Kuinka nopea on Saunalahden 2,3 Mbit/s SDSL-runkoyhteydellä toteutettu VVO-verkon yhteys?
Tiedän kyllä, että suuri käyttäjämäärä rajoittaa nopeutta, mutta onko kellään kokemusta onko yhteydet koskaan ihan jumissa? Ja millaiset on latausnopeudet?
Tiedän kyllä, että suuri käyttäjämäärä rajoittaa nopeutta, mutta onko kellään kokemusta onko yhteydet koskaan ihan jumissa? Ja millaiset on latausnopeudet?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Saunalahden kanssa tekemäni sopimuksen. Vuoden
tappelin, yhteydet olivat jatkuvasti poikki.
2 viikkoa sitten en päässyt viikkoon mihinkään, soitto saunalahdelle, siellä joku sanoi ettei heidän päässään ole vikaa.
Siellähän vika oli. Saunalahti lupasi hyvittää viikon maksun, ei pitänyt lupaustaan, tuli täysi
kk maksu. Ei saunalahden VVO-verkolla tee yhtään mitään.
Minulle huonot yhteydet maksoi vuodessa ylimääräistä 340e. Kotona kävi monta korjaajaa, kerran kuljetin koneen liikkeessä. Mulle riitti.
Elisaa on suositeltu ja sen aion hankkia 1.7.
Elisan (=ent SOON) verkkoahan saunalahti käyttää,
sekin vielä että elisan väki ei tietenkään tykkää jos otamme saunalahden yhteydet eikä elisan ( se sanottiin elisan konttorissa ).
JUMISSA siis saunalahti on ja usein .
Koko ajan jumittaa. Yhteys pätkii ja ei päästä sisään. Soiteltu on saunalahdelle. Koksaan vika ei ole heidän päässään vaikka kas vain niin sekuitenkin aina on.
Voipi johtua myös kotisivusta mihin aukeaa NIC.fi ainakin tökki avausta(samaa puljua?).vaihda kotisivu.Jos talossa home pna (Lan World tms)kannattaisi kokeilla,lataus ajoista en tiedä muuten tuntuu pelaavan.Toinen pää haku tuntuu jossain vain jumittelevan kuten nämäkin sivut joskus.