Paljonko pitää perälautaa korottaa, jos laitan lyhytrikiselle koneelle tarkoitettuun veneeseen pitkärikisen koneen? Hyviä lyhytrikisiä veneitä tuntuu olevan aika vähän tarjolla käytettynä. Eli paljonko on pitkä- ja lyhytrikisen koneen "korkeusero"
Pitkä- ja lyhytrikisen "korkeusero"
Kalle
41336
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tarkoitin tietenkin että hyviä lyhytrikisiä koneita tuntuu olevan aika vähän tarjolla käytettynä. Ei lyhytrikisiä veneitä.
on viisi tuumaa, eli noin 13 senttiä. Pitkärikinen kone on 20 tuumaa "pitkä" (51 senttiä) ja lyhyt on 15 tuumaa (38 senttiä) mutta älä kysy mistä noi mitataan koneesta, aina ollut vähä niinku arvoitus. Veneiden perälautakorkeuksia ei mun mielestä ole tarkemmin määritelty mitenkään.
Mun käsittääkseni se rikin pituus mitataan partaasta (tai siitä kohdasta koneessa, joka nappaa partaaseen kiinn) kavitaatiolevyyn.
Näin se on. Ja edelliselle tiedoksi, että kyllä veneissä on aina otettu huomioon moottorin rikipituus suunnitteluvaiheessa. Matala peili lyhyelle ja korkea peili pitkälle rikille.