Kumpi suurempi synti?

1.) Naida vaimoa käyttäen kondomia.
2.) Naida tytärtä ilman kondomia.
5101
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Täysin turha kysymys. SRK:n synninkehittelyvaliokunta on synnillistänyt ainoastaan kohdan 1).

Äänestä
  • Tämä selvä. Kiitos nopeasta ja asiallisesta vastauksesta.

    Äänestä

Riippunee siitä, miten synnin suuruus mitataan. Esimerkiksi painon ja tilavuuden käyttö voi johtaa toisistaan poikkeaviin suuruusjärjestyksiin.

Äänestä

on siellä aidan toisella puolen akuutimpi juttu, kysy sieltä.

Äänestä

Syntien suurudesta ei osaa sanoa, mutta vl:t ei vaimon kanssa kondomia käytä. Raiskatessa sitä tiedän käytetyn.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mitä vl-oppi sanoo? kirjoitti:

1.) Naida vaimoa käyttäen kondomia.
2.) Naida tytärtä ilman kondomia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu