Tiedoksi kaikille Tsernobyliin halajaville, että kaikki retket on peruttu toistaiseksi, nelosreaktorin sarkofagi vuotaa säteilyä. Uuden suojakuvun rakentaminen alkaa lähiaikoina, ja sen uskotaan olevan valmis 2015. Eli luultavimmin turisteja ei päästetä paikalle enää sitä ennen.
Tsernobyl-retket peruttu
salminen
4504
0Äänestä
Vastaukset 4
Vanhimmat
retket ovat toiminnassa normaalisti, tuttuni kävi kuukausi sitten paikanpäällä ja itse olen menossa kahden viikon päästä, kaikki tietysti jo varattuna!
Tserno on erikoinen paikka, varsinkin aavekaupunki (Pripyat??) siinä vieressä. Suosittelen olemaan erityisen tarkkana kun kävelet rakennuksissa. Älä missään tapauksessa ota kaiteista kiinni tai ainakaan nojaamaan niihin. Varmuuden vuoksi.
Pidä takataskussa myös passin kopio Kiovassa. Miliisit saattaa muutaman kolikon toivossa pysäyttää ja pyytää passia näytille.
Kerro myös Petroskan Lavran muumiomunkeille terveisiä, erikoinen paikka, mutta älä mene sinne pahassa kankkusessa voi tulla säikky olo.
Hyvää reissua!
Moikka,
mistä hommasitte Tsernon visiitit?
Kannattaako siis ottaa joku valmis retki sinne vai mennä omin nokkineen?
Mitä maksaa?
Onko muita hyviä vinkkejä Kiovaan matkaajalle?
Kiiiiitos!
Mä oon menossa elokuussa Kiovaan, Odessaan, Chernoon ja Crimeriaan. Chernon matka pitää ottaa aina toimiston kautta, tai ainakin helpoin niin. Ne lähettää sun puolesta sinne sen lupajutskan ja hommaa kyydit jne. Ja eihän sinne alueelle pääsekkää ilman opasta! Ja se reissu maksaa jonku yli 100e