Paavo Lipposen valintaa pohtiessa kannattaa muistaa
- hänen suhteet Venäjän Gazpromiin -> on epäselvää ajaako hän Venäjän, Saksan vai omia etujaan ?
- Tiitisen lista: Paavo on Itä-Saksan ystävänä Stasi-miehiä. Ainakin osa hänen ikäpolven verkostoitujista päätyi reitille Stasi -> KGB -> FSB.
- hänen suhteet Venäjän Gazpromiin -> on epäselvää ajaako hän Venäjän, Saksan vai omia etujaan ?
- Tiitisen lista: Paavo on Itä-Saksan ystävänä Stasi-miehiä. Ainakin osa hänen ikäpolven verkostoitujista päätyi reitille Stasi -> KGB -> FSB.
Vastaukset 4
Vanhimmat
" Lipponen ihmettelee, miksi EK haluaa irtautua sivistysperinnöstä, jonka Suomi on saanut Ruotsilta.
Lipponen:
-Ymmärrän, että monet jupit asuisivat mielellään Lontoossa ja puhuisivat vain englantia, mutta eihän se ole Suomen todellisuus. Ruotsalaisen perinnön unohtaminen tuhoaa Suomen kansallisen identiteetin, Lipponen sanoo Uudelle Suomelle.
-Suomi on saanut länsimaisen kulttuurin Ruotsin kautta ja osana Ruotsia."
Lipponen ei ymmärrä että haluamme luoda oman identiteetin emmekä halua olla sidottuina pakotettuun ruotsalaiseen identiteettiin. Mitään haittaa oman identiteetin muodostamisesta Lipponenkaan ei osaa sanoa.
Suomen todellisuus ei todellakaan ole ruotsinkielinen vaikka Lipponen niin vihjaa. Suomen todellisuuden on muututtava tasa-arvoisemmaksi.
Suomen eliitti oli täysin ruotsinkielinen 1800-luvulla koska menestyminen suomen kielellä oli täydellisesti estetty. Koulutus oli järjestetty vain ruotsin kielellä ja virkakoneisto toimi pelkästään ruotsinkielellä. Tuolloin suomalaisten tuli vaihtaa äidinkielensä jotta pystyivät etenemään tehtävissään. Kukaan ei voinut yrittää menestymistään suomen kielellä, koska pakkoruotsin vaatimus oli ehdoton tuohon aikaan. Tälläisenkö kulttuuriperinteen me haluamme jatkuvan?
Surullisinta on, että asia ei ole tähänkään päivään mennessä muuttunut. Vieläkin on suomalaisten sivistys sidottu ruotsin kieleen Suomessa. KUKAAN EI voi valmistua ilman pakkoruotsin kieltä mistään peruskoulusta, yliopistosta, korkeakoulusta, ammattikorkeakoulusta ym.
Suomessa on taisteltu jo vuosisatoja suomenkielisen koulutuksen puolesta. Silti Suomessa on oltava nykyään vähintään ruotsintaitoinen että saa edetä sivistyksen polulla Suomessa. Se ei riitä että olemme pakkoruotsin vankilassa vaan eduksi on jos olisimme ruotsinkielisiä kuten tapaus Biaudet ja monet muut esimerkit osoittavat. Jodumme kärsimään syrjinnästä pakkoruotsin lisäksi.
Suomalaisten on aika vaatia olla oikeuttaan olla suomalaisia suomenkielellä ja oikeutta olla suomalainen. Me emme ole mikään ruotsalaisuuden sivuhaara. Me olemme suomalaisia-
se oli hyvä juttu Euroopalle, saavat kaasua kuten Suomikin, Suomihan sitä on saanut jo vuosikymmeniä Venäjältä.
Ei Suomi ole saanut kaasua venäjältä,vaan olemme ostaneet sitä venäläisiltä.Kaasun hinta on noussut siinämäärin korkeaksi,että meilläkin ollaan muutettu voimaloita muilla polttoaineilla käyviksi ja jätetty kaasu vain varalle.Näin esim. toimittiin Lappeenrannassa,jonne rakennettiin uusi biovoimala/lämpölaitos.Kaasun hinta nousi kymmeniä prosentteja kerralla,eikä ollut kilpailukykyinen muilla polttoaineilla tuotettuun sähköön/lämpöön verrattuna.
sitä kylllä tulee Suomeen koko ajan.
http://www.tampereensahkolaitos.fi/internet/Yritysasiakas/Maakaasu/
Jakelua laajennetaan.
http://www.gasum.fi/yritysinfo/media/uutiset/Sivut/Pirkanmaailmastotavoitteet.aspx
http://www.tampereensahkolaitos.fi/internet/Yksityisasiakas/Maakaasu/Maakaasuverkon laajeneminen Tampereella.htm