Hei! Sattuuko kukaan tietämään onko aktiivihiilestä mitään haittaa? Akvassani ei ole lääkekuuria takana. Avasin puoli vuotta käytössä olleen ulkosuodattimen ekaa kertaa tänään ja huomasin että ensimmäisen vanukerroksen alla oli muovipussissa pussillinen aktiivihiiltä! (semmosia mustia rakeita). Ilmeisesti en ollut tutkinut suodatinta tarkkaan ja vähän itsekin yllätyin kun tein tämän löydön. Otin muovit ympäriltä pois ja jätin hiilet sinne suodattimeen. Nyt kuitenkin kävi mietityttämään että voisiko siitä olla jotain haittaa?
Akvaariostani sen verran että tossa se on nyt ollut käynnissä puolisen vuotta, kypsytetty oikeaoppisesti (piti lukee ohjeet kuukauden aikana varmaan kieltämättä 100krt!!Kerran jouduin alottamaan koko homman alusta). Litroja blondin laskelmien mukaan 280, asukkaina 2 albiinomonnista, 6 neontetraa, 5 kardinaalitetraa ja 2 mustatetraa. Asukit ovat tuttavani vanhoja fisuja, ekat kalani. Lupasin antaa niille hyvän eläkekodin, tuttu olisi muuten pistänyt kaloilta hengen veks. Joten antakee armoa miun kalastolle. Eihän se oo ihan päin helv****iä?Eihän...?Tykkään noista kardinaali- ja neontetroista haluaisin niitä ison parven tuonne. Voiko niitä pitää keskenään vai pitääkö minun valita noista söpöläisistä sitten ?Neontetra on vissiin vähän kestävämpi noista. Kuinka iso parvi olisi sopiva? En halua mitään ylikansoitusta vaan näyttävän parven noita puna-sinisiä! Haluaisin jättää myös noi pohjatonkijat (albiinomonniset) kalastooni. Kuinka monta niitä mahtuisi tuonne? Kiitoksia jos joku malttaa vastailla. Mulla ei oo hirveesti ylimäärästä aikaa roikkua netissä ja ettiä tietoja sen takia kirjotin tänne. Eläinkaupan myyjiin en turvaannu.
Armoa aloittelijalle
Kysymyksiä!
4
128
Vastaukset
- Sieltä parhaat neuvo
Siellä mistä ostat kaloja, niin tietävät neuvoa akvaaion hoidossa sekä siinä, kuinka monta kalaa minkäkin kokoiseen akvaarioon voi laittaa. Akvaarioliikkeessä tai eläinkaupassa tietävät myös mitk' kalat sopivat keskenään yhteen.
- boraras
Siis onko aktiivihiili ollut avaamattomassa muovipussissa puoli vuotta siellä suodattimessa? Ei siitä mitään haittaa kai pitäisi olla jollei ole lääkekuuria päällä. Tarkemmin en tiedä.
Neontetrat ovat lämpimämmän veden kaloja kuin kardinaalitetrat. Kardinaaleille sopiva lämpötila olisi noin 27 astetta kun taas neontetroille 24 astetta.
Monniset pitävät yleensä myös viileämmästä vedestä (poikkeuksiakin on), joten niiden puolesta suosittelisin että säätäisit akvaariosi lämpötilan 24 asteeseen ja ottaisit sinne lisää neontetroja ja noita albiinomonnisia.
Albiinomonnisia on sitten ainakin kahta lajia, kuparimonnisen ja täplämonnisen albiinomuodot.
Monniset ovat parvikaloja, eli niitä pitäisi olla vähintään se 6 kpl, mielummin enemmän.
Kardinaalitetrojen ja mustatetrojen voi antaa rauhassa viettää eläkepäivänsä silti tuolla joukossa.
Voisit laittaa tuonne hyvin vaikka:
20-30 neontetraa (ja eihän kaikkia kerralla tarvitse ostaa)
10-20 albiinomonnista
Tämä ei ole vielä lähelläkään ylikansoitusta ja voit rauhassa ostaa noita pikkuhiljaa niin näet mikä on sopiva määrä.
Jos haluat tuonne jonkun levänsyöjän, niin voisit perus partamonnin sijaan laittaa muutaman katinkultamonnin, vaikka 3-4 kpl.
Jos haluat jonkun pääkalan, niin tuonne voisi sopia vaikka joku kääpiöahvenpariskunta, tai miksei avainkirjoahvenpariskunta. Nämä ovat kilttejä ahvenia eivätkä pistele täysikasvuisia neontetroja poskeensa.
Kannattaa suunnata kysymykset jatkossa osoitteeseen aqua-web.fi. Siellä ei ole mitään turhanpäiväisiä kommentoijia niin kuin täällä.- boraras
.. ja siis tietysti toisinpäin. Eli kardinaalitetrat ovat lämpimämmän veden kaloja kuin neontetrat.
- poooppp
Kiitoksia boraras:lle hyvistä neuvoista!
Ja kyllä se aktiivihiili oli siellä avaamattomana muovipussissa. Ekan vanukerroksen alla.:D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/12710358Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu1304251- 1164007
Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d24433839- 613536
Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint522796Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras192296- 572009
Kauhea ikävä iski
Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko201591Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat
KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu81419