ilman linkkiä, leimattaisiin varmasti vähämieliseksi.
Mikä estää meitä näkemästä lähelle? Isänmaallisuusko?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011080614168598_uu.shtml
Jos joku väittäisi tällaista
12
118
Vastaukset
- Putkivalo
En mä ainakaan väittäisi. Tiedän yhden tällaisen epämääräisen firman. Mutta minkäs teet? Olen varma että hoitavat firmansa hienosti, jotta ei vaan tulisi verottajalta sanomista, ja mitä jos olenkin väärässä? Pääjehu on roisto ja istunut vankilassa, mutta entäs jos hän on tehnyt parannuksen? Jokainen ansaitsee toisen mahdollisuuden.
Ite en käytä sen firman palveluja, ja tuttaville voin kertoa epäilyksistä, mutta mitään ilmiantoa ei voi tehdä. Eikä yleisesti puhua, olisin pian oikeudessa herjauksesta, noilla kun tuntuu rahaa riittävän.- salaa hymyillen
Minä muuten kärytin yhden lain vääräällä puolella toimivan yrityksen viranomaisille. Sain vahingossa varmaa tietoa laittomasta toiminnasta. Konkurssihan siitä seurasi, kun pimeä työvoima, tekaistut kuitit yms paljastuivat ja maksamattomat verorästit tuli eteen. Tässäkin firmassa omistajat olivat vankilassa istuneita tyypejä ja ammatissaan käytännössä lähes osaamattomia. Firman virallinen osoite ja varsinainen toiminta oli ovelasti jaettu kahden eri vero- ja työsuojelupiirien alueelle. Vois olla terveydelle vaarallista, jos yrittäjät hoksaisvat, että minulla on ollut osuutta heidän rahavirtansa tyrehtymiseen.
- Anjaniina.
Tiedon puute.
Joka tietää, osaa katsoa.
Maailmassa tapahtuu kaikkee muutkin kummallista, silmiltä piilossa. Ja kohta sanotaan, että se on vihapuhetta...
- erään naapuri
Kunnon kansalaiset uskovat naivisti, että kaikki muutkin on rehtejä. Jos jollain on kallis auto ja rahakkaan ihmisen elkeet ja on yrittäjä, niin se on tietty menestyjä, eikä mikään rikollinen. ' Kyllä sillä rahaa täytyy olla, kun sillä on tota ja tota', sanotaan. Kukapa naapurista haluaisi uskoa, että se on entinen linnankundi ja nykyinen talousrikollinen, vaikka vankilatausta näkyy läpi jo käyttäytymisestäkin. Kunnon kansalaiset, jopa kuntein virkamiehet, menee mahtielkeiden halpaan, kun kerrotaan laajennussuunnitelmista ja uusista työpaikoista. Nähty on.
- Kaupunkilainen
Kyllä suomalaisessa kulttuurissa istuu niin syvällä vaatimattomuuden ihanne, että minulle tulee ensimmäisenä mieleen rahoillaan leveilijästä, että hänen rahansa eivät ole rehellisesti ansaittuja. "Onks tukka hyvin, näkyyks kello?" oli hyvin lyhytaikainen juppiajan ilmiö. Suomessa rikas ei saa näyttää rikkaalta.
- Miten tuonkin ottaa
Kaupunkilainen kirjoitti:
Kyllä suomalaisessa kulttuurissa istuu niin syvällä vaatimattomuuden ihanne, että minulle tulee ensimmäisenä mieleen rahoillaan leveilijästä, että hänen rahansa eivät ole rehellisesti ansaittuja. "Onks tukka hyvin, näkyyks kello?" oli hyvin lyhytaikainen juppiajan ilmiö. Suomessa rikas ei saa näyttää rikkaalta.
Eiköhän toi vaatimattomuuden ihanne ole jo nykyään katoavaa kansanperinnettä. Kyllä rehellistä yrittäjää ja hänen menestystään ihan yleisesti arvostetaan. Harmaan talouden puristuksessa se on jo suorastaan sankarillista toimintaa. Harmaan talouden helpolla rahalla ratsastaneet tähdenlennot ovat eri asia. Ei niitä tarvitse arvostaa. Veronsa ja muut maksunsa asianmukaisesti hoitanutta kansalaista ja yrittäjää ottaa ihan ymmärrettävästi päähän, jos joku yrittäjä katsoo, ettei hänen tarvitse hoitaa omaa osuuuttaan vastuullisesti.
