kummi vs. sylikummi

Mulla on parisen kysymysta johon varmasti te voitte vastata.. Ystävättäreni on valinnut minut kummiksi tämän esikoiselleen. Tosin ei sylikummiksi. Sylikummiksi valittiin yks pariskunta ja minä ja ystävättereni veli toimimmee "tavallisina" kummeina. Mitä se kummi poikkeaa sylikummiidesta?

Toinen kysymys: Sylikummi ei aio hankkia kummilusikkaa, joten onko se nyt minun tehtävä. Olen elänyt siinä uskossa että sylikummi ostaa kummilusikan.

Kiittäen nimimerkki ekakertaa kummiksi
4777
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Vastauksia voisi löytyä aiemmista ketjuistakin, mutta katsotaas... Sylikummi ei poikkea tavallisesta kummista mitenkään. Hän vain sattuu olemaan se henkilö, joka pitää lasta kastetilaisuudessa sylissään. Mutta lasta voi pitää sylissä myös joku muu kuin kummi, esim. itse olen viimeksi ollut ristiäisissä, joissa sylissäpitäjä oli kastettavan vanhempi sisarus. Ja koska kummius ylipäätään ei ole mitään virallista, kunhan nyt kirkon vaatimusten mukaan vähintään kaksi (tai erityistapauksessa yksikin riittää) kirkkoonkuuluvaa henkilöä kummeiksi nimetään, ei sylikummilla ole kirkon kannalta mitään eroa tavalliseen kummiin. Kaikki kummit ovat kirkon silmissä tavallisia kummeja.

Lahjoja kummilapselle voi antaa kuten mitä tahansa muitakin lahjoja, jos siltä itsestä tuntuu. Siis ihan samalla tapaa kuin mietit, annatko tuttavaparille häälahjan tai 50-vuotispäiviään viettävälle synttärilahjan. Tapana joku lahjan antaminen taitaa olla, mutta lahjahan on aina lahja eikä velvollisuus. Joten jos haluat mieluummin antaa jotain muuta kuin lusikan (itse en ymmärrä koko lusikkahössötystä lainkaan), niin sitten annat sen jonkin muun.

Ja jos haluat pelata asiassa varman päälle, juttelet asioista etukäteen kummilapsen vanhempien kanssa, jotta jokainen on samalla aaltopituudella, mitä kukin toiseltaan odottaa tämän kummiasian suhteen.

Äänestä

Miks on sitten monta kummia? Eiks ne kaks kummia riitä lapselle?

Äänestä

Tosiaan sylikummi ei eroa muista kummeista muuten kuin että pitää lasta sen kastetilaisuuden ajan sylissä ja hikoilee kuin pieni sika! Usko pois, minä tiedän! :D

Olen yhden lapsen sylikummi, avomieheni hänen toinen kummi ja pian saamme toisen kummilapseni, hänelle emme kumpikaan ole sylikummina, enkä kyllä välttämättä tahtoisikaan kokea sitä hiki määrää enää uudestaan. :)

Kummin "virallinen" vastuu riippuu täysin siitä mitä ja miten, vanhemmat tahtovat kummien osallistuvan lapsen elämään. Esim tulevan kummilapsemme elämään osallistumme varmasti paljon enemmän kuin ensimmäisen, koska asumme samassa kapungissa ja olemme erittäin paljon tekemisissä jo muutenkin lapsen vanhempien kanssa. Ensimmäistä kummilasta kyllä näemme melko usein, mutta koska asumme eri kaupungeissa, se ei ole mahdollista niin usein kuin tahtoisin ja tämä on lapsen vanhemmille ihan ok.

Kannattaa kysyä lapsen vanhemmilta tuosta kummilusikasta ja muutenkin mitä sinun kannattaisi lapselle hankkia. :)

Huh, tulipa taas tarinoitua....

Äänestä

Kiitos teille!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitä kummina kirjoitti:

Mulla on parisen kysymysta johon varmasti te voitte vastata.. Ystävättäreni on valinnut minut kummiksi tämän esikoiselleen. Tosin ei sylikummiksi. Sylikummiksi valittiin yks pariskunta ja minä ja ystävättereni veli toimimmee "tavallisina" kummeina. Mitä se kummi poikkeaa sylikummiidesta?

Toinen kysymys: Sylikummi ei aio hankkia kummilusikkaa, joten onko se nyt minun tehtävä. Olen elänyt siinä uskossa että sylikummi ostaa kummilusikan.

Kiittäen nimimerkki ekakertaa kummiksi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu