Suikeroalpi

ankotanen

Hei, voinko siirtää amppelissa olevan suikeroalpin maahan ja miten se tehdään ja milloin?

5

3867

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koko kokeilija

      Tyrkkää vain maahan nyt kaikkine juurimultapaakkuineen, niin ennättää
      kunnolla juurtua ennen syksyä. Suikeroalpi ei viihdy nurmikon yhteydessä, joten valitse rikkaruohoton ja rauhaisa paikka sen kasvaa ja levitä.

      • leviävä rikkis

        Suikeroalpi menestyy missä vaan, nurmikollakin, en ole vielä löytänyt semmoista paikkaa missä se ei leviä.

        Kamala kasvi väärässä paikassa, mieti tarkaan minne pistät.

        Voit laittaa koska vaan,lähtee pienestä oksastakin kasvamaan.


      • O-mukulakiurunkannus
        leviävä rikkis kirjoitti:

        Suikeroalpi menestyy missä vaan, nurmikollakin, en ole vielä löytänyt semmoista paikkaa missä se ei leviä.

        Kamala kasvi väärässä paikassa, mieti tarkaan minne pistät.

        Voit laittaa koska vaan,lähtee pienestä oksastakin kasvamaan.

        No, suikeroalpi todellakin jakaa mielipiteitä. Se on kova poika leviämään eikä kyllä kuole oikein millään ilveellä. Mutta se on jokseenkin harmiton, toisinaan jopa hyödyllinenkin maanpeitekasvi vaikka korkeahkojen perennojen alla, suojaa maanpintaa kuivumiselta. Nättihän se on, siitä ei pääse mihinkään ja kasvaa missä vaan.

        Olen kitkenyt suikeroalpia niputtain herkkähipiäisimpien perennojen ja kesäkukkien alta ja antanut sen vapaasti rehottaa siellä missä kukkapenkin muut kasvit osaavat pitää puolensa.

        Jos sen erehtyy päästämään sellaiseen paikkaan, mistä se myöhemmin pitäisi saada pois, se kyllä häviää melko olemattomiin kesän alussa kitkemällä.


    • ME

      Kokemukseni mukaan suikeroalpin voi siirtää mihin aikaan tahansa vain kaivamalla se maahan, kuitenkin tietysti niin aikaisin, että se ehtii juurtua ennen talven tuloa.

    • juuri ennen lumia

      No eikös siinä ole jo juuret kun on ollut amppelissa, ei muuta kuin multaa päälle niin johan taas keväällä kasvaa, ei tarvi sen parempia juurrutuksia.
      itse laitoin viime syksynä maahan, juuri ennen lumen tuloa, kun jä laatikkoon, keväällä pukkas kasvua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      257
      3639
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      133
      2608
    3. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      16
      2112
    4. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      351
      1900
    5. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      227
      1898
    6. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      57
      1468
    7. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      49
      1424
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      111
      1150
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      103
      1147
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      72
      1143
    Aihe