Briteissä mneillään nuijasota

1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Niin, nuijat käyvät sotaa yhteiskuntaa vastaan.

Täytyy vain toivoa, että Britanian hallitus pitää puheensa ja tuomitsee rikollisjoukot, jotka hulinoivat kaduilla.

Tavarataloissa ja muissa rakennuksissa on pitkä penni/penny korvattavaksi. Ja toivottavasti korvataan uhreille myös muutkin kuin aineelliset menetykset. Myös korvaus aiheutetusta henkisestä vahingosta ja mahdolliset tulon menetykset.

Ja jos tekijöillä ei ole varaa korvauksiin, niin rahat tulisi ottaa vaikka "kotoutuksesta".

Rikoksesta ei saa olla hyötyä rikoksentekijälle: Puna-hörhöthän on viimevuosina palkinnneet mellakat erilaisilla sosiaalietuuksilla.

Kun aiheutat kymmenen miljoonan vahingon yhteiskunnalle, niin saat ilmaisen koullutuksen, tuetun työpaikan ja naapurisi saavat uimahallin ja urheilukentän ja vapaaajankeskuksen. Ja palkintoon Punikit ovat valmiit korottamaan veroja niiltä, joille mellakoitsijat tekivät eniten vahinkoa.

Ehkä olisi aika lopettaa moinen hölmöily.

NINEL

Äänestä

Kommentoi aloitusta


City-Kani kirjoitti:

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/britit-aseistautuvat-pesapallomailojen-myynti-rajahti-6500-vuorokaudessa/art-1288406551355.html

:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu