Ei auta

kiintiötkään. Helsinkiin on perustettu hammaslääkäriopiskelijoille 8 ruotsinkielistä aloituspaikkaa. No, vain 6 hakijaa ylitti pääsykokeiden pisterajan, hakijoita 50!!! Mitä tämä kertoo hakijoiden tasosta? Siis 2 paikkaa jäi täyttämättä.
464
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ei varmaan mitään? vai? taas fennolla on pipo jäänny kotiin. pitäis tappaa kaikki lapsesta vaariin niin päästään teistä erooon, senkin runkarit siskoa naivat suomalaiset

Äänestä

Voiko ruotsinkielisten taso olla tosiaan noin surkea? Heille on räätälöity 8 kiintiöpaikkaa Helsingin yliopistoon ja pääsevät 10 pistettä heikommilla pääsykoetuloksilla tiedekuntaan. Nyt siis vain 6 on päässyt edes tälle tasolle, jolla he ovat vieneet lahjakkaammilta suomenkielisiltä opiskelupaikan.

Täyty toivoa, että suomalaiset ylioppilaat alkavat ajatella omilla aivoillaan ja hoitavat kaikki ruotsin kieleen perustuvat kiintiöt pois. Se saattaa vaatia voimatoimia, sillä niillähän Helsingin yliopisto saatiin edes osittain suomalaistettua.

Äänestä

Laita tuosta lisätietoa. Mistä tieto on peräisin. Todella loistava näyttö ruotsinkielisten opiskelijoiden lahjakkuustasosta.

Kiintiöt luovat laiskuutta. Kiintiöiden takia lahjakkaammat suomenkieliset eivät pääse haluamalleen alalle. Kiintiöiden takia lahjakkuuspääomaa jää paljon käyttämättä.

Yksi iso tabu surujen kannattaisi rikkoa. Ruotsinkielinen perusopetus ei voi olla laadultaan suomenkielisten oppilaitosten luokkaa. Sen kertoo tämäkin tulos selkeästi. Peruskouluihin on kaksikielisillä paikkakunnilla vaikea saada pätevää henkilökuntaa ja epäpäteviä on selkeästi enemmän ruotsinkielisten opettajien joukossa. Kuitenkin surujen doktriinin mukaan lisäkoulutettavia on saatava nimenomaan tuosta heikomman kielitaidon omaavasta porukasta; suomenkielisistä perheistä maahanmuuttajista, jne. Tällä hetkellä ruotsinkielisissä kouluilla on enemmän oppilaita kuin ruotsinkielisen väestön määrä edellyttäisi, (aloituspaikkoja noin 10% kaikista - väestön määrä noin 5%) Tämä johtaa siihen, että taso laskee entisestään, koska luokalla on paljon niitä, jotka ei ymmärrä opetuskieltä kunnolla.

Äänestä

Kansainvälinen PISA-testi osoitti taannoin, että suruoppilaat ovat SELVÄSTI suomalaisoppilaita jäljessä tietotasossaan. Ei kai se tilanne ole mihinkään muuttunut.

Ja KUITENKIN suruilla on valtava yliedustus maamme johtopaikoilla ja paremmissa ammateissa ja viroissa.

Tästä yhtälöstä jokainen ymmärtää, MIKSI svekosurut puolustavat keinotekoista kaksikielisyyttä niin hurjasti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


solae kirjoitti:

kiintiötkään. Helsinkiin on perustettu hammaslääkäriopiskelijoille 8 ruotsinkielistä aloituspaikkaa. No, vain 6 hakijaa ylitti pääsykokeiden pisterajan, hakijoita 50!!! Mitä tämä kertoo hakijoiden tasosta? Siis 2 paikkaa jäi täyttämättä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu