Hämeenkyrön ruokapaikat

Jack Frost

Usein olen Hämeenkyrön ohi ajanut mutta harvoin pysähtynyt. Mietin että pitäisi käydä tutustumassa paikkoihin.

Mistä sieltä saa kunnon ruokaa? Ruokapaikkoja näyttää olevan paljon, mutta mikä on parhain?

23

4707

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ,.,.,.,

      Sarvi.

    • syötyon

      kotiruokapaikkana suosittelen heiskaa----aloittaja kyselee hämeenkyrön ruokapaikkoja...Sarvi o Kyröskosken puolella..

      • Hyvin syönyt

        Kotiseutuoppia "syötyon".
        Eiköhän Kyröskoski kuulu Hämeenkyröön?


    • utelias syöjä

      Mitä on kunnon ruoka ?

      • Jack Frost

        Kunnon ruoka on tuoretta ja riittävän laadukasta.
        Mikrossa lämmitetty kanannahkapihvi tai nahistuneet salaatit ei kelpaa, eikä pikaruokaketjujen muonat. Jälkimmäisiä saa muualtakin.

        Vapaa-ajanviraston arvosteluista ei ollut hyötyä, tasaisesti kolmea tähteä: http://www.vapaa-aikavirasto.com/ravintolat/?pid=56

        Joten kiitos suosituksista. Täytyy kokeilla noita molempia, Sarvea ja Heiskaa.


    • pilkunn.....a

      Ei kai ohikulkija osaa erottaa Kyröskoskea ja Hämeenkyröä toisistaan.Mullekin on molemmat sama paikka.

    • syötyon

      nimimerkille Hyvin syönyt.. tiedän kyllä että k-koski--h-kyrö kuuluvat samaan kategoriaan..kotiseutu-oppi on kyllä tiedossa...luehan vastaus klo:13:15 hänen kanssa samaa mieltä..

      • Hyvin syönyt

        Luettu on ja ihmetys se vain lisääntyy.
        Jos kotiseutuoppi on oikein hanskassa, niin miksi sitten "syötyon" erottelee k-kosken ja h-kyrön, sillä aloittaja kyseli nimenomaan koko Hämeenkyrön ruokapaikkoja johon myös Kyröskoski kuuluu.
        Taitaa tämä "syötyon" olla näitä miehiä jotka laskevatkin 1 1= riskisti 3?


    • jooooei

      Eisunka koskella ruoka maistu ,paska HAISEE

    • Hämeenkyröläinen 10

      Hyvä ruokapaikka on Heiskan lisäksi Kehäkukka, jos tykkää kasvisruasta ja Pitseria Finalista saa hyvää pitzaa Kyröskosken keskustassa. Sarvessa Kyröskoskella on maittavaa arkiruokaa, kuten Heiskallakin.

    • kiinnostaa....

      Ja mikä on noista kallein ja mikä halvin ?

    • väärässä?

      Sarvessa???Eikös se ole kaljaräkälä?Ohikulkiessa ainakin kaljaveikkoja laseineen terassilla!Ei paljoo näytä ruokapaikalta.

      • Tiedän, en luule

        Jos kommentissa on liian paljon kysymysmerkkejä, on se osoitus siitä, että kirjoittaja ei tiedä sen enempää kuin ohikulkija nyt yleensäkään tietää. Siis ei yhtään mitään.

        Yöunet ovat jääneet lyhyiksi. Sarvi tarjoaa kaikille jotain, myös oluen juojille. Siellä on selkeästi kaksi osastoa, toinen ruokailijoille ja toinen ns pubin puoli. Tavallinenkin ihminen voi pistäytyä siemaisemassa tuopin olutta tai siideriä. Ehkä minäkin muijan kanssa olemme sitten niitä kaljaveikkoja. Pyydän: enemmän järjellistä suvaitsevaisuutta ihmisten arvosteluun.

