Tässä huomasin sellaisen käsittämättömän asian itsestäni. Aloittelin pilvenpolttoa joskus vuonna 1997, koska sen piti olla niin vaarallista ja kiellettyä. Silloin oli sellainen meininki että kaikkea pitää kokeilla paitsi kerran. Jotenkin se sitten silloin miellytti ja oli mukavaa, kiellettyä mutta ei tuntunut varsinaisen vaaralliselta. Eikä sillä, vaarallista siinä en ole tähän päivään mennessä huomannut muuta, kuin virkavallan. Lopetin kavereilta ja kaduilta ostelemisen vuonna 2000, kun silloin satuin saamaan poliisit ovelle jonkin käsittämättömän 1,3 gramman palan takia. Kahdeksan poliisia ja koira tuli kyläilemään, oikeuteen mentiin ja opiskelijana sain ilmaisen oikeudenkäynnin ja oikeusavustajan. Rangaistukseksi käytöstä ja hallussa pidosta sain 200 mk sakkoja. Valtio menetti siinä paljon enemmän kuin tienasi.
No nyt olen sitten yli kolme vuotta kasvatellut muutamia kukkasia omaan käyttöön, kavereilleni olen tarjoillut joskus kun ovat tulleet käymään. Polttelut ja keksien syömiset tapahtuivat yleensä perjantaina ja/tai launtaina. Eli mitään hillitöntä jokapäiväistä nautiskelua se ei ole ollut koskaan.
Nyt tosiaan sitten siihen käsittämättömään asiaan, että jostain kumman syystä se ei sitten enää maistu ollenkaan. En ole poltellut enkä syönyt noin kolmeen kuukauteen ollenkaan kukkasia. Ja se tässä tuntuu jotenkin niin käsittämättömältä, että eikös tämän pitänyt olla vaarallista ja riippuvuutta aiheuttavaa?
No nyt olen sitten yli kolme vuotta kasvatellut muutamia kukkasia omaan käyttöön, kavereilleni olen tarjoillut joskus kun ovat tulleet käymään. Polttelut ja keksien syömiset tapahtuivat yleensä perjantaina ja/tai launtaina. Eli mitään hillitöntä jokapäiväistä nautiskelua se ei ole ollut koskaan.
Nyt tosiaan sitten siihen käsittämättömään asiaan, että jostain kumman syystä se ei sitten enää maistu ollenkaan. En ole poltellut enkä syönyt noin kolmeen kuukauteen ollenkaan kukkasia. Ja se tässä tuntuu jotenkin niin käsittämättömältä, että eikös tämän pitänyt olla vaarallista ja riippuvuutta aiheuttavaa?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Samoihin aikoihin aloittelin minäkin, enkä nykyään polttele kuin todella harvoin. Alkuaikoina oli kyllä aikoja jolloin polttelin joka ilta, mutta nykyään bongin alttarille tulee uhrattua vain tosi spesiaalihetkinä. (Tänä vuonna ystävän varpajaiset ja pari konserttia)
Tuntuu kuin ganja olisi jo antanut minulle suurimman osan opetuksistaan ja nyt on minun vuoro käyttää oppimaani. Hiukan kuin oppikirjat - tarpeeksi luettuasi ei tarvitse palata kuin silloin tällöin kertaamaan jo opittuja asioita.
Jotenkin oli tosi miellyttävä kommentti. Ehkä minullekin on käynyt juuri niin, opit on saatu.
Sama juttu minullakin, poltan kyllä viikottain, mutta en enään päivittäin.
Todellakin on pilvi ehkä antanut sen taidon ajatella ja pohdiskella, nyt vain pitää alkaa
käyttämään tätä taitoa arjenn asioissa.
mutta hieno yrtti se on, sanovat muut mitä tahansa.
Kaitsu
Tämän palstan huumehörhöjen mielestä kannabiksen käytöstä/hallussapidosta ei saa edes mitään tuomioita ainakaan heidän "savumaailmassaan".
Totuus on kyllä hieman toista ;)....
tapauksesta, syyttäjästä ja tietysti siitä, onko Suomessa vai jai jossain muussa maassa.
Tosiaan anteeksi mutta nyt en ymmärtänyt mitä tarkoitit tuolla kommentilla. Kommentoin vain sitä miten kalliiksi yhteikunnalle tulee meidän "huumehörhöjen" rankaiseminen. 200mk verrattuna poliisejen kotikäyntiin, syyttäjän palkkioon, oikeusavustajaan, koiraan, ja todistajien päivärahaan on pientä ainakin minun mielestäni.
Sakko olisi pitänyt olla ainakin 10 - 50 kertainen tai sitten kuritushuonetta. Siitenhän tuo suhde olisikin ollut kohdallaan rikoksen laatuun ja käytettyihin verovaroihin nähden.
Valtakunnansyyttäjän määräyksen mukaan poliisin kuuluisi antaa huomautus hampun käyttörikkomuksesta, eikä sakkoja. (Jos siis kyseessä on pieni määrä, marijuanan tapauksessa 15 grammaa.)
http://www.oikeus.fi/vksv/15368.htm
Kaikki poliisit eivät kuitenkaan noudata lakia ja sakkoja kirjoittelevien poliisien terrorismia on tapana katsoa läpi sormien.
"Valtakunnansyyttäjän määräyksen mukaan poliisin kuuluisi antaa huomautus hampun käyttörikkomuksesta, eikä sakkoja. (Jos siis kyseessä on pieni määrä, marijuanan tapauksessa 15 grammaa.)
http://www.oikeus.fi/vksv/15368.htm
Kaikki poliisit eivät kuitenkaan noudata lakia ja sakkoja kirjoittelevien poliisien terrorismia on tapana katsoa läpi sormien. "
Oletko itse lukenut tuon linkkisi tekstin?
Esim:
"Toisaalta lakivaliokunta on todennut, että (3) toimenpiteistä luopuminen yksittäistapauksessa ei saa hämärtää teon rangaistavuutta, vaan rikokseen syyllistyneen toimintaan on puututtava vaikuttavalla tavalla. Poliisin, syyttäjän ja tuomioistuimen toimien oikealla porrastamisella on tähdättävä siihen, että huumausaineiden käyttö, hallussapito ja välittäminen tehokkaasti katkaistaan."
Ja edelleen:
"Poliisi tai muu esitutkintaviranomainen ei voi luopua toimenpiteistä RL 50:7:n nojalla. Kaikkein vähäisimmissä huumausaineen käyttörikoksissa poliisi voi luopua toimenpiteistä ja antaa huomautuksen ETL 2.2 §:n nojalla."
Kai huomasit:
"Huumausaineen käyttö ja hallussapito ON AINA RIKOS. Lainsäätäjä ei esitöiden valossa ole tarkoittanut säätää joitakin tähän ryhmään kuuluvia tekotapoja aina syyttämättä jätettäviksi. Sen vuoksi syyttämättä jättäminenkään EI voi olla kaavamaista ja perustua pelkästään esim. johonkin ainemäärään."
Poliisit noudattavat nimenomaan LAKIA. Eivät ehkä jotain SUOSITUSTA, joka ei siis ole laki.
Terrorismia? Enemmän terrorismia voi kyllä ihan oikeasti odottaa huumeita käyttäviltä helppoheikeiltä, jotka luulevat olevansa lakien yläpuolella (ja jotka äskeisessäkin vääristävät totuutta).
Niin, että miksi poliisit tulivat vieraisille?
123
Poliiseiden tehtävä on rangaista ihmisiä jotka rikkovat lakia.
...sisälukutaitoa. Vai onko se liikaa pyydetty?
123