nyt kun rommaus on käynnistynyt, niin kannattaako ostaa uusi vai vanha asunto, eli kumpiko menettää enemmän arvoaan kun hinnat tulevat alas? Uudesta saa kai laman jälkeen sitten enemmän myydessä, kuin vanhasta?
Laskumarkkinat: uusi vai vanha pitää arvonsa?
velka santsi
23283
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Moni seikka vaikuttaa varmasti mut luulenpa että uudesta tosiaan saa varmemmin omansa pois.vanhat asunnot menettää arvoa suhteessa enemmän, kun niissäon odotettavissa remontteja yms.
Sekin riippuu mitä tarkoitetaan 'vanhalla'... Totta on, että 1960 ja 1970 -lukujen taloissa on kaikki remontit tulossa nyt (ja ovat muutenkin ikävämmän näköisiä) mutta siitä vanhemmissa yleensä isot remontit on jo tehty.
Sanoisin, että 100 vuotta vanhojen jugend -linnojen hinnat tippuvat vähiten. Niitä on myös vähiten tarjolla.
Luuletko aikuisten oikeasti että jos toistat jotain asiaa tarpeeksi kauan (tässä tapauksessa rommaus on alkanut) niin se muuttuu todeksi?
Kysymyksen asettelussasi on toivomisen varaa, tulee mieleen kauppalehden palstan trolli torvi2.
paitsi että jos sen uuden on joutunu hankkimaan hintahuipulta ilmat poistuu ekana niistä. Alueilla joissa hinnat ovat nousseet eniten ne myös laskevat nopeimmin ja eniten.
Eiköhän arvon säilyminen riipu ihan sijainnista. Kasvukeskusten keskustoissa ja keskustojen läheisyydessä asunnoista ollaan valmiita maksamaan enemmän. Itse olen vaihtamassa asuntoani isompaan, kun perhe on kasvanut kolmella ruokittavalla tässä kahdeksan vuoden aikana, joten hintoja on tullut aika aktiivisesti seurailtua. Olen huomannut, että kipupiste alkaa olla ainakin Pirkanmaalla saavutettu. Tampereella hinnat eivät ole enää juurikaan korkeampia kuin ympäryskunnissa. Keskituloinen perhe ei vaan saa tiettyä määrää enempää lainaa ja tämä on alkanut määrittää hintatasoa. Jos ja kun rommaa, tapahtuu se nimenomaan huonommalla sijainnilla olevissa kohteissa. Keskustan ja ympäryskuntien hinnat ovat aivan liian lähellä toisiaan. Lainanhoitokulujen erotuksella ei enää maksa työmatkakuluja kaupunkiin. Myyntiaikojen pidentyessä, menevät saman hintaisista vastaavista kohteista luonnollisesti kaupaksi paremmalla sijainnilla olevat. Huonommalla sijainnilla hintaa on pakko tiputtaa, jos kaupat pitää saada tehtyä.
Ja tulevaisuudessa lainaa saa vielä vähemmän, kun Basel III alkaa vaikuttamaan pankkien vakavaraisuusvaatimuksiin.
Ja tuo taantumakin painaa päälle samaan aikaan... Veikkaanpa, että mainitsemasi reuna-alueiden asunnot saa ensi vuonna huomattavasti halvemmalla!
Vanha ilman muuta. Katso että putket on tehty ja että kunnon kiviseinät. Eniten arvo putoaa "hienostolähiöissä" kuten Aurinkolahdessa eli nuorison kielellä Mogadishussa. Siellä rommaus on jo tosiaan alkanut kun on huomattu ettei keisarilla ole vaatteita.
http://www.korvo.fi/21
Vanhat huonoja, ulkoseinät kiveä, mutta huoneistojen väliset seinät kanankakkaa, kaikki kuuluu ja välipohja ontto alalaattapalkisto, kuten linkissä kerrotaan erittäin huono äänieristys. Tässä vuokra-asunnossani kallion jykevässä kivitalossa, kaikki kuuluu läpi, samoin hajutkin tulevat. en ostaisi vanhaa, kurja asua ja alueella paljon asuntoloita.
Asun vuokralla pieness' asunnossa kalliossa ja säästelen omaan uuteen asuntoon, ehkä 10 vuoden päästä mahdollista.
Jaahans, Mogahan se siellä käyttää muiden nimimerkkejä. Hienoa.
Sun linkkejäs kukaan avaa... höh. Emmeköhän me vankoissa kivilinnoissa asuvat tiedä sinua paremmin, onko äänieristys huono vai ei.
http://kaupunginosat.net/kallio/index.php?option=com_fireboard&Itemid=826&func=view&id=346&catid=1&limit=3&limitstart=3
Niin me kalliossa asuvat tiedämme ja kärsimme huonosta äänieristyksestä, kaikki eivät sitä uskalla myöntää, kuten erittäin läheinen ystäväni Kallion Starbukin, ikävä sanoa, ei aina jaksa totuutta tunnustaa. KAHDEN KESKEN kyllä asiat puhumme halki
http://fi.wikipedia.org/wiki/Vuosaari
Niin tässä on OIKEA WIKIPEDIA, tämä tyypin linkki on hikipedia, josta sanotaan, että sairas vitsisivusto, ei sanaakaan totta ja jopa adressit kerätty tätä hölynpölyä vastaan.
Kukaan muu ei voi olla noin omituinen kuin Kallion asukas(rane) hulluine juttuineen ja Starbu nimimerkkeineen.
Kas kas, Aurinkolahdella on ihan omat sivunsa:
http://hiki.pedia.ws/wiki/Itäkeskus#Aurinkolahti
"Aurinkolahti on alue, joka sijaitsee Helsingin Vuosaaressa. Aurinkolahtelaisilta kysyttäessä huonomaineisella Vuosaarella ei ole muuta tekemistä Aurinkolahden kanssa kuin muutama pahanen rajakilometri. "
"Aurinkolahti on täysin kaavoitettu alue: kaikki näyttää jonkin arkkitehdin tai umpihumalaisen insinöörin suunnittelemalta. Myös ihmisten ulkomuoto on suunniteltu. Oleillessaan aurinkolahtelaiset pukeutuvat mielellään tuulipukuun, joka mätsää, ei vain puolison puvun, vaan myös koiran kaulapannan kanssa. "
Ei ihme ettei asuntoni mene kaupaksi!
Aika paha, huh huh, melkein laitoin nimeni kauppakirjaan mutta onneksi ehdin lukea nämä wikit. Huh huh!
http://www.adressit.com/keskustelu/2517
Täytyy olla pikku-lapsen tasolla, että uskoo tyhmää vitsisivustoa hikipediaa, jutut täysin ääliömäisiä
Oikeaa tieitoa saa tietosanakirjasta WIKIPEDIASTA, jota käytetään asiantuntijoiden laatimana.
Pakko näin sivullisena todeta, että addrerssilla on peräti 16 allekirjoittajaa. Monikohan näistä on sinun allekirjoituksesi? Ehkä 16?
http://www.vauva.fi/keskustelut/alue/2/viestiketju/1396542/milloinkohan_hallaahon_mestari_nostaa_syytteen_
Hikipediassahan sanotaan suoraan, että mikään ei ole totta ja kaikki kieroa huumoria. Vauvapalstallakin lyttäävät Hikin maan rakoon, kai joku kallion aikamiespoika tuohon uskoo, kun neljän seinän sisällä vietää kaiken aikansa ja miettii Vuosaarta ja huonoa osaansa.
Kas kas, Moga heiluu näköjään vauvapalstallakin. Pahaksi on mennyt miehen tila, huh huh, eihän äijä ole naista saanut koskaan vauvoista nyt puhumattakaan.
Uudehko on minusta varmin. Ihan uusissa on nyt liian kovat hinnat mutta vähän käyetetyn saa sopuhintaan ja kaikki on kuitenkin kuin uutta vielä.
Uudehkot kaikkein huonoimpia. Huono sijainti, talo jo ehtinyt pahoin rapistua jos ikää yli 5 vuotta, 10 vuoden päästä ollaan jo peruskorjauskunnossa.
Vanhoissa kivitaloissa ensimmäinen peruskorjaus tehtiin usein noin 80 vuoden päästä rakentamisesta, nyt 80 vuotta huoletonta asumista, huh huh, onneksi en asu neukkukuutiossa.
Olet naurettava kallion rane. Olet ostanut remppakuntoisen 1900.l. alun talon asunnon ja yrität puolustella sitä. Et voi myöntää, että olet tehnyt todella pahan virheen.
Onneksi olen päässyt eroon 1920- 1980-,. rakennetuista jatkuvien remonttien murhekryyneistä. Enää en osta kuin 2000-l. rakennetuista taloista asuntoja.
Kerro esimerkki 2000-l rapistuvasta talosta. Jos jotain huoltamista niissä on, huollot ovat pieniä. Sen sijaan varsinkin 1900-l. alun taloissa remontit ovat jatkuvia. Ei tarvitse muuta kuin katsoa isännöitsijäntodistusta tehdyistä ja tulevista remonteista. Ne listat ovat pitkät ja rahaa kuluu todella paljon. Monenlaiset vaivat ja huolet kaiken päälle.
Vanhat krs-talot ovat kaikki purkukuntoisia eikä niihin kannata rahojansa tuhlata.
Uudet ovat parhaita, vanhoissa jatkuvaa remppaa, koskaan nisitä ei saa uuden veroista, on onneton ilmanvaihto, surkea äänieristys, kananlanta seinät..
Uudessa on Rakentajan 10 vuoden vastuu ja nykyään kostean tilan eristykset, äänieristykset ym aivan toista kuin vielä 90 luvun taloissa.
Kalliossa 30 luvun taloihin on tehty jo kaksi kertaa putkiremppa ja kolmas pilkottaa, julkisivut tehty monta kertaa, sähkönousut pari kertaa, ikkunat, katto, loputon lista jatkuu ja jatkuu..
Tosiaan, uudessa on rakentajan takuu, näkeehän sen ex-valtionvarainministerinkin uudesta asunnosta. Virolaista ukkoa korjaa läävää jo neljättä vuotta eikä valmista tahdo tulla. Ei mitään omaa rauhaa, äijä tulee kun äijää huvittaa, omalla avaimellaan tietenkin, on se hienoa.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/2040061
Ongelmia on vanhoissa ja paljon.