        Sarven ruoka on Hämeenkyrössä ykkösluokkaa. Varsinkin pitsat ovat sen verran laadukkaita, että ulkopaikkakuntalaisetkin käyvät niitä syömässä ja paljon myös hakemassa kotiin vietäväksi. Sarven pitsan kruunu on normaalia runsaampi salaattipöytä, siis runsaampi kuin muualla pitserioissa. Hinta on edullinen, ja pitsa voidaan myös puolittaa kahdelle. Lisämaksu salaatista on kaksi euroa. Sarvessa on lounaspöytä arkisin, aivan hyvää ruokaa edulliseen hintaan. Krantuimmat syökööt ala-kartesta, suosittelen pihvejä.

        Selvyyden vuoksi sanottakoon, että minulla ei ole mitään tekemistä Sarven omistajuuden suhteen, en edes tiedä kuka sen omistaa. Olen vain parikymmentä vuotta syömässä käynyt asiakas. Vain yhden kerran oli sanomista, ihmiset kun tekemässä ovat. Olen käynyt muissakin Hämeenkyrön ravintoloissa, joista olisikin monta kriittistä lausuntoa annettavana.


    • omistajako itse

      Kukas sen kissan hännän nostaa kuin kissa itse...omakehu haisee nyt Sarvessa.

    • Kotiin syämään

      Turha esota, tähän löytyy kohta se ratkaisu kun 3 tien ohitustie tehdään H-kyröön. Ei tartte enää junnuttaa 50 km/h..

    • väärässä?

      En olekkaan poikennut Sarvessa(tiedän,en luule).Ulkoapäin näyttää jo siltä ettei tarvikkaan.Enkä ole arvostellut yhtäkään henkilöä,vaan juuri ulospäin antavaa vaikutelmaa.Minulle riittää kotiruoka ja joskus olen käynyt "ulkona" syömässä,olen poikennut Paussipaikassa.Onko se sitten paras,en tiedä;mutta minulle kelpaa.Olen myös ulkopaikkakuntalainen.

    • ruuan ystävä

      Papusoppaa yhdessä paikassa toisessa makkarasoppaa että näin, mutta hinnat ovat luxus luokkaa.Että partempi on kunkun painaa kaasupoljinta Hämeenkyrön kohdalla jos on nälkä !

      • Nautiskelia

        Minä ostan omat pizzani Sarvesta. On todella hyviä ja hinta kohdallaan. Listan ruoka-annikset myös hyviä. Terassilla istuvista ukoista saa kyllä vaikutelman huonommasta paikasta. Mutta suosittelen poikkeamaan.


    • HämeenkyrönRuokatietäjä

      Ravintola Sarvi ja - Venttiili ovat hyviä ruokapaikkoja. Itse tykännyt Sarven pizzoista ja Venttiilin Wingseistä! Myös ravintola Hammurabi on hyvä kebab-paikka.

    • OikeaMatiasS

      Kannattaa ajaa jatkossakin vaan pysähtymättä ohi. Mieluiten vähän lisätä ajonopeutta. Pelkkiä PUMMEJA täynnä koko kyläpahanen!

      MENKÄÄ TÖIHIN, PUMMIT!!!

      • Lomalainen.Koskelta

        Vain pummeilla on aikaa kello 11.41 kirjoitella tänne typeryyksiä. Mieti sitä, PummiMatiasS.


    • Sapetus

      Minä petyin Sarven pitsaan hiljan. Tilasin quattron, jossa pitäisi olla salamia. Ei ollut salamia nähnytkään. Lieneekö ollut jotain balkaninmakkaraa ja kinkku oli jotain kinkkuvalmistetta.

    • Säästökuurilla

      Samat kokemukset sarven pitzoista. Joku 4-5 vuotta sitten meni kuin kuumille kivelle ja maku oli todella hyvä. Nyt vaihtuu ilmeisesti juusto laatu huonosta vielä huonompaan riippuen viikosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      168
      11561
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8142
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6056
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      166
      5007
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      24
      4775
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      40
      4411
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      107
      4303
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      106
      3702
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3290
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1801
    Aihe