mikälaine ponsse virmana nykyään, et toimiiko sielä asiat niinkuin pitää. et kannattaako hakee töihin. mitkäs isommat virmat ne iisalmessa oli mis ei asiat toiminu ollenkaan, luin jostain.
-ponsse-
jhgytrtrered
9319104
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 93
Vanhimmat
ponsse firmana ok,jotkut työntekijät on vaan urveloita,ainakin vieremällä. asiat kyllä peloo niinku pitääkin.
Iisalmessa Normet vissiin nykyään ok,on paljo porukkaa vaihtunu. Ihan vinkkinä voin sanoo että Finnritilälle ei kannata hakea ;)
onko ponsela vieläkin alotus palkka huimat 8e ja vieremän kansallispukupakko ? mikä vika ritilässä ? entäs ratesteel ?
ritilä lakkautettaan aika varmaan lähitulevaisuudessa, ja siellä pomot ovat aivan perseestä.. * puhun isän kertomien perusteella... Vieremän tehas kyseessä siis
Mikäs ritilällä mättää kun marssitaan ulos. Eikö toimitusjohtaja ole oppinut vielä puhumaan/tervehtimään. Saksan kaupoista ei varmaan seuraa mitään hyvää...
Onpas sulla viisas isä. Varmaan ite oot HT laserilla hommissa, kun se paras on.
Kertovat, että siitä ei oo muuta kuin kauniit muistot jäljellä.
Ponsse on huippufirma. Jos oot ite huippumies hae töihin, mutta joos oot luikur, ee kannata vaivautua.
perseen nuolennalla pääse pitkälle....
Kokemusta on.
pittääkkö ryppyreikää imutella jotta pärjää
sellanen luonnolinen tahto nuoluhommiin oltava, perinteinen vieremäläinen ajattelutapa
noin sanovat herrat joita sinne ei päästettä . :D hyvä firma . ponsse meinaan
hyviä nuoluhommia :D mmm suklaa on parasta, imelä valluu suupielestä
ihan hyvin tuolla ponssella tienaa. lavojen siirtelystä rapiat 36tonnia..
entäs ryppyreiän lipasu lisä paljos se o ?
ja yyteet päälle, taitaa olla hommat vähissä
SE on konkka tulossaa!!!! Jos lavojen siirtelystä 36000e saapi :)
Koneistajat tosi hyvillä palkoilla Ponssella jos haalari porukasta puhutaan!
Ponsse taitaa olla suomen suurimpia yrityksiä nykyään kone alalla. Kaikki muut on myyty veroparatiisi sijoittajille.
Juu kyllä siellä nykyään työllä tapetaan.....ja koneistuksen työnjohtaja täys kilpeä kiilottava herra..ei mikään riitä enää
Jos koneistus hommia ei jaksa tehdä, mitä sitten jaksaa??
No taksiin vänkäriksi mahdollisimman lähelle.
Onko nuoluhommia??
totista puuhaa kun alkaa penskat jakoon.
Ponssella ei tarvinne pyhänä notkua.
It hommia en ainakaan suosittele.
Ei pala kuin hermot istua jatkuvasti toinen toistaan turhemmissa palavereissa ja toimintatavat on vähän mitä sattuu. Hyviä it hommia löytyy melkein jokaisesta muustakin firmasta.
Kyllä Olvi ja Ponsse on Ylä-Savossa semmoisessa asemassa ettei niitä ole syytä arvostella.
Sitten vasta kun Ponssella jää puut metsään ja Olvi juomatta, niin voidaan pohtia oliko vika kuskissa vai juojassa
Eiko Osuman kautta pääse sinne polkupalkalla kykkimään hahahahahaah
Ei hullumpia kokemuksia Ponselta eikä tarvinnut kyykkiä ja mielestäni kunnon palkaakin maksoivat!
Jos on omat aivot ja saa asiat tapahtumaan en suosittele Ponssea. Kulttimaine on vähän liioiteltua mutta ihminen tekee robotin hommaa ainakin linjalla. Etenemään ei pääse. Mutta jos tykkäät tehdä helppoa hommaa niin voi sopiakkin. Itselle riitti aikanaan puoli vuotta. Palkka on varmasti ajallaan ja vakavarainen yritys. Silti uskon että monen nuoren opiskeluhalut ja nälkä isompiin tehtäviin kuolee siellä.
Meinaatko että paperinipun/tyhjäntoimittajaksi vaikea päästä ponsella?
Ponsse on paska työpaikka.johdolla noussut kusi päähän,,tärkein unohtunut..työn tekijät voi huonosti vuoden sisällä lähtenyt paljon työtekijöitä helevettiin ponsselta..tarttis tehdä jotain suurien pääliköiden taitaa konkka häämöttää..ter alku taipaleelta läheltä ponssea seurannut.
Mikä siellä muka ahistaa? Olen ollut kyseisellä yrityksellä töissä mielestäni pitkän pätkän eikä pahaa sanottavaa ja pelkkänä haalarimiehenä kaikki on toiminut tosi hyvin eikä ole tarvinnut nuoleksia ketään! Jos ei jaksa painaa täysillä töitä silloin kannattaa hakeutua muualle.
Henkilöstökyselyissä jo monta vuotta todella huonoa palautetta. Kuppikuntia ja suosikkeja. Vähän meinaa taloudellinen tilannr tiuketa niin heti pistetään omia työntekijöitä ulos. Jos sama tilanne jatkuu niin lomautukset edessä.
Ihmeeltä vähän tuntuu kun valmiin näköisiä koneita seisoo ympäri tehdasaluetta lukematon määrä. Moni firma alkais jo kompastella kyseisessä tilanteessa!
Onko siellä paljon hetero ihmisiä
Sieltä et montaa heteroa löydä.enite vituttaa ne akat mitkä siel pyörii.akan paikka o kotona lapsia hoitamassa ei missää miesten työmaalla
Onhan vielä Genelec ja Normet, niissä kyllä pärjää näppärät sormet. Metalli Vainio lienee myös mainio. Onhan vielä Lidlit, Prismat ja Sittarit jos niissä ei sulle liian kovat mittarit. Myös hoitajia lisää halutaan, se kyllä rankkaa on ja koulutus pitää olla kohdallaan.
Sisäistä tyytyväisyyskyselyä ei pysty lukemaan nauramatta. Ei todellakaan tyytyväisiä työntekijöitä. Lisäksi vasta irtisanoivat työntekijöitä jotta saisivat näyttämään numerot paremmiöta. Työntekijöitä ei todellakaan arvosteta yhtään.
Älä viiti jauhaa paskaa. Jos työ ei maistu ja kännykkä jatkuvasti käytössä voi tulla vaikka lopputili!
Monta vuotta kyselyissä työntekijät valittaneet olosuhteista. Johtoa ei kiinnosta. Täyttä faktaa. Pitääpä hommata nuo kyselytulokset ja julkaista jossain....
Tämäkin täyttä paskaa eikä faktaa! Olet tainnut lentää pihalle?
Voi tietenkin joita ei työ kiinnosta kirjoittaa kyselyihin mitä tahansa, ei niilä ole sivilielämässäkään kaikki hyvin!
Täyttä faktaa. Intrastahan nuo voi lukea. Palkkaa ja palkkioita, tämänkin kuun palkassa Ponsselta. Ihan hyvä summa tosin meni henkilöstörahastoon palkkiot.
Turpa kiinni kun et tiedä totuutts
Oleppa mikätahansa kirjoittelijoiden vyyhti niin meidän spinraapa et seuraamuksitta lueskele. Mene ilmoittatumaan jo ylinopeudesta yhtäaikaa kaikille asemille.
Yrittävät syyttää huonoja henkilöstötyytyväisyystuloksia monella eri asialla. Eivät myönnä paskaa johtoa.
Vaan on se komeaa käydä viikonloppuisin Prismassa Ponssen takki tai Ponssen huppari yllä!
Ja kannattaakin käydä, minuakin sponsoroi kaksi kertaa kuukaudessa aika mukavalla summalla!
Hyviä veronmaksajia tarvitaan että saatas kela korvaukset nousuun.
Niin varmaan🤣
Aivan, ponsselle raahautuu moni veronmaksaja aamuisin siksi että minä saan kääntää vaan kylkeäni🤣
Samat sanat, kerran näin hirveetä painajaista että piti töihin lähtee
Oon minäkii nähny useana yönä painajaisunta että oon töissä. Valtava helpotus kun herää 11 aikaan aamupäivällä ja huomaa etten olekaan töissä.
Jep venkuloille mania .Saavat sohvalla runkata ja piereskellä
Ei kannata kehypaja.
Kerroppa mikä on parempi työnantaja kuin Ponsse?
John deer Joensuu.siellä on palkka hyvä
Onko mukavaa teerenpeliä se.
Kyllähän se Finnritilä oli aikanaan paras. kyllä jämtti on niin.
Vittumainen paikka. Suosittelen välttämään.
Paras työnantaja koko Suomessa kun metallialasta puhutaan!
Et ole tainut olla kovin monessa metallialan yrityksessä töissä!
Irtisanomisten jälkeen tuli menetettyä aika paljon rahaa kun osakkeen arvo tippunut. Kannattipa sijoittaa ja olla 20v töissä...alihankkijan saa halvemmmaĺla "kirjanpidollisesti".
Suosittelen. Reilu ja luotettava, siinä ehkä parhaat arvot. Hyvä, ponsse one!! Tsemppiä
Ei kun yritystukiaisia ja monenlaisia kehitysrahoja kuppaamaan veronmaksajien selästä jotta voidaan jatkaa toimintaa ja maksaa palkkioita ja osinkoja.
Taitaa nyt lentää niitä saman paperinipun kantajia pihalle, jo ois aikakin.
Hyvä työpaikka oli, harmi meni piloille/rikki. Olisin varmaan vieläkin töissä, jos ei ois menny miks meni. Nyt seuraavissa YT:issä Ponsse ampuu pahasti itteensä jalkaan jos vähentää väärästä paikasta.
kyllä sen alihankkijatkin on huomannut tai ne työntekijät ainakin kun reklamaatioo tulee koko ajan mutta minäpä osaan olla juilu ja tehä asiat niin ettei ponssella työntekijät pysty juiluammaan saman tein kun pakkailin 2005 koneelle hissin osia niin siihenkin kikan löysin rupesi vituttamaan se reklamointi
elekee pojat ruveta työn antajaanne täällä haukkumaan
Yt taas ja tekijöitä pihalle...juuri niitä jotka hyvin pitkälti nykyinen Ponsse on mahdollista.
eee ollu hyvä
tulos
Palkka tulisi saada Verotettavana tulona, että Eläkettäkin kertyisi. (Palkkiot eivät kasvata Eläke saldoa) Sanoo 58 syntynyt ...
Hehheehee 😂. Vuan veron ne ottaapie häneelltäkkin 😂
Lomautukset on ollut historiassa vakio.
Jaahas
https://fi.wikipedia.org/wiki/Lomautus
Liian hyvin jos männöö niin Trumppi voi haluta ja siitä tulloo Trunsse.
Uuteen nousuun 🚀
Omistajille varmasti tuottoisa tienapaikka.
Työntekijöille paja kuin paja samanlainen vankila.
Käyt kotona syömässä, kittaat muutaman oluen, ehkä panet ja menet nukkumaan.
Aamulla pakkasessa, tuulessa ja tuiskussa auton rännälillä takaisin pajaan.
Sitä kehää kierrät kuin orava juoksupyörässä vuosikymmeniä ja jäät eläkkeelle, eikä sinua muista kukaan.
Kortisto voi olla sun kaltasille sitten se parempi paikka 🤗
Juu ei tälläset kuulu työelämään
Kaksivuorotyö viitenä arkipäivänä viikossa. Joko aamuvuoron jälkeen tai iltavuoroa ennen ehtii tehdä paljon muutakin kuin mainitsemasi asiat. Ainakin minun tuntemani Ponsselaiset ehtii. Ja viikonloput vapaat.
Ylen dei ideologiaan nojaava suvakkifirma. Einari potkis hörhöt pihalle.
Kelan kassa, mitä sieltä saan?
Parempaa palkkaa kun ponssella.kultalusikka suussa syntyneet Einarin pojat senkun rikastuu
Vittumainen paikka. Suosittelen välttämään.
Millo alakoo yy teet? Eihä edellisistäkää ole pitkä aika
Hyvät osingot tulossa.
Osinkotuotto vaivaiset 2,31% 😂
Kohta alkaa liian iso organisaatio maksamaan.
Möin osakkeeni pois
Tuloksen kehuminen ja yyteet yhtäaikaa. Aika pelle johto.
Kerran kuulin radiossa kun luottamusmies ja johto kehui yrityksen "henkeä" ja johtamista. Aika harvoin sellaista kuulee yrityksessä. En itse ole ollut ponssella, joten en tiedä millainen paikka se on.
Ostettu luottamusmies ja maksettu mainos 😂