Miksi on erityisen vaarallista koskea sähkölaitteisiin märkänä?
Kosteuden aiheuttama vaara?
esko_tuulosmaa
2109
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyllähän sinä sen tiedät. Mutta sanottakoon se vielä keraan, että saat provollesi jonkin vastauksen. Kostea/märkä iho johtaa sähköä todella liukkaasti ja siinä voi erityisesti kadota henki.
johtuen siitä että jos saat kosteana esim. suihkussa tai ulkona jatkojohtoa käsitellessä esim. käteesi vaihjohtimesta sähköä purkautuu se kehosi läpi tehokkaasti joko toiseen käteen tai jalkojamyöten.
Samalla sähkövirta kulkee sydämesi läpi , tämä hyvinkin pieni virta (50mA) aiheuttaa kouristuksen ja 50 kertaa suuntaa muuttava vaihtovirta alkaa tahdistaa sydänlihastasi 50 kertaa sekunnisssa ( normaali lyöntinopeus noin 1 kertaa sekunnissa) kutsutaan myös kammiovärinäksi.
Siis yleensä tavallinen sähköisku ei aiheuta palovammoja vaan sydänlihakaseen ja koko kehoon kouristuksen ja et pääse irti jännitteellisestä johtimesta. Tässä tapauksessa sulakkeetkaan eivät pala (10-16A9 kun virta ontodella pieni esim0.1A) ainoa pelastus on 30mA vikavirtasuojakytkin
Erikseen tulee sitten vielä palovammat suurjännite johtimista ja salamasta joissa virranvoimakkuudella on palovammoja tuottava vaikutus, esim. junan sähköjohtimet, suurjännite muuntajat, siirtolinjat avojohdot, näin esimerkiksi,
Vaarallista mitä olen nähnyt esim. on suhkutila jossa valaisin on ilman suojakupua ja suihkuttelija aivan märkä sitten suiku vaan lipee kädestä tai osittaa katton ja valaisin kastuu , jännitteelliset osat esillä ja ihminen ´täysin märkä.