Rehellisen yrittäjän on vaikea toimia kannattavasti, kun hämäräfirmat tekevät halpoja urakkatarjouksia. Halvassa urakassa ulkomaiset pimeät työntekijät tekevät työt 3-5 euron tuntipalkalla, eikä laillisesti toimiva yrittäjä pysty tarjoamaan työtä suomalaiselle työvoimalle, kun urakat meni sivu suun. - nimetön.....
Miten tuonkin ottaa kirjoitti:
Eiköhän toi vaatimattomuuden ihanne ole jo nykyään katoavaa kansanperinnettä. Kyllä rehellistä yrittäjää ja hänen menestystään ihan yleisesti arvostetaan. Harmaan talouden puristuksessa se on jo suorastaan sankarillista toimintaa. Harmaan talouden helpolla rahalla ratsastaneet tähdenlennot ovat eri asia. Ei niitä tarvitse arvostaa. Veronsa ja muut maksunsa asianmukaisesti hoitanutta kansalaista ja yrittäjää ottaa ihan ymmärrettävästi päähän, jos joku yrittäjä katsoo, ettei hänen tarvitse hoitaa omaa osuuuttaan vastuullisesti.
Rehellisen yrittäjän on vaikea toimia kannattavasti, kun hämäräfirmat tekevät halpoja urakkatarjouksia. Halvassa urakassa ulkomaiset pimeät työntekijät tekevät työt 3-5 euron tuntipalkalla, eikä laillisesti toimiva yrittäjä pysty tarjoamaan työtä suomalaiselle työvoimalle, kun urakat meni sivu suun.Esm. RautaRuukki
- Putkivalo
nimetön..... kirjoitti:
Esm. RautaRuukki
Jaa? Eikö se ollut niin, että RR:n käyttämät alihankkijat syyllistyi tähän, ei siis RR ite? Ne ei ole vastuussa siitä mitä alihankkija tekee, eikä edes aina voikaan tietää mitä niissä yrityksissä tapahtuu.
Alkaakin olla yhä vaikeammaksi päästä isojen firmojen ja valtion toimittajaksi tämän harmaan talouden takia. Hyvä vaan, rehellisten pikkufirmojen kannalta. - Miten tuonkin ottaa
nimetön..... kirjoitti:
Esm. RautaRuukki
Aivan, metalliteollisuus on siirtänyt tuotantonsa halvemman työvoiman maihin. Kyllähän nämä elintasoerot eri maiden välillä tulevat vielä tasaantumaan. Suomikin oli joskus halvan työvoiman maa, ja kaikille riitti töitä. Mongoliakin hallitsi aikoinaan alueita Aabian niemimaalta punaiselle merelle. Maailma muuttuu.
Rakennusalaa ei voi siirtää muualle, koska talot rakennetaan tänne. Ylimieliset ja huolimattomat suomalaiset rakennusmiehet ovat ylipalkattuja, varsinkin kun katsoo heidän aikaan saamaansa työtuotosta. Ulkomainen halvempi työvoima houkuttaa. Pitäis kuitenkin löytyä laillinen tapa toimia.
- mitäkä mies
Likainen peli on käynnissä tietysti kaikkialla missä raha liikkuu ja tiedossa on vain pieni osa rahan pesu toiminnasta.
Valta osa poliittisista päätöksistäkin tehdään rahalla,mutta nykyisin sitä jo seurataan jonkin verran.
Jo pitkään on ollut sellainen suuntaus että huumerikollisuus suuntautuu talous rikoksiin,kun valvontaa on vaikeampaa toteuttaa.
Nyrkkisääntö.Rehellistä ja rikasta ei ole olemassa ja rikkaalla tarkoitan sellaista jonka ei tarvitse tehdä töitä tai pyörittää firmaa.Myös arpajais voittajat luen tietysti pois laskuista.
Näin ollen ei voi tietää ruokkiiko rikollisuutta jos ostaa talon tai kasan lautoja.. - verditti
Jo kaksikymmewntäviisivuotta sitten rakentaminen oli huijareiden ja rikollisten hallussa. Suomalaisten pikku gagstereiden.
Kyllästyneenä vedätykseen, vääristelyyn, valehteluun ja riistohintapyyntöihin rakensin taloni itse.
Rakentaminen on niin yksinkertaisen hommaa ,että siihen pystyy kuka tahansa!
Olen paras todiste siitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1254783Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa53422Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1283231Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss272659Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu812403Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181793Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo91414Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1181280Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut91243Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky41168