakka maksettaan.

ihan ku ois lapset asialla.

Äänestä
  • Kyllähän ympäristöviranomaistn pitää hommat hoitaa, tulipa sotkut millätavoin tahansa, tämä Sokokson kulma on vain saanut rehotta törkykasana koko ajan, mitä siinä on keräyspöntöt ollut. Kylläpä yksityisten jäteasioita syynätään jatkuvasti, mm. keväisin siisteyskatselmus.

    Äänestä

  • Olipa miten oli kirjoitti:

    Kyllähän ympäristöviranomaistn pitää hommat hoitaa, tulipa sotkut millätavoin tahansa, tämä Sokokson kulma on vain saanut rehotta törkykasana koko ajan, mitä siinä on keräyspöntöt ollut. Kylläpä yksityisten jäteasioita syynätään jatkuvasti, mm. keväisin siisteyskatselmus.

    Siinäpä kuulitta !
    Veronmaksajien rahoilla on Vestiaan liitytty, joten kaupungin ympäristöpalvelutoimiston pitäisi osata hoitaa tämä avotunkioasia.

    ESIMERKIKSI : huolehtimalla lisää molokkeja sinne missä jätettä syntyy.

    Se olisi niin helppoa, jos kaupungin taho vain viitsisi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


makeasti nauran kirjoitti:

ei vaan saa siivottua jätteitä kylältä.

haapavetiset syyttää nyt hurjana meitä lajittelemaan oppineita.

miten sitä sais tungettua ne jätteensä siihen täyteen astiaan ? kun on ensin sakon uhalla käsketty vain vestian astioihin tuua ?

haapavetisillä on taas pallo ja roskat hukassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu